Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rozpačitý pořad o Miloši Formanovi? Proč všichni mlčí, i manželka? Tereza, jedině Tereza...

18.02.2017
Rozpačitý pořad o Miloši Formanovi? Proč všichni mlčí, i manželka? Tereza, jedině Tereza...

Foto: ČT

Popisek: Režisér Miloš Forman dnes slaví 85. narozeniny

Některé televizní stanice se rozhodly svérázným způsobem oslavit 85. narozeniny Miloše Formana, který je bezesporu nejúspěšnějším českým režisérem. Jan Kraus ve své talk show na jeho počest rozkrojil dort a rozdal ho mezi publikum. Působilo to poněkud rozpačitě, tím totiž symbolická oslava Formanových narozenin končila. Zpravodajský kanál ČT 24 o Formanovi připravil dokonce celý, devadesátiminutový publicistický pořad, ale ten působil ještě rozpačitěji, jako by ho Forman i jeho blízcí bojkotovali.

„Samozřejmě byli bychom rádi, kdyby se Miloš Forman zúčastnil našeho vysílání, a udělali jsme pro to maximum, ale zúčastnit se ho nemůže,“ sdělil divákům hned v úvodu moderátor pořadu Devadesátka. Jako jeden z důvodů, který ho k tomu patrně vedl, zmínil Formanovu známou výmluvu. Podle něj neexistuje žádná otázka, kterou by mu již někdo nepoložil. Takový argument se dá samozřejmě pochopit, ale je přinejmenším podivné, že při dnešních technických možnostech nebyl režisér, jemuž Česká televize věnovala tolik pozornosti, ochoten pozdravit diváky pár slovy ani telefonicky či přes skype.

Kde byli přátelé?

Další pochybnosti vyvolala sestava hostů ve studiu. Byla mezi nimi například Eva Pilarová, jejíž spolupráce s Formanem je pouze okrajová a až na pár vzpomínek, nijak zajímavých, v podstatě neměla co říci. V Česku přitom žije nejen bývalá Formanova manželka Věra Křesadlová a především jeho dva synové, rovněž umělci. Nemluvě o autorech, kteří o Formanovi točili dokumentární filmy. Stejně tak mohli mnohem zajímavěji promluvit o Formanovi blízcí přátelé, k nimž patří například herečky Eva Holubová nebo Jiřina Bohdalová. Ta se dokonce před pěti lety přímo v Americe zúčastnila velkolepé párty na oslavu Formanových 80. narozenin. Jejich neúčast v tak rozsáhlém pořadu vzbuzuje dost otazníků, Rozhodli se ho snad bojkotovat?

Zdravotní problémy

Je také možné, že se všemi možnými způsoby chtěli vyhnout otázkám na téma Formanova zdravotního stavu. Ten se již před několika lety nechal slyšet, že do Čech už nepřijede, protože cesta je pro něj příliš náročná. V médiích se také objevila zpráva, že trpí vážnou oční poruchou, kvůli níž postupně ztrácí zrak. To, že není v dobré kondici, prozrazuje i fakt, že se už před dvěma lety nezúčastnil slavnostního ceremoniálu Sdružení amerických režisérů v Los Angeles, na němž měl převzít cenu za celoživotní dílo. Manželka Martina to tehdy zdůvodnila tím, že mu zdravotní stav účast neumožňoval.

Tereza, jedině Tereza...

Na svém Facebooku se nyní Martina Formanová odmlčela, poslední zprávy jsou z konce minulého roku. Nechybí mezi nimi ani rozhovor, který s režisérem udělala ona sama. Opět začíná slovy, že už vše řekl, a Martina dodává, že ji to nepřekvapuje, protože rozhovory odmítá celá léta. Nakonec se Forman rozmluvil, protože Martina slíbila rozhovor Tereze Maxové, která je šéfredaktorkou lifestylové přílohy Hospodářských novin. Ale výjimku učinil jenom díky tomu, že mu manželka pouštěla písničky a on je komentoval. Když například slyšel Suchého skladbu Krajina posedlá tmou, říká: „Suchý je podle mě prostě největší český žijící básník, znám ho léta, ale nikdy bych si mu nedovolil tykat, takovou úctu k němu mám.“

V rozhovoru také přiznává, že má v Praze hodně přátel a rád by za nimi hned zaletěl, ale představa cestování ho děsí. O jeho dnešních 85. narozeninách ale na stránkách Martiny Formanové není ani zmínka.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová