Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Švýcarská společnost SICPA, která má za sebou skandály v Americe a v Africe, chce v Evropě pomáhat v boji proti pašování cigaret

12.04.2017
Švýcarská společnost SICPA, která má za sebou skandály v Americe a v Africe, chce v Evropě pomáhat v boji proti pašování cigaret

Autor: pixabay.com

Popisek: Pašování cigaret, ilustrační foto

Krabička cigaret v Belgii vyjde na pět a půl eura, v Polsku na tři a půl, na Ukrajině stojí něco přes euro a v Rusku necelá dvě eura. V Bělorusku pak dokonce v přepočtu méně než euro. Není proto divu, že východní hranice Evropské unie čelí tlaku pašeráků.

Nelegální obchod s tabákovými výrobky patří v EU k poměrně závažným problémům. Každý rok kvůli němu přicházejí členské země o více než deset miliard eur na daních, clech a poplatcích. Proto mají být evropská opatření proti černému obchodu co nejpřísnější. Evropa chce mít vlastní systém sledovatelnosti až na úroveň jednotlivých maloobchodníků. Ke zlepšení systému to ale podle většiny expertů stejně nepovede, protože sledovat bude možné jen cigarety, vyrobené v EU, a ne ty, které pocházejí z Ukrajiny, Běloruska nebo dalších východních zemí.

Kódy, které již dnes krabičky cigaret od největších výrobců mají, by měly obsahovat ještě více informací. Bude to technicky náročné, aby výrobní linky dokázaly ve velké rychlosti zapsat další údaje, a navíc to stejně neodhalí nelegálně distribuované nebo prodávané cigarety. Na to musí tak jako dnes přijít  jednotlivá osobní kontrola.

Agresivní lobbing

Zmatky kolem způsobu označování legálních cigaret a sledování těch pašovaných na trhu využívají některé firmy, které nabízejí Bruselu svůj 'zaručený' systém sledování zboží na trhu.  Ne vždy ale jde o firmy s nejlepší pověstí.

Konkrétním aktuálním příkladem je švýcarská společnost SICPA, vyvíjející v současnosti velký tlak na příslušné evropské orgány, aby zakázku na sledování cigaret na trhu, těch originálních i pašovaných, od Evropské unie získala právě ona. Je známá svým agresivním lobbingem a o zakázku na sledování cigaret usiluje už minimálně pět let. Zaznamenány jsou například schůzky švýcarských lobbistů s Ředitelstvím pro zdraví a spotřebitele (SANTE), a to již v roce 2012.

Na první pohled ideální firma

Podle svých oficiálních stránek SICPA HOLDING SA poskytuje zabezpečené identifikace, sledovatelnost různých výrobků a autentizací služby. Společnost například nabízí bezpečnostní identifikační řešení pomocí neviditelného inkoustu pro bankovky a úřední doklady, bezpečnostní štítky a značení výrobků. Oficiálně poskytuje ‘viditelnost‘ pro různé produkty včetně tabáku, alkoholických nápojů, léčiv a potravin a nealkoholických nápojů. Na první pohled ideální firma, která by mohla pomoci v boji proti pašovaným cigaretám.

Bližší pohled na jejich poslední zakázky už tak přesvědčivý není. Jednoznačně z něj například vyplývá, že švýcarská společnost SICPA, která byla založena v roce 1927, je v současnosti namočena v několika politických korupčních skandálech.

Například v Brazílii se společnost SICPA ocitla ve středu velkého vyšetřování korupce a následně jí byla dokonce vypovězena smlouva o systému sledovatelnosti nápojů. Smlouva byla se švýcarskou společností SICPA uzavřena bez výběrového řízení, vše se dostalo až k soudu a mluvilo se až o 27 milionech euro, které byly použity k úplatkům.

Obchod na sebe jistě nenechá dlouho čekat

Rovněž v Keni je společnost SICPA kritizována za svůj systém sledování zboží a ocitla se v nelichotivém postavení, kdy je obviňována z různých podvodů a korupčního jednání. Bývalý premiér nedávno obvinil vládu za zbytečné uzavření smlouvy s touto švýcarskou společností a za vyhození miliard z kapes daňových poplatníků. Přes viditelné skandály společnost SIPCA i nadále usiluje o zakázky v jiných částech Afriky, například v Togu a Senegalu, tedy v zemích s největší mírou korupce na světě.

K tomu získala kontroverzního politika a ekonoma Dominika Straus-Kahna, bývalého šéfa Mezinárodního měnového fondu, jenž je veřejnosti především znám ze skandálu s pokojskou z newyorského hotelu, která ho obvinila, že ji násilím přinutil k sexu. Stal se poradcem firmy SIPCA na činnosti 'mimo Evropu'. Byl konzultantem v několika afrických zemím, od března 2016 byl například zaměstnán jako poradce vlády Toga. V prosinci 2016 SICPA podepsala kontrakt s vládou Toga na provádění systému sledovanosti pro nápoje, speciálně vodu. Okolnosti tohoto obchodu vzbuzují dodnes v Togu velké emoce. Začátkem ledna letošního roku například navštívil Senegal, kde se setkal s prezidentem Senegalu Macky Sallem a vládními ministry pro hospodářství a finance a pro rozpočet. Obchod pro firmu SIPCA na sebe jistě nenechá dlouho čekat. V minulosti byl  Dominik Straus-Kahn spojován s ostatními švýcarskými firmami, například otevírajícími novou banku (National Credit Bank) v Jižním Súdánu.

Zkušenosti z Afriky

Bez ohledu na problémy ve světě se společnost SICPA nyní soustředí na Evropu a snaží se podílet na sledovanosti a bezpečnostním systému pro tabákové výrobky. Podle evropské směrnice by měl být systém navržen do konce roku 2017, což je při známé rychlosti bruselských úředníků šibeniční termín. Spěch a nepozornost by lobbisté švýcarské kontroverzní společnosti právě rádi využili k získání super výhodné evropské zakázky. Už nyní je jasné, že k tomu využívají ne zrovna čisté zkušenosti z Afriky.

Gilles Pargneaux, člen Evropského Parlamentu, hostil například nedávno akci Evropského Parlamentu o sledování tabákových výrobků. Byl velmi kritický vůči tabákovému průmyslu a zdůrazňoval, že výrobci cigaret by se sledování neměli vůbec účastnit. Navíc jeden takzvaně nezávislý poradce, který se celé akce na pozvání europoslance Gillese Pargneauxe zúčastnil a lobboval za zadání zakázky pro firmu SIPCO, byl dříve spolupracovníkem této švýcarské firmy. Další řečník na akci Leszek Bartlomiejczyk, který dříve také pracoval pro tuto švýcarskou firmu, obhajoval řešení vhodné pro SICPA. Jaké další lobbistické překvapení si SICPA asi pro Brusel připraví? Že by přivedla svého poradce Dominika Straus-Kahna, francouzského ekonoma, politika a od listopadu 2007 do května 2011 generálního ředitele Mezinárodního měnového fondu, muže s podivnou pověstí,  který byl za kuplířství a znásilnění vyšetřován ve Francii i v USA.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace