Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kam se hrabou delfíni. Divoká prasata používají fikané triky; bachyně z křoví vyšoupla sele, aby zjistila, jestli tam číhá hajný… Pomohou snajpři?

16.03.2017
Kam se hrabou delfíni. Divoká prasata používají fikané triky; bachyně z křoví vyšoupla sele, aby zjistila, jestli tam číhá hajný… Pomohou snajpři?

Foto: ČMMJ / archiv

Popisek: Divočáci jsou chytří jak opice

Prasata, tedy ta divoká, plundrují okraje českých měst – a myslivci tvrdí, že jejich odlov nezvládají. A teď jim navíc EU omezila držení zbraní! Kdo a jak se bude přemnožené černé zvěři bránit? Ještě před osmdesáti lety myslivci v Česku zastřelili 500 divočáků ročně. V 60. letech několik tisíc. Loni to bylo 185 000. Ohromující číslo, že? Jenže divočáků u nás žije údajně až desetkrát víc. A populace téhle zvěře, která oplývá inteligencí a přizpůsobivostí, neustále roste. Už jsme psali o napadení psů, otázkou času je, kdy prasata napadnou i lidi. Proč s tím něco nedělají myslivci? Vysvětlíme, není to tak jednoduché.

Divočáci jsou podle argumentů myslivců stále chytřejší. A tak je těžší je lovit. Pokud na ně jednou z posedu vystřelíte, pamatují si to. A hned tak na to samé místo v noci, kdy je lze lovit, nepřijdou. A někteří myslivci dokonce popisují šokující taktiku. „Tlupa se přiblížila do křoví před mýtinou, kde už myslivec dřív střílel. Bachyně z křoví vystrčila jedno ze selat, aby zjistila, jestli tam nečíhá zas. Prostě mládě obětovala,“ řekl MF Dnes Lukáš Linhart z Českomoravské myslivecké jednoty.

Proč se prasatům líbí ve městech?

Dalším problémem je to, že ze zákona lze divočáky lovit jen na takzvaných honebních pozemcích, tedy v bezpečné vzdálenosti od lidských obydlí. Jenže jelikož jsou prasata chytrá, rychle přišla na to, že u domů a civilizace jim nic nehrozí, a nakvartýrovala se právě na pozemky nehonební, tedy do lesoparků, zarostlých brownfields na krajích měst a poblíž chatových osad. A protože se i lidé často chovají jako prasata a vyhazují zbytky potravy, mají tam prasečí rodinky co žrát a zdárně se dál množí. A tak není problém se s prasaty dnes potkat třeba v pražských Modřanech.  „Obavy vzbudila menší tlupa u základní školy či na okraji sídliště v Modřanech,“ tvrdí  úředník radnice Prahy 12 Ivan Tatai. Prasata byla k vidění i u kruhového objezdu poblíž modřanského Lidlu.

Kauzu Horních Počernic, kde je tlak veřejnosti na myslivce asi největší, netřeba zmiňovat. V Počernicích běhají prasata prý i přes den a potrhala už několik psů. Je ale třeba říct, že tady myslivci mnoho neudělají – k napadení došlo mimo honební pozemky, v místech, kde je hustý provoz chodců, běžců či cyklistů a kde prostě není jak prasata střílet. Taková kule z kulovnice totiž umí zabít po celé dráze svého letu, tedy klidně i kilometr od místa výstřelu. A střílet proti silnici, domu atd. je tak sakra nebezpečná zábava, kterou si hned tak někdo na triko nevezme. Zmíněné částečně zarostlé pozemky, kde se prasata v Počernicích vyskytují nejvíc, mimochodem patří hlavnímu městu. A stačilo by jen to, aby je město udržovalo, a prasata se tak neměla kde schovat… Myslivci z Počernic uspořádali i naháňku – a v místech, kde lovit šlo, zastřelili pouhá dvě prasata. Většina jich totiž byla někde úplně jinde…

Mohou za to zemědělci?

Myslivci z většiny problémů s prasaty viní české zemědělce. A čekají na novelu zákona o myslivosti, která sice nejenže uloží více povinností myslivcům, ale například i pozmění českou krajinu. Zemědělci budou muset rozčlenit obrovské lány jakýmisi širokými pásy s jinou plodinou. Pole větší než třicet hektarů by zemědělci museli „rozčlenit“ alespoň dvanáctimetrovými pásy, kde by pěstovali jinou plodinu. Různá výška a třeba i doba sklizně plodin v těchto pásech by tak dala myslivcům šanci přebíhající prasata ulovit.

Válí se v poli a žerou

Protože právě v lánech obilí potkáte prase dnes častěji než v lese. „Lze říct, že opouštějí les jako svoje přirozené stanoviště a přesouvají se do pole, kde mají díky člověku nejenom dostatek energeticky výživné potravy, jako je kukuřice, řepka či pšenice, ale kvůli souvislým lánům i výborný úkryt. V rozlehlém poli mohou být i několik dní, aniž by vylezli. Lovci pak nemají šanci je dostat,“ vysvětluje mluvčí  Českomoravské myslivecké jednoty. A právě velká a úrodná pole jsou podle myslivců problém. Jediné prase prý zvládne rozrýt až sto metrů čtverečních za noc, jedna tlupa i půl hektaru. Kvalitní potrava vede k tomu, že bachyně dovedou zplodit klidně i deset selat dvakrát ročně. A prasata přibývají.

Není to sranda, myslivci to nezvládají

Jenže – nejde jen o výmluvy? Co když to myslivcům prostě přerostlo přes hlavu?  „Je potřeba, aby si veřejnost i politici uvědomili, že už to není sranda. Myslivci to nezvládají. Těch aktivních je podle mého soukromého odhadu jen tak 30 až 50 tisíc, ale navíc to není ani jejich povolání, ale stále jen koníček,“ přiznává Linhart v rozhovoru pro MF Dnes.

Města najímají profi snajpry

Nebylo by tedy od věci najmout si profesionální lovce? Města, kterých se problém s prasaty týká nejvíc, tedy krom Prahy Sokolov nebo Ústí nad Labem, o tom přemýšlejí. „Platíme tři sta korun za každý odstřelený kus. Loňský listopad a prosinec byly pravděpodobně vůbec nejúspěšnějšími měsíci v historii v počtech ulovených prasat v našem okrese. Uloveno bylo 664 kusů, což je proti předchozím rokům až trojnásobek,“ řekla mluvčí Ústí nad Labem Romana Macová.

Proti myslivcům je i EU

Jenže klacky pod nohy prasobijcům hází i Evropská unie. Čeští myslivci protestují proti nové, nedávno schválené směrnici, která omezí držení některých zbraní civilisty. Například těch opakovacích, které jsou na odstřel prasat nejúčinnější. Boj s terorismem tak zasáhne i do boje s černou zvěří.  A tak myslivci organizují petice – a demonstrují na Václaváku za právo držet zbraně.  „Chceme nést rakev od svatého Václava do Jungmannovy ulice k zastoupení Evropské komise. EU směrnice nás totiž pohřbívá. Pohřbíváme českou myslivost, pohřbíváme sportovní střelectví,“ říká politik a myslivec Bohumil Straka.

Prase člověka prý nenapadne…

Myslivci se ohledně prasat snaží veřejnost uklidnit, podle nich prase zaútočí, jen když je zraněné či v ohrožení života – tedy na myslivce se zbraní, nikoliv na běžného člověka. A jak se podle nich chovat na procházce, abyste měli jistotu, že vás prase nenapadne? Tak zaprvé – nepouštějte v přírodě  volně psy. Jednak tím porušujete zákon, druhak se vám podle myslivců může stát, že pes prase překvapí a to na něj zaútočí. A vy sami se v přírodě pohybujte trochu hlučněji, aby o vás prasata věděla.  A nelezte na jaře, kdy mají bachyně mláďata, do hustých křoví. A pokud ano, aspoň si zpívejte třeba Skákal pes nebo Hajný je lesa pán… 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Dáša Vrchotová