Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ostrá hádka dvou psychologů. Z toho vám půjde hlava kolem. Degenerují muži, nebo ne? A vychováváme si doma malé tyrany?

23.04.2017
Ostrá hádka dvou psychologů. Z toho vám půjde hlava kolem. Degenerují muži, nebo ne? A vychováváme si doma malé tyrany?

Foto: Pixabay

Popisek: Psychologie, ilustrační foto

Je to s „chlapama“ opravdu tak špatné? Podle psycholožky Jiřiny Prekopové totiž degenerují. Tvrdí to v kontroverzním rozhovoru, který vyšel na internetových stránkách iDnes.cz. Text vzbudil mezi laickou i odbornou veřejností silné vášně. Redakce portálu Psychlogie.cz proto požádala populárního profesora psychologie z Masarykovy univerzity v Brně Zdeňka Vybírala, aby odpovědi Prekopové okomentoval. Držte se, bude to jízda.

V textu najdeme větší množství kontroverzních tvrzení. Podle Prekopové prý například až 70 procent žen v Německu nechce děti. „V Německu Němci vymírají, Turků utěšeně přibývá a konečně se jim podaří to, co se jim nikdy nepodařilo při nájezdech, totiž zničit německou říši... Mezi Němci je víc pohřbů než svateb. A znám statistiku, která tvrdí, že sedmdesát procent dnešních německých žen v produktivním věku nechce dítě,“ říká psycholožka. Novinářům iDnes se toto číslo příliš nezdá a nevěří mu. Prekopová ale evidentně ano a vesele jim odpovídá: „Docela tomu věřím s ohledem na to, že když se podívám kolem sebe, i ve vlastním příbuzenstvu vidím, kolik žen nechce děti.“

Pop psycholožka?

Odborník Zdeněk Vybíral to v textu na stránkách Psychologie.cz popírá. Prekopová totiž podle něj pro tato tvrzení nemá vůbec žádný argument. Své teze podloží jen výrokem: „„(protože) když se podívám kolem sebe, tak…(to tak) vidím.“  Z toho by si ale většina odborníků včetně Vybírala trhala vlasy. „Je to příznačná ukázka toho, jak pop-psychologická produkce rezignuje nejenom na vědu, ale i na jistou konsensuální serióznost. Je téměř typické, že lajdácky se vyjadřující psycholog v médiích využívá pro svou argumentaci „toho, co kolem sebe vidí,“ podotýká Vybíral. Podle psychologa je vlastně pak zbytečné něco dokazovat, tím přece nemusíme ztrácet čas. V rozhovoru tak v podstatě může zaznít cokoliv.

Jak se dočteme v článku na portálu Psychologie.cz, s Prekopovou nemá cenu se hádat. „Chcete-li se s někým přít o to, co tvrdí, opíráte se jednak o to, co on vážně říká, a pak o své argumenty. Pro diskusi s Prekopovou neshledávám často naplněn první předpoklad možné odborné polemiky. A sice to, že by ona sama něco opravdu podloženě do diskuse vnesla,“ stojí v článku.

Adopce homosexuálními páry

A další její krásný výrok. Podle něhož muži degenerují a zanikají prý jako samci živočišného druhu. Podle článku Psychologie.cz by v odpovědi mohli být muži klidně nahrazeni ženami či dětmi. Ženy prý zase podle tezí Prekopové chtějí dělat jen to, na co mají chuť. „To ale muži také, nebo snad ne,“ podotýká Vybíral.

Psycholog dále píše: „Nechce se mi zastavovat ani u dalších názorů. Koneckonců jsou to její názory, mohu je respektovat. Ať je má. Zmíním zde už jen jeden. To, že společnost dovolí homosexuálnímu páru adoptovat dítě, je podle Prekopové známkou poklesu humanity. Ale na to se dá namítnout pravý opak. Mohu říct: To, že homosexuální páry mají možnost adoptovat děti, je známkou toho, že humanity ve společnosti přibývá. A co? Na kterou stranu se přidáte? Jen prozradíte svůj postoj k věci.“

Malí tyrani – existují vůbec?

A další teze. Na otázku, jaká je nová generace dětí v Německu oproti té předchozí, Prekopová odpovídá. „Tehdejší malí tyrani jsou dneska rodiči - pokud nejsou natrvalo v blázinci nebo v kriminále, protože i tak někteří skončili. Když byli malými tyrany, dělali si, co chtěli, byli naprostými egoisty bez frustrační tolerance. Dneska jim kolabují manželství a jejich děti jsou zase chudáci,“ podotýká a pokrčuje: Tyhle děti jsou navíc většinou jedináčci, protože porodnost je v Německu někde na úrovni 1,3 dítěte na matku. A protože dnešní babičky nejsou těmi dřívějšími babičkami, neboť mají své zájmy, rády cestují a vůbec se věnují samy sobě, tak děti jsou ponechány napospas technologickým těšítkům. Sedí před počítačem. Potěšitelné je, že častěji, než by hrály počítačové hry, komunikují s virtuálními kamarády.“

Vybíral na to reaguje: „Prekopová tvrdí, že existovali a existují jacísi „malí tyrani“. Namítám, že ne. Že jde o nezodpovědné zjednodušení problémových vztahů v rodinách. Nebojím se zdůraznit, že jde o hodně nezodpovědné, až potenciálně škodlivé redukování problémů s tím, že vina je připsána dítěti.“ Podle něj se v řadě rodin sice vyskytuje sveřepě vzdorující nebo rozjívené dítě, ale stačí dobrá a trpělivá terapeutická práce a všechno se může úplně otočit. Rozhodně je proti nějakému násilnému krocení rozjíveného děcka.

Další problém v rozhovoru Vybíral vidí v myšlence, že v rodinách mají být na prvním místě rodiče a ne děti. Vybíral k tomu pro Psychologii.cz říká, že zdravá a funkční rodina může sice nějaký čas fungovat tak, že otec spí v jedné místnosti s jedním dítětem a matka s druhým. Když jsou prý děti malé, dá se improvizovat. Správná výchova je podle něj ustavičná improvizace, ne naplňování nějakých pouček. A jaký je závěr? Nevěřte všemu, co se kde šustne, dejte i na vlastní úsudek. Psycholog je taky jenom člověk a nikdy nevíte, jak se vyspí. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Antonín Pořízek

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace