Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejsledovanější soudní proces desetiletí se blíží. Stráví populární komik poslední léta života za mřížemi?

06.03.2017
Nejsledovanější soudní proces desetiletí se blíží. Stráví populární komik poslední léta života za mřížemi?

Autor: NBC

Popisek: Slavný americký herec, komik, spisovatel, televizní producent, hudebník a aktivista Bill Cosby

Již déle než dva roky se populární americký komik brodí záplavou obvinění a paragrafů. Poté co ho jedna žena obvinila ze znásilnění, s dalšími údajnými oběťmi se doslova roztrhl pytel. A proces, na který si brousí zuby všechna média, nyní pomalu klepe na dveře.

Soudní proces se slavným černošským hercem a komikem Billem Cosbym, který v červenci oslaví osmdesátiny, by měl začít 5. června. Zodpovídat se bude ze sexuálního napadení Andrey Constand. Velkolepé justiční divadlo, na které si média brousila zuby, se ale nakonec neuskuteční. Pennsylvánský soudce totiž během posledního únorového víkendu rozhodl, že během procesu může svědčit pouze jediná žena. Nevyhověl tak žádosti prokuratury, která chtěla, aby během procesu svědčilo třináct z více než padesáti žen, které herce ze stejného skutku obvinily.

Hodnota výpovědi versus předsudky

Soudce se vyjádřil, že při svém rozhodování zvážil hodnotu poskytnutí relevantní výpovědi a současně i možné předsudky vůči slavnému herci, kterému vypuknutí sexuálního skandálu zhatilo pečlivě plánovaný comeback. Proto povolil svědčit pouze ženě, která Cosbyho obvinila ze sexuálního napadení v Los Angeles v roce 1996. Andrea Constand tehdy pracovala pro jednoho z komikových agentů a populárního představitele Cliffa Huxtabla z úspěšného sitcomu Show Billa Cosbyho znala v té sobě již šest let. Již dříve vypověděla, že k incidentu došlo, poté co přijala hercovo pozvání na oběd v hotelu Bel Air, během nějž měli prodiskutovat její herecké ambice. Místo toho jí ale údajně nabídl víno, ‘obohacené‘ sedativy, a následně ji sexuálně zneužil. Hercovi právníci ale tvrdí, že žena za ním přišla do hotelu navzdory tomu, že podle jejích vlastních slov již dříve odmítla jeho návrhy a o herectví se nezajímala.

Sedativa přiznal

Nejnovější rozhodnutí je jedním z klíčových bodů, které bylo potřeba vyřešit ještě před začátkem procesu. Prvním byla Cosbyho výpověď z roku 2005, během níž se přiznal, že si opravdu opatřoval sedativa s úmyslem podat je ženám, s nimiž chtěl mít sex. Kanaďanka Andrea Constand tvrdí, že jí Cosby v lednu 2004 u sebe doma hodil do pití sedativa a následně ji zneužil. Jenže bývalý prokurátor Bruce Castor herci údajně za zmíněnou výpověď slíbil, že ho nebude trestně stíhat, když bude v civilním procesu s Constand vypovídat. Informace o jeho svědectví ale pronikly v roce 2015 na veřejnost, což vedlo k tomu, že prokuratura znovu případ otevřela a následně Cosbyho obžalovala.

Obžaloba strhla lavinu

Vzápětí vypuklo úplné šílenství, ženy, obviňující herce ze znásilnění, přibývaly jako houby po dešti. Otázkou ale zůstává, zda jsou skutečnými oběťmi nenasytného sexuálního zvrhlíka, jak některá média Cosbyho s oblibou vykreslují, nebo se přinejmenším některé z nich chtěly prostřednictvím ostře sledovaného soudního procesu zviditelnit. Některá údajná znásilnění se totiž datují až od roku 1960, takže je většina z nich již promlčená. Mezi ženami, které prý Cosby zneužil, je i bývalá supermodelka Janice Dickinson. Ze sexuálních deliktů Cosbyho v minulých letech obvinilo na pět desítek žen, soud jim ale dosud ani v jednom případě nedal za pravdu.

Vytáhl do boje

Koncem roku 2015 se populární komik už pořádně naštval a vytáhl do protiútoku. Na ženy, které ho obvinily, podal žalobu s požadavkem na finanční odškodnění za poškození dobrého jména a cti. „Žalované ženy spoléhají pouze na nepodložená nařčení a zahájily kampaň za zničení pověsti a postavení pana Cosbyho tím, že jej úmyslně, zlovolně a falešně obvinily ze sexuálních deliktů, k nimž údajně došlo před mnoha desetiletími,“ uvedli Cosbyho advokáti v žalobě. Nekonečné soudní tahanice totiž opravdu Billa Cosbyho vážně poškodily. A nejen na cti. Kvůli skandálu televize NBC zrušila natáčení nového seriálu, který měl být jeho velkým návratem na televizní obrazovky. A za takový projekt by populární komik kasíroval pořádný balík.

Unikát mezi komiky

Bill Cosby je nejen mezi americkými komiky opravdovým unikátem. S jeho postavami se totiž divák snadno ztotožní, jeho humor pomáhá lidem pochopit svou roli v každodenním životě a mezilidských vztazích. V roce 1963 způsobil doslova revoluci v americké jevištní komice, takže již po dvou letech dostal poprvé příležitost představit se i na televizní obrazovce. Po dosažení přímo oslnivého úspěchu v televizi to zkusil i se psaním a jeho kniha Fatherhood se stala bestsellerem číslo 1 na neuvěřitelných 54 týdnů. Rozhodně nezanedbatelný je i jeho úspěch jako zpěváka. Nahrál 21 alb, která mu vynesla osm Gold Record a pět cen Grammy.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace