Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak v ČSSD porcovali Rathova medvěda... Myslí si ale někdo, že to je v ostatních tradičních stranách jinak?

18.02.2017
Jak v ČSSD porcovali Rathova medvěda... Myslí si ale někdo, že to je v ostatních tradičních stranách jinak?

Foto: Hans Štembera

Popisek: David Rath prý může být pro ČSSD velmi nebezpečný

Reportéři Sabina Slonková a Jiří Kubík ve svém Zvláštním vyšetřování na serveru Seznam.cz zjišťovali, jaké je tajemství Davida Ratha, zda peníze, o které v celé kauze jde, byly na volební kampaň… A přišli na věci, které kdyby vyšly najevo, ČSSD si už ani neškrtne. Našli totiž klíčového svědka, který ví, jak to v sociální demokracii chodí.

Když se novináři snažili dostat k doktoru Rathovi, narazili totiž na jeho kamaráda Marka Semeráda, exstarostu obce Cerhenice a člena ČSSD. A právě Semerád nejspíš věděl, odkud se braly v pokladně strany peníze… Navíc je tenhle Rathův kamarád docela sdílný, na rozdíl od pana doktora, který s novináři nejdřív nemluví. „O peníze na volby nešlo. To je úplný nesmysl, opravdu ne,“ popírá Semerád známý Rathův výrok. „Když tehdy Davida Ratha zatkli, byl to šok. A byla to nepříjemná situace.“

Proč se nikdo nezeptal na Čapí hnízdo?

Jenže pak se, asi vlivem Semeráda, rozpovídal i Rath. „Zajímavé by pro vás bylo podívat se na to, proč mě policie nepozvala k výslechu ke kauze Čapí hnízdo. Protože tam já můžu hrát roli poměrně zásadního, klíčového svědka,“ prohlásil. „V situaci, kde mohu hrát opravdu klíčovou roli, tak se o to nikdo nezajímá,“ říká trochu ublíženě. „Když jsem vystřídal hejtmana Petra Bendla, požádal jsem o prověření všech dotací, především těch, které šly soukromým firmám. Pan Babiš mě nekontaktoval jen prostřednictvím SMS. Několikrát jsme se spolu následně i sešli v přítomnosti dalších osob. Pan Babiš nám o všem dost podrobně vyprávěl. Jistě pochopíte, že neřeknu víc v situaci, kdy běží vyšetřování, já nebyl vyslechnut a myslím si, že pan Babiš má krytí od vrchní státní zástupkyně Bradáčové. A proto si myslím, že vyšetřování bude v této chvíli zameteno pod koberec,“ sdělil novinářům Rath. A finance ČSSD? „A na to financování ČSSD, to se můžete zeptat pana současného předsedy Poslanecké sněmovny Hamáčka, ten byl tehdy volební manažer, proč se ptáte mě?“ dodal David Rath na odchodu.

Je Rath pro ČSSD nebezpečný?

Jenže novináři mají další, tajný zdroj, podle kterého může být Rath pro ČSSD velkým nebezpečím. Prý ví věci, které by sestřelily Sobotku a další lidi z vedení – prý protože věděli, jak byla strana financována – a proto prý teď, do voleb, nesmí Rath mluvit a ani jít sedět. „Myslím si, že určitě jsou lidé v ČSSD, kteří by se měli bát, když David Rath promluví. Rozhodně jsou to všichni, kteří se pohybovali v té době ve středních Čechách, když byl David Rath hejtmanem. Rozhodně všichni ti lidé, kteří se tehdy podíleli na správě středních Čech, tak by strach měli mít,“ říká onen tajemný zdroj. Naopak by prý kauza neohrozila Bohuslava Sobotku, protože pokud prý nějaké peníze končily v jeho okolí, tak byly zcela jistě použity ve prospěch partaje, míní tajemný zdroj. Ukazuje rovněž na našeho starého známého – Marka Semeráda, který tehdy stál za volebním týmem Středních Čech. A částka, o které mluví, je závratná – asi půl miliardy. Za tu si Rath nejspíš koupil zrušení rozsudku – pokud nejsou opravdu legální důvody, proč soud zopakovat.

Tvrdí byznysmeni v politickém rybníčku

Každopádně kdyby teď Rath prozradil, že dával prachy z cinknutých zakázek do stranické kampaně, byl by to průšvih. A nejspíš konec ČSSD. Ono ale nejde jen o ČSSD, ani financování ostatních politických stran není zrovna transparentní. Do politiky se řítí třeba miliardář Pavel Sehnal s ODA, pak je tu samozřejmě Andrej Babiš nebo spolumajitel Penty Dospiva, který stojí za vzestupem Realistů Petra Robejška. Tenhle nástup bohatých lidí do politiky je podle Reflexu, který se tématu věnoval, jen logickým pokračováním parcelování českého veřejného prostoru. Byznysmeni si nejdřív rozdělili jednotlivé segmenty hospodářství, pak média (jimiž se mnohdy vzájemně drží v šachu či jejich prostřednictvím budují ochranný val pro svůj byznys) a v konečné fázi si rozdělují politické spektrum a voliče. České politické strany jsou de facto uzavřenými bratrstvy, do jejichž řad většinou vstupuje ten, který chce získat vliv, moc nebo peníze. A teď do nich své peníze přinášejí byznysmeni, kteří ze svých firem nejsou zvyklí na demokratickou, neefektivní diskusi… Český politický rybník je sice poněkud stojatý a dost zatuchlý, otázkou ale je, co s ním tyhle nové štiky udělají a jak dopadne základní etika.

ČSSD se reportáž nelíbila

Vyjádřit se k reportáži Seznamu měla potřebu i sama ČSSD ústy svého tiskového mluvčího. Reportáž se jim samozřejmě nelíbila. „ČSSD se důrazně ohrazuje proti nepravdivým spekulacím, které zazněly v dnešní reportáži Seznam Zprávy. Hospodaření ČSSD je zcela transparentní, pod kontrolou veřejnosti a příslušných finančních orgánů. ČSSD hospodaří v souladu se zákonem a její hospodaření je pravidelně kontrolováno nezávislým auditorem,“ tvrdí Mikuláš Klang, tiskový mluvčí strany. V reportáži podle něj zazněly pouze spekulace a ne fakta, případ Davida Ratha je stále v řešení soudu a ČSSD nezávislost justice plně respektuje. A vůbec, financování ČSSD je podle Klanga dlouhodobě naprosto transparentní, veškeré příspěvky je možné sledovat v souladu se zákonem na transparentním účtu.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace