Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Trestuhodná mediální propaganda kolem holandských voleb. Z politika udělali populistu a extrémistu, ale mnohé zamlčeli

18.03.2017
Trestuhodná mediální propaganda kolem holandských voleb. Z politika udělali populistu a extrémistu, ale mnohé zamlčeli

Autor: Jan Rychetský

Popisek: Volební Holandsko

S velkým napětím se očekávaly výsledky holandských voleb, především kvůli obavám, že v nich může zvítězit Geert Wilders. V tvrdém souboji nakonec skončila jeho Strana pro svobodu druhá, když porazila všechny ostatní soupeře, kromě jediného. Zatímco například drtivě propadla holandská Strana práce, většina českých médií oznamovala, že „populista a extrémista“, či dokonce křikloun Wilders utrpěl debakl. Mnohé přitom však zamlčeli.

Také se převážně tutlalo, že řada holandských stran z hrůzy, že Wilders volby vyhraje, zčásti vykradla jeho program. Je nepochybné, že tento bojovník proti imigrantům a islámu velmi výrazně holandské volby ovlivnil. Když zdůrazňoval, jakým nebezpečím jsou pro jeho zemi imigranti, především z muslimských zemí, a díky tomu měl před volbami preference, naznačující, že by mohl zvítězit, premiér Mark Rutte naskočil na stejnou vlnu a začal se chovat velmi pragmaticky. Těsně před volbami vzkázal přistěhovalcům, že pokud se jim v zemi nelíbí a nehodlají se chovat tak, jak velí pravidla země, mohou odejít. Podobně jako Wilders také kritizoval vedení Evropské unie a zdůrazňoval nutnost zvýšení pravomocí členských států.

Propadák?

A nezůstalo jenom u slov, ale i rázných činů, které by možná sám Wilders nebyl schopen předvést. Těsně před volbami byla z Holandska eskortována turecká ministryně pro záležitost rodiny a její kolega nedostal povolení přistát v Rotterdamu. Holandští politici rovněž nešetřili ostrými slovy na adresu tureckého prezidenta. Tak drsný přístup k vlivnému partnerovi z NATO nemá v Evropě obdoby.

V případě Wilderse jsou ale stejné postoje nazývané populismem. Zatímco se o výsledcích holandských voleb většinou hovoří jako o Wildersově propadáku, faktem zůstává, že kromě Rutteho Lidové strany pro svobodu a demokracii porazil všechna ostatní uskupení a jeho Strana pro svobodu je druhou nejsilnější v zemi. V parlamentu navíc získala pět křesel navíc. To ovšem nebránilo zpravodaji České televize, aby Wildersovu bilanci neoznačil za naprostý debakl. Ve skutečnosti utrpěla naprostý debakl vládní Strana práce, která přišla o 29 mandátů.

Kdo je populista?

Vrcholem propagandy byla stanoviska šéfů Evropské unie, kteří Ruttemu nadšeně blahopřáli a hlasitě se radovali z jeho vítězství. Přitom právě holandský premiér unijní politiku pravidelně ostře kritizuje. Když Holandsko loni předsedalo EU, kladlo si přísné podmínky. Především snižování počtu příchozích imigrantů, zajištění vnitřní bezpečnosti unie i celkovou reformu EU.

Většina českých občanů ale na propagandu médií a EU neskočila, což jasně dokazují debaty na sociálních sítích. Mnozí lidé si myslí, si, že unijní politici nadšením nad údajným „debaklem“ Wilderse úplně ztratili pud sebezáchovy. Tomáš se zamýšlí, zda snad Nizozemci čekají na to, až pár lidí rozjede kamion. Antonín se ptá, zda je populista ten, kdo chce to, co lidé jeho země. Miroslav dokonce porovnal výsledky minulých holandských voleb a zjistil, že Rutteho strana, oslavovaná jako vítěz, ztratila osm mandátů. Podle něj je faktickým vítězem holandských voleb Wilders.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace