Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Máslo na pomazaných katolických hlavách. V Austrálii prokázali masivní zneužívání dětí. A co u nás?

21.02.2017
Máslo na pomazaných katolických hlavách. V Austrálii prokázali masivní zneužívání dětí. A co u nás?

Autor: Youtube, repro

Popisek: Katolický kněz, ilustrační foto

Neuvěřitelných sedm procent katolických kněží v Austrálii prý sexuálně zneužívalo děti. Strašlivé číslo vyplynulo z šetření komise, která se zabývá vyšetřováním. Konkrétní čísla mluví o více než 4 tisících zneužitých chlapců a dívek.

Statistika vychází z dat z let 1980 až 2015. Průměrný věk čtyř tisícovek dětí přitom byl jen deset let u dívek a jedenáct u chlapců! Alarmující je, že na stížnosti dětí církevní hodnostáři nereagovali. Jedním z nich byl i nynější vatikánský prefekt George Pell, který působil jako arcibiskup nejprve v Melbourne a později v Sydney. Loni ho australská policie dokonce vyslýchala kvůli podezření, že i on se sexuálního obtěžování v sedmdesátých letech dopouštěl.

Vlna soudů od 90. let

O sexuálním zneužívání dětí katolickými kněžími se hovoří od 90. let, často ale jde o případy staré desítky let – dříve ale dětským obětem nikdo nenaslouchal anebo je dokonce umlčoval.  A rozhodně nejde jen o Austrálii. Ve čtyřmilionovém Irsku se vyskytlo 15 tisíc stížností – a proběhly i soudy, některé oběti byly odškodněny, celkové náklady za odškodné zatím dosahují asi 27 miliard korun.

Půl miliardy na odškodném v USA

Problémy měla katolická církev taky ve Spojených státech. Před rokem otřásl obří skandál státem Wisconsin. Arcibiskupství zde muselo vyplatit 21 milionů dolarů (téměř 528 milionů Kč) obětem sexuálního zneužívání, jehož se v uplynulých desetiletích dopouštěli místní duchovní. Podle rozhodnutí soudu muselo také arcibiskupství zřídit fond, z něhož bude financována psychologická podpora obětem zneužívání tak dlouho, dokud to bude potřeba. V USA vyplatila katolická církev na odškodnění pro oběti sexuálního zneužívání převážně mládeže asi tři miliardy dolarů (zhruba 75 miliard korun).

Porušuje Vatikán konvenci proti mučení?

A jak je na tom samotný Vatikán? Za posledních deset let zde muselo kvůli znásilňování a sexuálnímu obtěžování dětí opustit řady katolické církve 848 kněží. Dalších 2 572 dostalo menší tresty. Oznámil to velvyslanec při OSN arcibiskup Silvano Tomasi. Výbor OSN proti mučení vyslýchá představitele Vatikánu kvůli podezření, že Vatikán svým přístupem k obětem zneužívání porušuje konvenci proti mučení, k níž se připojil v roce 2002.

Může za vše celibát?

V USA zaplatila církev miliony, v Irsku museli rezignovat biskupové. Další případy hlásí Holandsko, Itálie, Španělsko, Francie, Kanada, Mexiko a také sousední Německo a Rakousko. Polsko mlčí, ale případy zneužívání se jistě vyskytují i tam. S novou naléhavostí se objevuje stará myšlenka, že je na vině hlavně celibát, což neoficiálně naznačují i sami představitelé církve.  Ačkoli současný papež František se za zneužívání kněžími omluvil a zřídil novou mezinárodní komisi na ochranu dětí v církevních institucích, skandál církví otřásá stále.

Zvrhlí kněží jsou i u nás

A co u nás? Zatím známe jen jednotlivé případy.  Už v roce  2001 ve Zlíně na dva roky podmíněně odsouzen kněz František Merta za pohlavní obtěžování ministrantů a chlapců. A v roce 2015 soud v Přerově odsoudil na dva roky vězení s podmíněným odkladem na tři roky bývalého kněze z Ivanovic Vladimíra Krejsu, který podle obžaloby v letech 2011 až 2014 sexuálně obtěžoval šestnáct chlapců z romské komunity u přerovského nádraží. Většině z nich tehdy bylo méně než patnáct, knězi prý ale tvrdili, že jsou starší. Kněz krátce po vynesení rozsudku zemřel.

Tvrdoň dostal pět let

Další duchovní, Erik Tvrdoň, dostal pět let za dlouhý výčet sexuálních deliktů na několika ženách a třináctileté dívce. Podle soudu se zvrhlý kněz dopustil vydírání, pohlavního zneužívání, opakovaného znásilnění, pokusu o znásilnění, sexuálního nátlaku, svádění k pohlavnímu styku s dítětem a zneužití dítěte k výrobě pornografie.

I tak jde o ojedinělé případy, Česku se zatím vlna žalob, obdobná té zahraniční, vyhýbá, možná i proto, že ke katolické víře se u nás hlásí jen asi 20% obyvatel  - oproti takovým 86% v Irsku.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Dáša Vrchotová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace