Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejvíc pomohlo, když jsem si přesně sedm let po její smrti koupila strašně moc kokainu. Spisovatelka o pekle, které prožila, i o tom, proč nemít děti

22.03.2017
Nejvíc pomohlo, když jsem si přesně sedm let po její smrti koupila strašně moc kokainu. Spisovatelka o pekle, které prožila, i o tom, proč nemít děti

Autor: ČT / repro

Popisek: Iva Pekárková ve své 13. komnatě

Tahle baba je na české poměry exot. Spisovatelka Iva Pekárková ve dvaadvaceti letech emigrovala do USA, kde se živila i jako taxikářka, přitom původně je – a to se moc neví – vědkyně. Jenže v době AIDS byla na virologii prostě moc nešikovná. Řekne na sebe leccos, svá nejhlubší tajemství ale odhalila v pořadu České televize 13. komnata.

Třeba to, že psaní pro ni vždycky byla terapie. Na pohled drsná Iva má za sebou těžké dětství. Když jí bylo pouhých osm, její maminka dostala rakovinu. A Iva pomalu přebírala péči o rodinu. „Celé mé dětství bylo ve znamení umírání maminky. Minulost byla strašně bolestivá, a proto jsem ji zavíčkovala. Odnaučila jsem se používat v mozku spoje, které se vracely ke všemu, co bylo, nejen k dětství,“ říká dnes spisovatelka.

Smutek přehlušil až kokain

Maminka měla rakovinu prsu, zemřela, když dceři bylo sedmnáct. „Později jsem se kvůli tomu různě léčila, vždycky jen s částečným úspěchem. Nejvíc mi pomohlo, když jsem si přesně sedm let po její smrti nakoupila relativně strašně moc kokainu. Díky němu jsem se nebála vstoupit do svých vzpomínek. Odpojil bolest od těla, cítila jsem ji, ale bylo mi to jedno. Do té doby jsem se kvůli bolesti nemohla ohlédnout dozadu.“ Dnes by jí lékaři diagnostikovali klinickou depresi. Za „socíku“ se stavem sedmnáctileté dívky nikdo nezabýval.

Otec to nedával

Matčina smrt ji odcizila i otci. Ten se totiž s celou situací nezvládal vyrovnat. „Když maminka umírala, a ona věděla, jak na tom je, stejně jako všichni okolo, tatínek tuhle pravdu odmítal přiznat. Až do její smrti jí říkal, že je v pořádku. Ona si přitom potřebovala vyřešit některé věci, ukončit to tady. Chápu, že ji chtěl chránit, ale myslím, že měla právo na to, rozloučit se s námi i se životem,“ zlobí se Iva.

Taxikařinu miluju, říká spisovatelka

A tak pár let po maminčině smrti emigrovala, přes Rakousko do USA. „Když jsem emigrovala, otec na mě zanevřel a většinu všeho zničil. Musela jsem se smířit s tím, že nic nemám,“ říká hořce. Krom země, kde ji držela jen maminka, opustila i seriózní povolání. Rok strávila v Rakousku v utečeneckém táboře, pak žila v Bostonu, kde pracovala pro nadaci Amerického fondu pro československé uprchlíky. Později odešla do New Yorku. Živila se jako číšnice, sociální pracovnice a taxikářka. Proč zrovna taxikařina? „Byla to vylučovací metoda. Potřebovala jsem práci, která mě nebude totálně nudit, něco si vydělám a kterou můžu při psaní na delší dobu přerušit a pak se k ní zase bez problémů vrátit. Vylezl z toho taxík. Ani barmanka nemůže přijít na směnu, kdy se jí zamane. V taxíku jsem byla „samostatně výdělečně činná“, mohla jsem si jezdit, jak jsem potřebovala. Především jsem chtěla psát, cestovat, po roce 1989 jsem trávila hodně času v Česku. Ale New York naprosto miluji,“ říká Iva.

Viry? Ne, díky

Původním povoláním je přitom mikrobioložka a viroložka, školu ale nedokončila, odešla rok předtím. Naštěstí, říká dnes Iva Pekárková. Jeden čas prý v Bostonu pracovala v laboratoři a dostala trochu strach. „Tehdy se hodně řešil virus HIV a AIDS a já nejsem moc zručná, pořád jsem se píchala jehlami. Navíc tenhle obor vyžaduje stoprocentní nasazení, a já od svých třinácti let věděla, že chci psát knížky,“ usmívá se spisovatelka. Vědecká dráha byla logickým pokračováním rodinné tradice. Otec je fyzik, maminka byla chemička – a oba vyhodili ze strany, takže na humanitní obor by se Iva stejně nedostala.

Na manželství papír nepotřebuje

Iva sama se dvakrát vdala, druhé manželství s Američanem Raymondem je už jen čistou formalitou. Už více než deset let žije s o dvanáct let mladším Nigerijcem Kenem, se kterým se potkala v Londýně. „Žijeme spolu jako manželé, jen na to nemáme papír. Pro mě to není podstatné a myslím, že ani pro Kena ne. Teoreticky si teď můžeme říct ahoj a nemusíme se už vidět. Tahle volnost mě těší,“ říká Iva. Ze vztahů, kde volnost necítila, prý prchala, jak nejrychleji mohla.

Byla bych strašná matka a navíc jsem stará

Iva je bezdětná, sama říká, že by byla strašná matka. Že by stále stín jejího dětského trápení? „Myslím, že dítě má mít oba rodiče, ale hlavně mě nikdy nelákalo rozmnožovat se. Když mi někdo říká, že je sobectví nemít dítě, navrhuju, aby se podíval, kolik je na světě lidí. Sobectví by to bylo, kdybychom vymírali. V tom případě by každý z nás měl cítit povinnost mít děti, ale zatím se tak neděje. Spíš myslím, že lidstvo zachrání ti, kteří mají dětí málo. Jinak se přemnožíme,“ horlí Iva.

I když… Se současným přítelem Kenem by prý do dítěte šla. „S ním bych je chtěla mít i já, ale už jsem stará. Není však vyloučené, že si dítě opatříme, ale těžko bude mít moje geny,“ říká spisovatelka Iva Pekárková. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace