Jak v ČSSD porcovali Rathova medvěda... Myslí si ale někdo, že to je v ostatních tradičních stranách jinak?
18.02.2017
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath prý může být pro ČSSD velmi nebezpečný
Reportéři Sabina Slonková a Jiří Kubík ve svém Zvláštním vyšetřování na serveru Seznam.cz zjišťovali, jaké je tajemství Davida Ratha, zda peníze, o které v celé kauze jde, byly na volební kampaň… A přišli na věci, které kdyby vyšly najevo, ČSSD si už ani neškrtne. Našli totiž klíčového svědka, který ví, jak to v sociální demokracii chodí.
Když se novináři snažili dostat k doktoru Rathovi, narazili totiž na jeho kamaráda Marka Semeráda, exstarostu obce Cerhenice a člena ČSSD. A právě Semerád nejspíš věděl, odkud se braly v pokladně strany peníze… Navíc je tenhle Rathův kamarád docela sdílný, na rozdíl od pana doktora, který s novináři nejdřív nemluví. „O peníze na volby nešlo. To je úplný nesmysl, opravdu ne,“ popírá Semerád známý Rathův výrok. „Když tehdy Davida Ratha zatkli, byl to šok. A byla to nepříjemná situace.“
Proč se nikdo nezeptal na Čapí hnízdo?
Jenže pak se, asi vlivem Semeráda, rozpovídal i Rath. „Zajímavé by pro vás bylo podívat se na to, proč mě policie nepozvala k výslechu ke kauze Čapí hnízdo. Protože tam já můžu hrát roli poměrně zásadního, klíčového svědka,“ prohlásil. „V situaci, kde mohu hrát opravdu klíčovou roli, tak se o to nikdo nezajímá,“ říká trochu ublíženě. „Když jsem vystřídal hejtmana Petra Bendla, požádal jsem o prověření všech dotací, především těch, které šly soukromým firmám. Pan Babiš mě nekontaktoval jen prostřednictvím SMS. Několikrát jsme se spolu následně i sešli v přítomnosti dalších osob. Pan Babiš nám o všem dost podrobně vyprávěl. Jistě pochopíte, že neřeknu víc v situaci, kdy běží vyšetřování, já nebyl vyslechnut a myslím si, že pan Babiš má krytí od vrchní státní zástupkyně Bradáčové. A proto si myslím, že vyšetřování bude v této chvíli zameteno pod koberec,“ sdělil novinářům Rath. A finance ČSSD? „A na to financování ČSSD, to se můžete zeptat pana současného předsedy Poslanecké sněmovny Hamáčka, ten byl tehdy volební manažer, proč se ptáte mě?“ dodal David Rath na odchodu.
Je Rath pro ČSSD nebezpečný?
Jenže novináři mají další, tajný zdroj, podle kterého může být Rath pro ČSSD velkým nebezpečím. Prý ví věci, které by sestřelily Sobotku a další lidi z vedení – prý protože věděli, jak byla strana financována – a proto prý teď, do voleb, nesmí Rath mluvit a ani jít sedět. „Myslím si, že určitě jsou lidé v ČSSD, kteří by se měli bát, když David Rath promluví. Rozhodně jsou to všichni, kteří se pohybovali v té době ve středních Čechách, když byl David Rath hejtmanem. Rozhodně všichni ti lidé, kteří se tehdy podíleli na správě středních Čech, tak by strach měli mít,“ říká onen tajemný zdroj. Naopak by prý kauza neohrozila Bohuslava Sobotku, protože pokud prý nějaké peníze končily v jeho okolí, tak byly zcela jistě použity ve prospěch partaje, míní tajemný zdroj. Ukazuje rovněž na našeho starého známého – Marka Semeráda, který tehdy stál za volebním týmem Středních Čech. A částka, o které mluví, je závratná – asi půl miliardy. Za tu si Rath nejspíš koupil zrušení rozsudku – pokud nejsou opravdu legální důvody, proč soud zopakovat.
Tvrdí byznysmeni v politickém rybníčku
Každopádně kdyby teď Rath prozradil, že dával prachy z cinknutých zakázek do stranické kampaně, byl by to průšvih. A nejspíš konec ČSSD. Ono ale nejde jen o ČSSD, ani financování ostatních politických stran není zrovna transparentní. Do politiky se řítí třeba miliardář Pavel Sehnal s ODA, pak je tu samozřejmě Andrej Babiš nebo spolumajitel Penty Dospiva, který stojí za vzestupem Realistů Petra Robejška. Tenhle nástup bohatých lidí do politiky je podle Reflexu, který se tématu věnoval, jen logickým pokračováním parcelování českého veřejného prostoru. Byznysmeni si nejdřív rozdělili jednotlivé segmenty hospodářství, pak média (jimiž se mnohdy vzájemně drží v šachu či jejich prostřednictvím budují ochranný val pro svůj byznys) a v konečné fázi si rozdělují politické spektrum a voliče. České politické strany jsou de facto uzavřenými bratrstvy, do jejichž řad většinou vstupuje ten, který chce získat vliv, moc nebo peníze. A teď do nich své peníze přinášejí byznysmeni, kteří ze svých firem nejsou zvyklí na demokratickou, neefektivní diskusi… Český politický rybník je sice poněkud stojatý a dost zatuchlý, otázkou ale je, co s ním tyhle nové štiky udělají a jak dopadne základní etika.
ČSSD se reportáž nelíbila
Vyjádřit se k reportáži Seznamu měla potřebu i sama ČSSD ústy svého tiskového mluvčího. Reportáž se jim samozřejmě nelíbila. „ČSSD se důrazně ohrazuje proti nepravdivým spekulacím, které zazněly v dnešní reportáži Seznam Zprávy. Hospodaření ČSSD je zcela transparentní, pod kontrolou veřejnosti a příslušných finančních orgánů. ČSSD hospodaří v souladu se zákonem a její hospodaření je pravidelně kontrolováno nezávislým auditorem,“ tvrdí Mikuláš Klang, tiskový mluvčí strany. V reportáži podle něj zazněly pouze spekulace a ne fakta, případ Davida Ratha je stále v řešení soudu a ČSSD nezávislost justice plně respektuje. A vůbec, financování ČSSD je podle Klanga dlouhodobě naprosto transparentní, veškeré příspěvky je možné sledovat v souladu se zákonem na transparentním účtu.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Dáša Vrchotová