Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Legendu málem zničila letecká havárie, přesto slavný soubor znovu vstal již po dvou měsících jako bájný Fénix z popela. Byla to ale dřina

02.04.2017
Legendu málem zničila letecká havárie, přesto slavný soubor znovu vstal již po dvou měsících jako bájný Fénix z popela. Byla to ale dřina

Autor: alexandrovci.cz

Popisek: Ruský armádní soubor Alexandrovci

O leteckém neštěstí, k němuž došlo ráno 25. prosince 2016, se říkalo, že nejspíš definitivně zničilo jednu legendu. Ruský armádní soubor Alexandrovci při něm totiž přišel o 64 členů. Rusové ale znovu prokázali svoji urputnost a již 27. února 2017 soubor znovu vystoupil. Pokud tedy máte vstupenky na některý z plánovaných koncertů, o umělecký zážitek se rozhodně nemusíte bát.

Poprvé od letecké tragédie, která ho tvrdě zasáhla během vánočních svátků, znovu veřejně vystoupil slavný soubor Alexandrovci před ruským publikem v Kremlu. Koncert se uskutečnil 23. února 2017 v rámci oslav státního svátku ruské armády a soubor hrál, zpíval i tančil pro šest tisíc diváků. Sklidil veliký úspěch s obrovským potleskem. „Razantně prezentovali svoji cílevědomost a sílu. Po téměř dvou měsících se dali znovu dohromady a ani já bych nepoznal, že došlo k nějakým změnám nebo že vystupovali s novými členy. Bylo to velice emotivní a byl jsem doslova v šoku. Tak pěkné vystoupení jsem nečekal,“ komentoval svůj zážitek z koncertu na sociální síti Rudolf Héger, výhradní manažer souboru pro Střední Evropu. Rusové tak znovu prokázali svoji cílevědomost a urputnost, s níž kdysi hnali během druhé světové války nenáviděné fašisty před sebou až zpátky do Berlína.

Tragédie zasáhla svět

K havárii Tu-154 ruského ministerstva obrany došlo 25. prosince 2016. Letoun, který mířil na syrskou leteckou základnu Hmímím, havaroval krátce po startu z letiště v ruském Soči a spadl do Černého moře. Zahynulo všech 92 osob na palubě, 85 cestujících a osm členů posádky. Mezi cestujícími bylo 64 členů uměleckého souboru Alexandrovci – téměř celý pěvecký sbor a hráči na bajan a balalajku, osm vojáků včetně uměleckého vedoucího souboru Valerije Chalilova, devět novinářů, náčelník kulturního odboru ruského ministerstva obrany Anton Gubanov, šéfka charitativní nadace Spravedlivá pomoc Jelizaveta Glinková, známá jako doktorka Líza, a dva civilní úředníci. Soubor měl vystoupit na koncertu v syrském Aleppu.

Opět v plné síle

Již v druhé polovině ledna se uskutečnily konkurzy na doplnění souboru. Přihlásilo se na dva tisíce uchazečů a ti nejlepší z nich již absolvovali svoji premiéru. Starým i novým členům šéfuje sbormistr a umělecký ředitel Gennadij Sačeňuk. Samotný konkurz byl prý pro obě strany mimořádně vyčerpávající. Například bylo nezbytně nutné najít šest nových barytonistů, a tak komise musela vyslechnout a zhodnotit výkony 360 uchazečů. Při výběru museli členové komise brát v potaz i fakt, že kterýkoli z vybraných uchazečů se může stát sólistou, což patří k tradicím souboru. Z toho původního totiž po letecké havárii zůstali pouze tři – Vadim Ananev, Valerij Gava a Boris Diakov. Program koncertů obnoveného souboru zahrnuje tradiční skladby, mezi nimiž nechybějí Kalinka, Kaťuša a samozřejmě směs vícero světoznámých skladeb. „Obnovení legendárního souboru se pro ministerstvo stalo prioritou číslo jedna. Alexandrovci inspirovali lidi v nejkritičtější situaci,“ prohlásil po obnovené premiéře ruský ministr obrany Nikolaj Pankov.

Alkohol a cigarety jsou tabu

Z vystoupení Alexandrovců vždy běhá divákům mráz po zádech. Díky svému projevu jsou nezaměnitelní, a to si žádá nemalé přípravy. Desítky hudebníků, zpěváků a tanečníků denně trénují a mají pevně stanovený režim, který dodržují. Ženy i muži mají vysportované postavy, na nichž byste přebytečný tuk opravdu hledali marně. Účinkování v souboru lze přirovnat k běžnému pracovnímu dni. Ráno přicházejí do budovy Alexandrovského sálu, aby v jednotlivých poschodích tvrdě trénovali. Každá složka souboru má své vlastní prostory, v nichž probíhají nácviky, aby se potom všichni společně setkali při zkouškách na vystoupení. Tak jako v ostatních armádních složkách i zde platí pravidla oblékání. Členové souboru mají k dispozici uniformy pro různé příležitosti – pracovní, na zkoušky, na vystoupení atd. A stejně jako v oblékání panuje přísnost i v chování a alkohol či cigarety nejsou v žádném případě tolerovány.

České turné

Zájem o vystoupení souboru je i u nás již tradičně obrovský. V České republice Alexandrovci vystoupí v květnu. Naplánováno je třináct halových vystoupení, odstartují 11. května ve Zlíně a zakončí českou část turné 22. května v Plzni. Před českým publikem vystoupí společně s kapelou Gipsy 4 ever, bývalý basista a skladatel dnes již neexistující skupiny Gipsy Kings Xavier Padilla pravděpodobně zazpívá a zahraje i dva své velké hity Bamboleo a Djobi Djoba.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace