Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Legendu málem zničila letecká havárie, přesto slavný soubor znovu vstal již po dvou měsících jako bájný Fénix z popela. Byla to ale dřina

02.04.2017
Legendu málem zničila letecká havárie, přesto slavný soubor znovu vstal již po dvou měsících jako bájný Fénix z popela. Byla to ale dřina

Autor: alexandrovci.cz

Popisek: Ruský armádní soubor Alexandrovci

O leteckém neštěstí, k němuž došlo ráno 25. prosince 2016, se říkalo, že nejspíš definitivně zničilo jednu legendu. Ruský armádní soubor Alexandrovci při něm totiž přišel o 64 členů. Rusové ale znovu prokázali svoji urputnost a již 27. února 2017 soubor znovu vystoupil. Pokud tedy máte vstupenky na některý z plánovaných koncertů, o umělecký zážitek se rozhodně nemusíte bát.

Poprvé od letecké tragédie, která ho tvrdě zasáhla během vánočních svátků, znovu veřejně vystoupil slavný soubor Alexandrovci před ruským publikem v Kremlu. Koncert se uskutečnil 23. února 2017 v rámci oslav státního svátku ruské armády a soubor hrál, zpíval i tančil pro šest tisíc diváků. Sklidil veliký úspěch s obrovským potleskem. „Razantně prezentovali svoji cílevědomost a sílu. Po téměř dvou měsících se dali znovu dohromady a ani já bych nepoznal, že došlo k nějakým změnám nebo že vystupovali s novými členy. Bylo to velice emotivní a byl jsem doslova v šoku. Tak pěkné vystoupení jsem nečekal,“ komentoval svůj zážitek z koncertu na sociální síti Rudolf Héger, výhradní manažer souboru pro Střední Evropu. Rusové tak znovu prokázali svoji cílevědomost a urputnost, s níž kdysi hnali během druhé světové války nenáviděné fašisty před sebou až zpátky do Berlína.

Tragédie zasáhla svět

K havárii Tu-154 ruského ministerstva obrany došlo 25. prosince 2016. Letoun, který mířil na syrskou leteckou základnu Hmímím, havaroval krátce po startu z letiště v ruském Soči a spadl do Černého moře. Zahynulo všech 92 osob na palubě, 85 cestujících a osm členů posádky. Mezi cestujícími bylo 64 členů uměleckého souboru Alexandrovci – téměř celý pěvecký sbor a hráči na bajan a balalajku, osm vojáků včetně uměleckého vedoucího souboru Valerije Chalilova, devět novinářů, náčelník kulturního odboru ruského ministerstva obrany Anton Gubanov, šéfka charitativní nadace Spravedlivá pomoc Jelizaveta Glinková, známá jako doktorka Líza, a dva civilní úředníci. Soubor měl vystoupit na koncertu v syrském Aleppu.

Opět v plné síle

Již v druhé polovině ledna se uskutečnily konkurzy na doplnění souboru. Přihlásilo se na dva tisíce uchazečů a ti nejlepší z nich již absolvovali svoji premiéru. Starým i novým členům šéfuje sbormistr a umělecký ředitel Gennadij Sačeňuk. Samotný konkurz byl prý pro obě strany mimořádně vyčerpávající. Například bylo nezbytně nutné najít šest nových barytonistů, a tak komise musela vyslechnout a zhodnotit výkony 360 uchazečů. Při výběru museli členové komise brát v potaz i fakt, že kterýkoli z vybraných uchazečů se může stát sólistou, což patří k tradicím souboru. Z toho původního totiž po letecké havárii zůstali pouze tři – Vadim Ananev, Valerij Gava a Boris Diakov. Program koncertů obnoveného souboru zahrnuje tradiční skladby, mezi nimiž nechybějí Kalinka, Kaťuša a samozřejmě směs vícero světoznámých skladeb. „Obnovení legendárního souboru se pro ministerstvo stalo prioritou číslo jedna. Alexandrovci inspirovali lidi v nejkritičtější situaci,“ prohlásil po obnovené premiéře ruský ministr obrany Nikolaj Pankov.

Alkohol a cigarety jsou tabu

Z vystoupení Alexandrovců vždy běhá divákům mráz po zádech. Díky svému projevu jsou nezaměnitelní, a to si žádá nemalé přípravy. Desítky hudebníků, zpěváků a tanečníků denně trénují a mají pevně stanovený režim, který dodržují. Ženy i muži mají vysportované postavy, na nichž byste přebytečný tuk opravdu hledali marně. Účinkování v souboru lze přirovnat k běžnému pracovnímu dni. Ráno přicházejí do budovy Alexandrovského sálu, aby v jednotlivých poschodích tvrdě trénovali. Každá složka souboru má své vlastní prostory, v nichž probíhají nácviky, aby se potom všichni společně setkali při zkouškách na vystoupení. Tak jako v ostatních armádních složkách i zde platí pravidla oblékání. Členové souboru mají k dispozici uniformy pro různé příležitosti – pracovní, na zkoušky, na vystoupení atd. A stejně jako v oblékání panuje přísnost i v chování a alkohol či cigarety nejsou v žádném případě tolerovány.

České turné

Zájem o vystoupení souboru je i u nás již tradičně obrovský. V České republice Alexandrovci vystoupí v květnu. Naplánováno je třináct halových vystoupení, odstartují 11. května ve Zlíně a zakončí českou část turné 22. května v Plzni. Před českým publikem vystoupí společně s kapelou Gipsy 4 ever, bývalý basista a skladatel dnes již neexistující skupiny Gipsy Kings Xavier Padilla pravděpodobně zazpívá a zahraje i dva své velké hity Bamboleo a Djobi Djoba.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace