Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Měl charizma a ženský ho zbožňovaly. Proto Kramár, i když mu není podobný… Kradou a smějí se nám, zlobí se herec

08.03.2017
Měl charizma a ženský ho zbožňovaly. Proto Kramár, i když mu není podobný… Kradou a smějí se nám, zlobí se herec

Autor: Facebook

Popisek: Maroš Kramár ve filmu Únos

Sexy Slovák Maroš Kramár hraje pěkného slizouna. Ve filmu Únos inspirovaném kauzou zavlečení syna prezidenta Kováče do Rakouska se sice jeho postava jmenuje Předseda, ale všichni víme, koho to Maroš hraje.

„Byly tlaky, aby se film o únosu syna prezidenta Kováče netočil. Říkali nám, že když to změkčíme, dají nám na to prachy,“ tvrdí herec Maroš Kramár pro MF Dnes. Únos Kováče mladšího je totiž dodnes nevyřešený, jeho rozuzlení stále brání kontroverzní amnestie vydané v roce 1998 samotným předsedou, tedy Vladimírem Mečiarem, který v té době vykonával i některé pravomoci hlavy státu.

Amnestie by měly být zrušeny – proti je ale premiér Robert Fico, který  je sice označil za nemorální, jsou podle něj ale právně nesestřelitelné.  A tak filmaři svým postavám raději  říkají Chlapčisko anebo Prezident. Téma filmu je totiž pořád pěkně kontroverzní, devadesátá léta, kdy byla vrcholná politika nebezpečně blízko mafii, si spousta lidí ještě pamatuje – a pamatuje si i mrtvé, kteří devadesátky odnesli. „Jde o detektivní příběh inspirovaný tehdejšími časy. A když se tam někdo najde, tak ať se tam najde,“ krčí rameny Kramár.

Ten pán vyhlásil amnestii

Produkci prý Mečiarovi právníci vyhrožovali. Podle Kramára ale šlo o práci jako je každá jiná. „Netočili jsme dokument, já se tomu pánovi ani nepodobám, ani jsme se nesnažili vytvořit nějakou jeho karikaturu. Nikdo z nás se nepodobá těm, o kterých to je,“ říká herec, podle kterého je podobnost čistě náhodná, v rozhovoru pro MF Dnes. „Jde o umělecký film a věci, o nichž pojednává, nejsou dodnes vyšetřeny. A nikdo neví, jak to bylo, kromě přímých účastníků únosu. Ale ten pán na to vyhlásil amnestii, a proto je to dodnes nevyšetřené, i když tam byli i mrtví,“ tvrdí herec. Amnestie by se podle něj měla zrušit.

Dal pardon sám sobě?

V tomto případě si ji navíc možná Mečiar, který v roce 1998 na pár měsíců zastupoval prezidenta, dal sám sobě... Každopádně je Kramárův Předseda záporná figura, na jakou u tohohle charismatického herce nejsme zvyklí. „Už hraju i záporné postavy, ty jsou obecně lepší, protože jsou barevnější. Já jsem ho neparodoval, ani nenapodoboval. Sám jsem ho jednou dvakrát v životě potkal. Byl to člověk, který měl sílu, měl šílenou moc. A hodně lidí je díky tomu, jak si to tenkrát rozdělili, pořádně bohatých. Ani on sám a ani jeho děti nejsou chudí,“ komentuje svou figuru herec.

Měl charisma a ženský ho zbožňovaly. Jako mě, říká Kramár

Předsedu prý hraje právě proto, že má charisma. „A i on měl charizma a ženský ho taky zbožňovaly. A volily ho. I v mojí rodině. Rodiny se kvůli němu hádaly, jedni ho milovali a druzí ho zatracovali. Je to postava plná rozporů,“ říká herec. Dobrý studijní materiál je podle něj i současný premiér Fico. „Fico je ještě dokonalejší, výsledek evoluce,“ směje se Kramár. „Dnes se už díkybohu nevraždí, ale moc, její zneužívání, toky peněz jsou daleko sofistikovanější, dělá se to v bílých rukavičkách. Nefunguje zákon, nefunguje právo, nefunguje nic. A oni si dělají, co chtějí, a smějí se nám,“ popisuje nejen slovenskou politiku populární herec, kterého v Čechách vídáme často, hraje tu divadlo a moderuje v České televizi Zázraky přírody a účinkoval i v seriálu Letiště.

Film se málem nenatočil

Během přípravy filmu se prý děly věci… Na začátku byl prý tlak, aby se netočilo vůbec. „A pak mi jeden člen grantové komise řekl: Já si myslím, že byste to měli natočit jinak, že scénář by měl být jiný. Že když to přepíšeme, změkčíme, že by ty peníze možná i byly. Mně to připadalo jako za komunistů, že jsme se vrátili zpátky v čase,“ otřese se herec.

Byl to Divoký východ

Na devadesátá léta prý vzpomíná nerad. „To byla doba toho klondajku, začátku, Divokého východu. Ono se to nějak utřáslo, ale děje se to dál. Bílí koně existují pořád, ale už třeba nejsou výpalníci, kteří přijdou a řeknou: Zaplať, nebo ti vypálíme hospodu. Není to tak hloupý a sprostý. Už to jsou soukromé bezpečnostní služby. Přejmenovalo se to,“ myslí si Maroš Kramár.  A dnes to podle něj není o nic lepší. Češi i Slováci jsou totiž líní. „Čekáme, až to bude úplně na hov... Politici kradou a smějí se nám. Protože vědí, že tady se nikomu z nich nic nestane, a žije se jim dobře. A blbý národ jen nadává v hospodách a nikdo nic neudělá,“ zlobí se Maroš. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .  

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace