Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Ostrá hádka dvou psychologů. Z toho vám půjde hlava kolem. Degenerují muži, nebo ne? A vychováváme si doma malé tyrany?

23.04.2017
Ostrá hádka dvou psychologů. Z toho vám půjde hlava kolem. Degenerují muži, nebo ne? A vychováváme si doma malé tyrany?

Autor: Pixabay

Popisek: Psychologie, ilustrační foto

Je to s „chlapama“ opravdu tak špatné? Podle psycholožky Jiřiny Prekopové totiž degenerují. Tvrdí to v kontroverzním rozhovoru, který vyšel na internetových stránkách iDnes.cz. Text vzbudil mezi laickou i odbornou veřejností silné vášně. Redakce portálu Psychlogie.cz proto požádala populárního profesora psychologie z Masarykovy univerzity v Brně Zdeňka Vybírala, aby odpovědi Prekopové okomentoval. Držte se, bude to jízda.

V textu najdeme větší množství kontroverzních tvrzení. Podle Prekopové prý například až 70 procent žen v Německu nechce děti. „V Německu Němci vymírají, Turků utěšeně přibývá a konečně se jim podaří to, co se jim nikdy nepodařilo při nájezdech, totiž zničit německou říši... Mezi Němci je víc pohřbů než svateb. A znám statistiku, která tvrdí, že sedmdesát procent dnešních německých žen v produktivním věku nechce dítě,“ říká psycholožka. Novinářům iDnes se toto číslo příliš nezdá a nevěří mu. Prekopová ale evidentně ano a vesele jim odpovídá: „Docela tomu věřím s ohledem na to, že když se podívám kolem sebe, i ve vlastním příbuzenstvu vidím, kolik žen nechce děti.“

Pop psycholožka?

Odborník Zdeněk Vybíral to v textu na stránkách Psychologie.cz popírá. Prekopová totiž podle něj pro tato tvrzení nemá vůbec žádný argument. Své teze podloží jen výrokem: „„(protože) když se podívám kolem sebe, tak…(to tak) vidím.“  Z toho by si ale většina odborníků včetně Vybírala trhala vlasy. „Je to příznačná ukázka toho, jak pop-psychologická produkce rezignuje nejenom na vědu, ale i na jistou konsensuální serióznost. Je téměř typické, že lajdácky se vyjadřující psycholog v médiích využívá pro svou argumentaci „toho, co kolem sebe vidí,“ podotýká Vybíral. Podle psychologa je vlastně pak zbytečné něco dokazovat, tím přece nemusíme ztrácet čas. V rozhovoru tak v podstatě může zaznít cokoliv.

Jak se dočteme v článku na portálu Psychologie.cz, s Prekopovou nemá cenu se hádat. „Chcete-li se s někým přít o to, co tvrdí, opíráte se jednak o to, co on vážně říká, a pak o své argumenty. Pro diskusi s Prekopovou neshledávám často naplněn první předpoklad možné odborné polemiky. A sice to, že by ona sama něco opravdu podloženě do diskuse vnesla,“ stojí v článku.

Adopce homosexuálními páry

A další její krásný výrok. Podle něhož muži degenerují a zanikají prý jako samci živočišného druhu. Podle článku Psychologie.cz by v odpovědi mohli být muži klidně nahrazeni ženami či dětmi. Ženy prý zase podle tezí Prekopové chtějí dělat jen to, na co mají chuť. „To ale muži také, nebo snad ne,“ podotýká Vybíral.

Psycholog dále píše: „Nechce se mi zastavovat ani u dalších názorů. Koneckonců jsou to její názory, mohu je respektovat. Ať je má. Zmíním zde už jen jeden. To, že společnost dovolí homosexuálnímu páru adoptovat dítě, je podle Prekopové známkou poklesu humanity. Ale na to se dá namítnout pravý opak. Mohu říct: To, že homosexuální páry mají možnost adoptovat děti, je známkou toho, že humanity ve společnosti přibývá. A co? Na kterou stranu se přidáte? Jen prozradíte svůj postoj k věci.“

Malí tyrani – existují vůbec?

A další teze. Na otázku, jaká je nová generace dětí v Německu oproti té předchozí, Prekopová odpovídá. „Tehdejší malí tyrani jsou dneska rodiči - pokud nejsou natrvalo v blázinci nebo v kriminále, protože i tak někteří skončili. Když byli malými tyrany, dělali si, co chtěli, byli naprostými egoisty bez frustrační tolerance. Dneska jim kolabují manželství a jejich děti jsou zase chudáci,“ podotýká a pokrčuje: Tyhle děti jsou navíc většinou jedináčci, protože porodnost je v Německu někde na úrovni 1,3 dítěte na matku. A protože dnešní babičky nejsou těmi dřívějšími babičkami, neboť mají své zájmy, rády cestují a vůbec se věnují samy sobě, tak děti jsou ponechány napospas technologickým těšítkům. Sedí před počítačem. Potěšitelné je, že častěji, než by hrály počítačové hry, komunikují s virtuálními kamarády.“

Vybíral na to reaguje: „Prekopová tvrdí, že existovali a existují jacísi „malí tyrani“. Namítám, že ne. Že jde o nezodpovědné zjednodušení problémových vztahů v rodinách. Nebojím se zdůraznit, že jde o hodně nezodpovědné, až potenciálně škodlivé redukování problémů s tím, že vina je připsána dítěti.“ Podle něj se v řadě rodin sice vyskytuje sveřepě vzdorující nebo rozjívené dítě, ale stačí dobrá a trpělivá terapeutická práce a všechno se může úplně otočit. Rozhodně je proti nějakému násilnému krocení rozjíveného děcka.

Další problém v rozhovoru Vybíral vidí v myšlence, že v rodinách mají být na prvním místě rodiče a ne děti. Vybíral k tomu pro Psychologii.cz říká, že zdravá a funkční rodina může sice nějaký čas fungovat tak, že otec spí v jedné místnosti s jedním dítětem a matka s druhým. Když jsou prý děti malé, dá se improvizovat. Správná výchova je podle něj ustavičná improvizace, ne naplňování nějakých pouček. A jaký je závěr? Nevěřte všemu, co se kde šustne, dejte i na vlastní úsudek. Psycholog je taky jenom člověk a nikdy nevíte, jak se vyspí. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Antonín Pořízek

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace