Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

50 odstínů šedi o Velikonocích. Kde se vzal „duchovní otec“ BDSM? Story markýze de Sade je dramatická sama o sobě

16.04.2017
50 odstínů šedi o Velikonocích. Kde se vzal „duchovní otec“ BDSM? Story markýze de Sade je dramatická sama o sobě

Autor: BontonFilm

Popisek: Geoffrey Rush v roli markýze de Sade ve filmu Quills Perem markýze de Sade

Tohle téma se k Velikonocům prostě hodí. Protože kdy jindy, než v době, kdy muži honí ženy s pomlázkami, psát o markýzovi de Sade, podle kterého se jmenuje sadismus, tedy sexuální úchylka, kdy se jedinec vyžívá týráním druhého? Ano, slavnému markýzovi vděčíme za detailní popisy sadistických praktik, které mu vysloužily vězení a blázinec, a nám v 21. století ve výsledku přinesly Padesát odstínů šedi. Kdo že tedy byl markýz de Sade?

Narodil se v roce 1740 jako Donatien Alphonse Francois, markýz de Sade, jak zní celého jeho jméno, a jelikož žil ve zhýralé době rokoka, kdy orgie byly mezi šlechtici na denním pořádku, není divu, že se jim oddával i markýz. Jenže to kapku přeháněl i na svou dobu. Nejen, že si užíval, ale o tom, co vyváděl, navíc psal. Když k tomu připočteme nenávist, kterou k němu cítila vlastní tchyně, její nezměrnou zášť spojenou s posedlostí zetě zničit a dostat za mříže, měl markýz de Sade k nesmrtelnosti volnou. Mimochodem, slavný markýz se dožil 74 let, z toho 32 seděl ve vězení anebo v blázinci.

Poprvé zatčen jako romantický mladíček

Celé to začalo romanticky – mladičký markýz se zamiloval. Jenže otec vyvolené mu ji nedal, místo toho mu vnutil její starší sestru, bigotní křesťanku. A nudné manželství odstartovalo vzrušující eskapády. První unikla na veřejnost už pět měsíců po svatbě. Na policii tehdy přišla zhnusená prostitutka se stížností, že ji jistý šlechtic proti její vůli bičoval. De Sade poprvé strávil pár nocí ve vězení. A spirála násilností se začala roztáčet. Podruhé byl markýz ve vězení o pár měsíců později, kdy jistou pradlenu svázal, mlátil a do ran jí kapal vosk. Pravda, taky jí zaplatil. Z vězení ho dostal král, mladý zvrhlík ale musel zmizet z Paříže.

Otrava a sodomie vedly k fingované popravě

Uchýlil se na svůj zámek a tam na něj nebylo tolik vidět, další skandál unikl na veřejnost až o 4 roky později. Tehdy se markýz s věrným sluhou objevili v Marseille. Prostitutky tentokrát jen nebičovali, ale podali jim i afrodisiakum, španělské mušky. A trošku to přehnaly, takže byli oba obviněni z pokusu o otrávení a také z podezření ze sodomie, tedy orálního a análního styku, což byl v té době větší průšvih, než vražda.  A tak provinilci prchli do Itálie, soud markýze mezitím odsoudil k trestu smrti a v nepřítomnosti symbolicky sťal hlavu jeho figuríně.

Perverzní knihu napsal v Bastile

Jenže to už po něm šla naštvaná tchyně, které se nelíbilo, že je nevěrný její dceři a ze slušné a bohaté šlechtické rodiny dělá holubník. Její kontakty způsobily další zatčení, podle přání tchyně měl ve vězení hnít až do smrti. Po pár měsících ale utekl a vzorně se rozhodně nechoval. A při dalším pobytu ve vězení, tentokrát ve slavné Bastile, začal psát své stěžejní dílo 120 dnů Sodomy, ve kterém velmi otevřeně popisuje čtyři měsíce trvající násilné orgie spojené s méně i více představitelnými sexuálními praktikami prováděnými na obou pohlavích. V různých vězeních pak prožil celou francouzskou revoluci, měl jen štěstí, že neskončil pod gilotinou.

Poslední „lásce“ bylo třináct. Jemu sedmdesát

Za Napoleona z něj byl stárnoucí obézní zvrhlík. Vydal další provokativní knihy, byl znovu zatčen a nakonec rodinou uklizen do ústavu pro choromyslné v Charentonu. I tady si ale užil po svém. Naposledy. Začal si totiž s třináctiletou dcerou jednoho ze zaměstnanců. A jejich milostný poměr trval čtyři roky, až do markýzovy smrti v roce 1814. To mu bylo 74 let.  Pamatujete-li si film Perem markýze de Sade s Geoffreym Rushem jako markýzem a Kate Winslet jako jeho poslední láskou, asi slavný příběh nepoznáváte… Ne, nekonala se romantika, ani rebelie proti režimu, ani skandální zacházení v blázinci, natožpak kastrace a tragická smrt obou zúčastněných. Markýz zemřel jako starý muž, který do poslední chvíle sváděl a bil holčičky…

A když jsme u sadismu, víte, podle koho se jmenuje masochismus, tedy opačný pól, touha nechat se týrat? Masochismus je pojmenován podle dalšího spisovatele – Rakušana Leopolda von Sacher-Masocha, který žil ve druhé polovině 19. a na začátku 20. století, a dokonce studoval v Praze, na právnické fakultě. Ve vztahu k ženám byl submisivní, milenky nutil, aby ho bily, bičovaly atd. Vystupoval v úloze oddaného otroka své dominantní paní. I Sacher-Masoch zemřel v blázinci, kam jej v padesáti letech umístila jeho rodina… Je těžké být průkopníkem, byť sexuálním…

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Dáša Vrchotová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace