Radioaktivní spad byl naměřen i u nás. Nikdo neví, odkud se vlastně vzal, nic nám prý ale nehrozí. Proč úřady i média zarytě mlčí?
27.02.2017
Foto: pixabay.com
Popisek: Měření radioaktivity - ilustrační foto
Prezentována v médiích byla tato událost jen tak mimochodem, jako zcela bezvýznamná. O nic prý nejde, nikomu nic nehrozí. Redaktoři slavného ekonomického nezávislého serveru Zero Hedge si ale myslí pravý opak.
Kdesi asi cosi bouchlo a sotva šlo o něco bezvýznamného. Faktem je, že se nad starým kontinentem objevil radioaktivní oblak, který by mohl s lidským organismem pořádně zamávat. Úřady i média se ale tváří, že se vlastně nic neděje. Redaktoři Zero Hedge, kteří se podepisují jako Tyler Durden, si ale myslí něco jiného. Jejich informace zveřejnil server Protiproud.cz.
Kde se vzal…
Úřady několika evropských států včetně České republiky nepovažovaly za nutné veřejnost vůbec informovat, že ve vzduchu, který lidé dýchají, stoupá z neznámých příčin koncentrace jednoho radioaktivního izotopu. Ukazuje to na jaderný ‘incident‘ zatím neznámého rozsahu a závažnosti. „Je otázkou, zda se pravdu o incidentu, který proběhl naprosto nepovšimnut v lednu i nad našimi hlavami, vůbec kdy dozvíme. Možná že nikoli. Právě proto je ale naprosto zásadní alespoň si stále připomínat, že o realitě, zvláště té politicko-vojenské, která se odehrává všude kolem nás, vlastně nic nevíme,“ uvádí Protiproud.
Původ jódu 131, který je mimo jiné již několik desetiletí úspěšně využíván i k léčbě zhoubného onemocnění štítné žlázy, prý prozatím není znám. Zkrátka se šíří odkudsi od polárního kruhu a podle zprávy francouzského Institutu pro radiologickou ochranu a jadernou bezpečnost, jenž se zaměřuje na otázky jaderného rizika, byl vysledován ve značné části Evropy. Vzhledem k tomu, že jeho poločas rozpadu je pouhých osm dní, vypovídá jeho zachycení, že k úniku muselo dojít jen krátce předtím. Nezávislý server Barents Observer, který o situaci rovněž informoval, potvrzuje, že „původ radioaktivního spadu nad Evropou je stále záhadou”.
To se prostě stane
Jako první naměřila stopy radioaktivního jódu ve druhém lednovém týdnu vzduchová filtrační stanice ve Svanhovdu na severu poloostrova Kola, tedy nedaleko hranice Norska s Ruskem. Krátce nato se izotop objevil ve finském Laponsku a během dalších dvou týdnů byly stopy radioaktivity zaznamenány i v Polsku, České republice, Německu, Francii a Španělsku. Veřejnost ale informovala jako první až Francie. A okamžitě vystoupila vedoucí sekce pro krizovou připravenost norského Úřadu pro ochranu před radiací Astrid Liland, s níž mluvil i server Barents Observer. Ta tvrdí, že se rozhodli zprávu nezveřejňovat, protože stupeň radioaktivity je velmi nízký, a tudíž nepředstavuje žádné bezpečnostní riziko. „Občas prostě ve vzduchu naměříme malá množství radioaktivity,” vysvětlila. „Je to způsobeno tím, že máme velmi citlivé měřicí přístroje.“
Vzápětí se rozhodlo informaci zveřejnit i Finsko, norské, finské i francouzské úřady se nicméně shodují, že nešlo o radioaktivitu, nebezpečnou lidem. Nejsou ale s to vysvětlit její původ a ani se o to nesnaží. Hodnověrně vysvětlit událost prý nemůže ani Liland. „Bylo špatné počasí, když jsme měření zaznamenali, takže jejich původ prostě vysledovat nemůžeme. Vzhledem k tomu, jaká čísla vidíme jinde v Evropě, lze spekulovat, že šlo o zdroj kdesi na východě evropského kontinentu.”
Bouchla některá elektrárna?
Server Barents Observer dodává, že podobný izotop může pocházet například z nehody jaderného reaktoru. Jako léčebný prostředek je ale vyráběn v celé řadě zemí. „Někdo tam venku ví, co se stalo – a proč se Evropou šíří radioaktivita,” uzavírá svoji informaci. Logickou možností by byla některá za ruských, norských či finských elektráren. V úvahu přichází i havárie jaderné ponorky nebo jiného podobného zařízení. „Punc opravdové záhady však podivným ‘měřením‘ dodalo až zjevení amerického letounu, specializujícího se na detekci radiace. Ten byl minulý pátek viděn, jak přistává na britské letecké základně Mildenhall, kam byl přesunut ze své dosavadní pozice na americké Floridě. Proč? To nevíme,“ píše Protiproud.
Letecký server The Aviationist vysvětluje, že letoun WC-135 Constant Phoenix byl v minulosti využíván ke zjištěním, zda v dané oblasti probíhaly či probíhají jaderné zkoušky nebo výbuchy. Z původních deseti dnes létají pouze dva, létají s nimi posádky ze 45. průzkumné perutě americké armády, operující ze základny Offutt. Letadlo nabírá plyny ze vzduchu dvěma otvory po straně trupu a posádka je může v reálném čase analyzovat. V některých případech dokonce dokáže i odhadnout typ použité jaderné hlavice. O jeho přítomnosti v Evropě ovšem úřady i oficiální média mlčí stejně zarytě jako o samotné události.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Adina Janovská