Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ten pejsek na fotce právě zemřel. Napsali nám z útulku, kam vtrhla policie, prý na udání jedné dobře známé osoby. Co se ale dělo pak…

21.04.2017
Ten pejsek na fotce právě zemřel. Napsali nám z útulku, kam vtrhla policie, prý na udání jedné dobře známé osoby. Co se ale dělo pak…

Foto: Toulavé tlapky

Popisek: Tenhle pejsek zraněním podlehl.

Po zásahu policie se psi do krve potrhali a jeden zemřel. Co se v útulku stalo? Dění v Úmyslicích budí vášně. Může za incident udání nebo provozovatelé útulku? V Úmyslicích na Poděbradsku se stala tragédie a prožívají tu teď těžké chvíle plné strachu a nejistoty. A po zmíněném zásahu policie tu v zařízení pro opuštěná zvířata zemřel pejsek. Ve své reportáži o tom informovala TV Prima. Zvíře prý bylo ve velkém stresu a ve výběhu se popralo s dalším psem.

To vše se podle TV Prima stalo jen kvůli tomu, že policisté, kteří na statku na základě udání zasahovali, nepovolili odborný dozor. Strážci veřejného pořádku bohužel nechtějí k případu podávat jakékoliv další informace.

Smrt pejska tu všichni nesou velmi těžce. Navíc druhé zvíře na tom také není vůbec dobře. „Pes je vážně pokousaný, je v současné době v léčení, ale zahojí se, dostane se z toho, i když bude mít vážné trvalé následky do konce života,“ řekla televizi Prima Denisa Středová, provozovatelka útulku Toulavé tlapky.

Kotce, nebo chovné skupiny?

Místní v tom mají jasno. Kdyby prý zvířata byla zavřená v kotcích, nikdy by k ničemu takovému nedošlo. Středová ale provozuje soukromý azyl pro týraná a nechtěná zvířata, vedený jako zájmový chov, nikoli útulek pro nalezence. „Nyní máme 200 psů rozdělených do smeček z důvodu jejich psychické pohody a možnosti sledovat jejich chování, pořizovat záznamy pro plánované publikace, videa zaměřená na psí chování a psí psychologii,“ popisuje.

K případu se pro TV Prima vyjádřil i veterinář Tomáš Černík: „Tyhlety chovné skupiny fungují jako socializace těch nepřizpůsobivých psů. Ti psi tam fungujou dlouhodobě bez problémů,“ podotkl. Bohužel po udání a následném zásahu policie se psi začali chovat úplně jinak. Úplně se prý změnili.  „Všichni ti psi, v těch smečkách jsou vystresovaní, ta poslušnost je u nich jiná, než byla před tím, je horší. Psi, kteří ke mně běžně chodili, nechali se běžně pohladit, se teďka bojí,“ řekla televizi Prima Středová

Co se vlastně stalo?

TV Prima ve své reportáži uvádí: „Celou akci, která se uskutečnila minulý týden, rozpoutalo udání Biserky Vondruškové. Ta je spojena s kauzou týraných koní v Jankově. Podle jejího prohlášení se v areálu Toulavých tlapek měli nacházet její psi. Toto podezření se ale nepotvrdilo. Policie za sebou svým zásahem zanechala vystresované psy a bez šrámu na duši nejsou ani provozovatelé. K celému případu se ale odmítá vyjádřit.“

Jak věc vidí provozovatelé útulku?

Denisa Středová má celou událost jasně před očima: „Kolem osmé ráno se najednou na dvoře našeho statku v Úmyslovicích objevilo několik policejních aut.  Náš areál je velice rozlehlý. Můj manžel v tu dobu byl v přední části statku, kde venčil psy. Psala jsem mu sms, že je na dvoře policie. Najednou se na dvůr doslova přiřítil můj manžel a říkal, že ho chce policista zastřelit. Za ním skutečně běžel policista, který ale neměl uniformu, proběhl přes dvůr, kde se pohybuje několik velkých psů a křičel na mého manžela, že ho odpráskne. Nutil manžela, aby šel ven před bránu,“ popisuje pro Krajské listy.cz Středová a pokračuje: On mu řekl, že si nejprve vezme telefon, policista stále křičel, stál ve dveřích mého bytu, kde se nacházelo třicet velmi vyděšených a rozzuřených psů. Situace byla velice vyhrocená, psi chtěli na policistu zaútočit, měla jsem strach, aby ze stresu nenapadli mě nebo manžela a dalo mi dost práce je uklidnit. Policistu jsem opakovaně žádala, aby přestal křičet a byl v klidu, manžela jsem požádala, aby šel ven, přičemž ho policista popadl za ruku a vlekl ho ven přes dvůr se psy, kteří už byli na tolik vystrašení, že reálně mohlo dojít k napadení jakékoli osoby.

Ještě před tím, než pan policista a můj manžel přišli na dvůr, policista mého manžela urážel, že je „zasraný hipízák a dredař", komentoval jeho vzhled a úpravu vlasů, křičel na něj a urážel ho i dalšími výrazy, jak manžel sdělil později. K napadení nedošlo jen díky tomu, že se již několik let aktivně věnují psí psychologii, převýchově a naši psi jsou vychovaní tak, že se i v této extrémní situaci naštěstí dali zvládnout.“

Policista prý vyhrožoval i veterináři

Středová to vše nese velmi těžce, nechce se smířit s tím, co se stalo. „Dokonce vzbudili i paní, která u nás přespávala jeden den, vytáhli jí z postele v kraťasech, kdy měla odjet do práce a nedovolili jí odjet. Potom vstupovali i do jejího pokoje, kde byla smečka psů, o které jsem neměla tušení, jak budou reagovat,“ podotýká.

Hned po ukončení domovní prohlídky jela s vážně poraněnými psy na veterinární ošetření k veterináři do Poděbrad. „Ten nám sdělil, že již před dvěma hodinami u nich byla ta samá kriminální policie, vyptávali se ho, zda jsme u něho nenechávali kastrovat odcizené psy a při tom si jeden z policistů stále hrál s pistolí, i když se u veterináře nachází klienti a kdyby mu třeba zbraň vypadla, mohlo by dojít k neštěstí. Pistolí i pana veterináře zastrašoval, takový měl z toho pocit. Pan veterinář mu vysvětlil, že jsme u něho žádné kradené psy plemene lajka kastrovat nenechávali,“ vysvětluje Středová.

A policie k tomu dodává: „V současné době probíhají úkony v trestním řízení, ve věci jsou naplánovány další úkony, proto se z taktických důvodů před jejich provedením nebudeme k věci blíže vyjadřovat,“ řekla televizi Prima Veronika Čermáková, mluvčí Policie ČR Benešov.

Pomoc nabídli i právníci

Po zmedializování případu už lidem z Toulavých tlapek nabídlo pomoc několik právníků. Policisté se podle nich mohli dopustit kázeňského deliktu či dokonce trestného činu. „Už jen tím, že nepovolili u zásahu odborný dohled v podobě kynologa nebo veterináře. V úvahu podle nich připadá i žaloba o náhradu škody. Provozovatelé si prý zatím vše musí důkladně promyslet,“ zazní v reportáži TV Prima. „Domovní prohlídka u nás žádné ukradené psy nenašla a žádní se u nás ani v minulosti nenacházeli. Nechápeme tento postup policie a odepření našich práv a dopuštění týrání zvířat, které má dlouhodobé následky,“ podotýká rozhořčeně provozovatelka útulku Středová. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Antonín Pořízek