Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Děti na prodej za pár euro, do ciziny ‘za lepším‘ ale jen ty nejkrásnější. Odborník odhaluje, jak funguje romská prostituce

09.04.2017
Děti na prodej za pár euro, do ciziny ‘za lepším‘ ale jen ty nejkrásnější. Odborník odhaluje, jak funguje romská prostituce

Autor: Ilustrační foto dreamstime.com

Popisek: Sen o pohodlném životě na Západě se splní jenom těm nejkrásnějším

Postávají u silnice a vyhlížejí přijíždějící auta. Mladičké romské prostitutky šlapou chodník z různých důvodů. Některé mají hlad, jiné ‘chytnou nerva‘, protože nemají na cigarety. Ty, co mají štěstí, skončí v luxusních botelech v zahraničí. Podaří se to ale jenom těm nejhezčím.

Prostituce mladých romských dívek není zdaleka jen problémem České republiky. Bojují s ním i u našich východních sousedů, na Slovensku. A je to boj s větrnými mlýny. Jak to v tomto ‘podnikání‘ doopravdy chodí, vysvětlil serveru pluska.sk odborník na problematiku národnostních menšin Ivan Hriczko.

Proměna v Italky se souhlasem rodičů

Do zahraničí odcházejí mladé romské dívky dobrovolně, řadě z nich prý není víc než dvanáct let. Musí být ale zdravé a krásné, ještě bez stop, které by na nich zanechal život ve špíně. „Ve škole je odhlásí, že se stěhují do Anglie, a je to,“ vysvětlil Hriczko. „Musí mít dlouhé vlasy a zdravé zuby. Když odejdou ze Slovenska, pěkně se obléknou, hlavně umyjí, a jsou z nich Italky.“ V drtivé většině k těmto odchodům dochází se souhlasem rodičů, takže nikdo nic neohlásí. Jdou za vidinou luxusního života, což pro ně představuje vlastní čistý pokoj, televizi a peníze prakticky za nicnedělání a odpočinek. „Většina z nich už nejsou panny a sex mají rády,“ prozradil a dodal, že ve srovnání s tím, jaký život by je čekal doma, to pro ně znamená něco jako výhru v Eurojackpotu.

Cena takto prodaných dívek je směšná – rodina je klidně pošle za nejistou a mimořádně nebezpečnou budoucností za pár desítek euro, láhev alkoholu nebo kus masa. „Stává se, že rodiče prodají své nejstarší děvče nebo syna. Zapomíná se totiž, že v romských osadách existuje i mužská prostituce. A vzkvétá,“ připomněl Hriczko. Důvod je prostý, mladí Romové totiž připomínají západním klientům Asiaty, kteří jsou ‘v kurzu‘. V zahraničí dívky nikdy nevydrží na jednom místě. Ty krásnější jdou do bordelů, v jednom ale zůstávají maximálně rok, v menších městech ještě méně. Pasáci je střídají, aby se zákazníkům neokoukaly. ‘Pracují‘ v Německu, Belgii či Nizozemsku, ty ‘opotřebované‘, kterým je již více než pětadvacet, pak šlapou v Česku. Mladé prostitutky se zpravidla naučí řeč země, v níž působí. Učí se rychle, protože jsou ‘dvojjazyčné‘ již od narození, mluví romsky a slovensky, i když leckdy s problémy. Tato skutečnost jim ale později umožňuje naučit se mnohem snadněji další jazyk.

Je jim všechno jedno

Tento systém již funguje déle než dvacet let, v poslední době k němu ale přibývá další, podle Hriczka velmi znepokojivý fenomén – prostituce z nudy nebo z hladu. Těmhle dívkám je prý všechno jedno, od zákazníka jim stačí i dvě až tři eura. Podle toho, kolik v danou chvíli potřebují. Na jednu stranu se přece jenom za svou ‘práci‘ stydí, takže se snaží, aby je rodiče neviděli, přesto je jim ale úplně fuk, s kým se vyspí. Sex prý patří v této populaci k nejoblíbenějším činnostem, jenže o možných následcích nikdo nepřemýšlí. Řídí se příslovím Bůh dal, Bůh vzal a dítě berou jako samozřejmost, a když ho ‘vyrábějí‘, nepřemýšlejí, jestli ho v budoucnu budou mít čím nakrmit.

Za slastnými chvilkami s těmito krasavicemi se ale skrývá obrovské nebezpečí. Když je po dávkách, všichni si užívají, tančí, zpívají… a pijí. Tedy povětšinou starší, ti mladší také fetují. A podle Hriczka se mezi nimi v poslední době nebezpečně rozmáhá syfilis, tedy pohlavní choroba, kterou naše země v srdci Evropy již dlouhá desetiletí prakticky neznaly. Jenže dobrovolná prostituce je legální, a tak se policie zabývá jenom případy kuplířství, vědomého nakažení pohlavními chorobami či zneužíváním nezletilých. Ani to ale podle Hriczka v romských osadách žádného z jejich obyvatel netrápí.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace