Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Máslo na pomazaných katolických hlavách. V Austrálii prokázali masivní zneužívání dětí. A co u nás?

21.02.2017
Máslo na pomazaných katolických hlavách. V Austrálii prokázali masivní zneužívání dětí. A co u nás?

Foto: Youtube, repro

Popisek: Katolický kněz, ilustrační foto

Neuvěřitelných sedm procent katolických kněží v Austrálii prý sexuálně zneužívalo děti. Strašlivé číslo vyplynulo z šetření komise, která se zabývá vyšetřováním. Konkrétní čísla mluví o více než 4 tisících zneužitých chlapců a dívek.

Statistika vychází z dat z let 1980 až 2015. Průměrný věk čtyř tisícovek dětí přitom byl jen deset let u dívek a jedenáct u chlapců! Alarmující je, že na stížnosti dětí církevní hodnostáři nereagovali. Jedním z nich byl i nynější vatikánský prefekt George Pell, který působil jako arcibiskup nejprve v Melbourne a později v Sydney. Loni ho australská policie dokonce vyslýchala kvůli podezření, že i on se sexuálního obtěžování v sedmdesátých letech dopouštěl.

Vlna soudů od 90. let

O sexuálním zneužívání dětí katolickými kněžími se hovoří od 90. let, často ale jde o případy staré desítky let – dříve ale dětským obětem nikdo nenaslouchal anebo je dokonce umlčoval.  A rozhodně nejde jen o Austrálii. Ve čtyřmilionovém Irsku se vyskytlo 15 tisíc stížností – a proběhly i soudy, některé oběti byly odškodněny, celkové náklady za odškodné zatím dosahují asi 27 miliard korun.

Půl miliardy na odškodném v USA

Problémy měla katolická církev taky ve Spojených státech. Před rokem otřásl obří skandál státem Wisconsin. Arcibiskupství zde muselo vyplatit 21 milionů dolarů (téměř 528 milionů Kč) obětem sexuálního zneužívání, jehož se v uplynulých desetiletích dopouštěli místní duchovní. Podle rozhodnutí soudu muselo také arcibiskupství zřídit fond, z něhož bude financována psychologická podpora obětem zneužívání tak dlouho, dokud to bude potřeba. V USA vyplatila katolická církev na odškodnění pro oběti sexuálního zneužívání převážně mládeže asi tři miliardy dolarů (zhruba 75 miliard korun).

Porušuje Vatikán konvenci proti mučení?

A jak je na tom samotný Vatikán? Za posledních deset let zde muselo kvůli znásilňování a sexuálnímu obtěžování dětí opustit řady katolické církve 848 kněží. Dalších 2 572 dostalo menší tresty. Oznámil to velvyslanec při OSN arcibiskup Silvano Tomasi. Výbor OSN proti mučení vyslýchá představitele Vatikánu kvůli podezření, že Vatikán svým přístupem k obětem zneužívání porušuje konvenci proti mučení, k níž se připojil v roce 2002.

Může za vše celibát?

V USA zaplatila církev miliony, v Irsku museli rezignovat biskupové. Další případy hlásí Holandsko, Itálie, Španělsko, Francie, Kanada, Mexiko a také sousední Německo a Rakousko. Polsko mlčí, ale případy zneužívání se jistě vyskytují i tam. S novou naléhavostí se objevuje stará myšlenka, že je na vině hlavně celibát, což neoficiálně naznačují i sami představitelé církve.  Ačkoli současný papež František se za zneužívání kněžími omluvil a zřídil novou mezinárodní komisi na ochranu dětí v církevních institucích, skandál církví otřásá stále.

Zvrhlí kněží jsou i u nás

A co u nás? Zatím známe jen jednotlivé případy.  Už v roce  2001 ve Zlíně na dva roky podmíněně odsouzen kněz František Merta za pohlavní obtěžování ministrantů a chlapců. A v roce 2015 soud v Přerově odsoudil na dva roky vězení s podmíněným odkladem na tři roky bývalého kněze z Ivanovic Vladimíra Krejsu, který podle obžaloby v letech 2011 až 2014 sexuálně obtěžoval šestnáct chlapců z romské komunity u přerovského nádraží. Většině z nich tehdy bylo méně než patnáct, knězi prý ale tvrdili, že jsou starší. Kněz krátce po vynesení rozsudku zemřel.

Tvrdoň dostal pět let

Další duchovní, Erik Tvrdoň, dostal pět let za dlouhý výčet sexuálních deliktů na několika ženách a třináctileté dívce. Podle soudu se zvrhlý kněz dopustil vydírání, pohlavního zneužívání, opakovaného znásilnění, pokusu o znásilnění, sexuálního nátlaku, svádění k pohlavnímu styku s dítětem a zneužití dítěte k výrobě pornografie.

I tak jde o ojedinělé případy, Česku se zatím vlna žalob, obdobná té zahraniční, vyhýbá, možná i proto, že ke katolické víře se u nás hlásí jen asi 20% obyvatel  - oproti takovým 86% v Irsku.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Dáša Vrchotová