Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prostřílené terče, suť, zbytky kabelů, lan a konstrukcí... a černé skládky. Nad takovým svinčíkem i divoký kůň žasne

02.04.2017
Prostřílené terče, suť, zbytky kabelů, lan a konstrukcí... a černé skládky. Nad takovým svinčíkem i divoký kůň žasne

Foto: ceskakrajina.cz

Popisek: Členové vojenských klubů při úklidu bývalého vojenského prostoru v Milovicích

Dvě vlečky, plné odpadů, odvezli včera z pastviny divokých koní v Milovicích dobrovolníci, kteří se od rána do odpoledne věnovali úklidu této cenné přírodní lokality. Do práce se zapojili členové vojenských klubů, sdružených v projektu Military Experience, a piloti z Aeroklubu Milovice s podporou Správy městských lesů Benátky nad Jizerou. Akce se zúčastnilo i několik občanů Milovic, přestože původně nebyla určená pro širokou veřejnost.

„Pomoc dobrovolníků je pro nás naprosto nepostradatelná. Jako nezisková organizace bychom bez kolegů z vojenských klubů a místního letiště nedokázali tak rozsáhlou plochu uklidit. Důležitá je pro nás i podpora benáteckých lesů,“ ocenil pomoc dvou desítek účastníků Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.  Dobrovolníci odklízeli pozůstatky po přítomnosti sovětské armády, tedy prostřílené terče, suť z budov a zbytky kabelů, ocelových lan či železných konstrukcí, které na mnoha místech trčely ze země. Ale i početné černé skládky, které v těchto místech vznikly před příjezdem divokých koní. „Přestože se na pastvině konalo již několik dobrovolnických akcí, stále je zde co odklízet. Jak zvířata spásají dříve neprostupné křoviny a vysoké porosty trávy, odkrývají se další místa s odpady nebo nebezpečnými zbytky po armádě,“ doplnil Dostál.

Znovu se ukázalo, že pastvina divokých koní v Milovicích je místem, jehož podoba lidem leží na srdci. „Je velmi cenné, že se do této akce tradičně zapojují lidé z různých organizací, které bývalý vojenský prostor využívají k mnoha zájmovým činnostem. To, že se dokážou spojit a vzájemně spolupracovat, ukazuje, že tady vzniká model příkladné spolupráce,“ doplnil Karel Bendl, ředitel společnosti Správa městských lesů Benátky nad Jizerou, která v lokalitě zajišťuje chovatelský dohled.

Rezervace má světové prvenství

Divocí koně přijeli na čtyřicetihektarovou pastvinu u Milovic v lednu 2015. Již v říjnu 2015 k nim přibylo stádo zpětně šlechtěných praturů a koncem roku se rezervace rozšířila o dalších zhruba 120 hektarů pastvin nedaleko Benátek nad Jizerou. Celá rezervace velkých kopytníků tak má v současnosti přibližně 160 hektarů. Na této ploše žije třicet dospělých divokých koní a jednadvaacet hříbat, osm dospělých zubrů a jedno zubří mládě a šest dospělých praturů a pět pratuřích mláďat. Rezervace se podle původních plánů měla již v loňském roce rozšířit, vzhledem ke sporům Středočeského kraje s bývalým nájemcem se však proces zdržel. Nyní je proto potřeba zpoždění co nejdříve dohnat, aby měla stáda s mláďaty dostatek prostoru a pastvy.

Bývalý vojenský prostor se stal prvním místem na světě, kde se v rámci jedné rezervace vyskytují a později se i podařilo rozmnožit všechny tři druhy velkých evropských kopytníků. Za dva roky existence si atraktivní zvířata přijely prohlédnout desítky tisíc návštěvníků i množství exkurzí ze škol a univerzit. Rezervace se také stala nejsledovanějším českým projektem v zahraničí za posledních několik let. Opakovaně o něm informovala média na všech pěti kontinentech včetně prestižních titulů, jako New York Times, Washington Post, BBC nebo Der Standard.

O projektu

Na projektech, spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků, spolupracuje ochranářská organizace s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí. Projekty podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, JK Jewels, Semix, Megabooks CZ, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou.

Můžete přispět i vy

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců.
Dalšími možnostmi podpory jsou dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Redaktor KL