Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Olympiáda v Koreji

Olympiáda v Koreji

Přibývají medaile, odehrávají se tu dramata,a to nejen sportovní.

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Povodňové škody v kraji zatím sečteny na 3,4 miliardy

20.06.2013
Povodňové škody v kraji zatím sečteny na 3,4 miliardy

Autor: MHMP

Popisek: Povodně 2013, ilustrační foto

Pracovní komise krizového štábu Středočeského kraje projednávala aktuální situaci po povodních. Voda poškodila majetek ve 213 obcích. Postřiky proti komárům již byly použity na Neratovicku a Poděbradsku.

Informoval o tom web Středočeského kraje. „Aktuálně evidujeme ve Středočeském kraji škody přibližně za 3,4 miliardy korun. V tom ovšem nejsou zahrnuty poškozené komunikace a silnice v majetku kraje. Podle hlášení na hasičský krizový štáb poškodila povodeň veřejný a soukromý majetek celkem ve 213 středočeských obcích. Toto číslo již považujeme za konečné. Výše povodňových škod na krajském majetku je přibližně 355 milionů korun,“ informoval hejtman Středočeského kraje Josef Řihák (ČSSD).

Přívalové deště se mohou znovu vrátit

Hejtman rovněž informoval členy komise, že na účtu Středočeského kraje je již dotace od státu ve výši 50 milionů korun. „Tyto peníze jsou určeny na prvotní náklady na likvidaci povodňových škod. O jejich rozdělení bude ve čtvrtek jednat rada kraje, o tom, kolik peněz a kam půjde, rozhodnou krajští zastupitelé v pondělí 24. června. Požádali jsme vládu o další pomoc ve výši 100 milionů korun. Z obcí nám postupně docházejí další žádosti o pomoc,“ oznámil hejtman Josef Řihák.

Hydrometeorolog a správci toků informovali o aktuální předpovědi počasí a o stavu vody na tocích ve středních Čechách. „V nejbližších dnech bude extrémní horko. Ve čtvrtek a v pátek by náš kraj měly zasáhnout prudké bouřky, při kterých budou hrozit přívalové deště a krupobití. Hladiny řek již všude poklesly pod 1. stupeň povodňové aktivity. Přehrady na Vltavské kaskádě se postupně vrací do normálního letního režimu. Na letní stav jsou naplněny přehrady Kamýk a Slapy, pokračuje napouštění přehrady Orlík. Hydrologická situace na území kraje je pro nejbližší dny příznivá. Na vltavské vodní cestě stále platí zákaz plavby. Správci toků postupně bagrují zanesené úseky a opravují plavební zařízení,“ sdělil hejtman Středočeského kraje Josef Řihák.

Uhynuly tuny ryb

Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje postupně ukončuje pomoc zaplaveným obcím. Pokračuje čerpání vody výkonnými čerpadly ve čtyřech lokalitách. „Profesionální i dobrovolní hasiči pokračují v zaplavených obcích v úklidu. Na výpomoc v našem kraji působí hasičští záchranáři z Moravskoslezského kraje,“ uvedl hejtman Josef Řihák.

Krajská veterinární stanice Středočeského kraje zajistila likvidaci přibližně 6,3 tuny uhynulých ryb a 600 kilogramů masa. Ve vytipovaných lokalitách na Mělnicku a Poděbradsku již byly aplikovány postřiky proti larvám komárů.

„Pracovníci specializované firmy provedli postřiky v Neratovicích - Tišicích, Pod Štěpánským mostem u Obříství, v Přední Lhotě na Poděbradsku a v ulici Jabloňová v Poděbradech. Kontrolní vzorky potvrdily téměř stoprocentní účinnost přípravku, který je velice ohleduplný k životnímu prostředí a působí skutečně jen na komáry v larválním stádiu. Současná horka naštěstí komárům příliš nevyhovují. Laguny rychle vysychají, takže komáří kalamita naštěstí nehrozí. Ale situaci i nadále sledujeme,“ upozornil hejtman Josef Řihák.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace