Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

To si dovolil dost. Policista zveřejnil národnost pachatelů, které řešil tento týden: Irák, Irák, Sýrie, Afghánistán, Somálsko, Sýrie

11.02.2017
To si dovolil dost. Policista zveřejnil národnost pachatelů, které řešil tento týden: Irák, Irák, Sýrie, Afghánistán, Somálsko, Sýrie

Autor: Jan Rychetský

Popisek: Uprchlík, ilustrační foto

FOTO Švédský policejní důstojník má průšvih. Dovolil si totiž na svůj facebookový profil napsat, že většina případů, které v tomto týdnu řešil, nebyla spáchána lidmi švédské národnosti. A hned měl na krku interní vyšetřování – a dokonce švédského premiéra. Politická korektnost zase jednou zvítězila nad zdravým rozumem.

Ve svém statusu vyjmenoval důstojník Peter Springare podle listu Local země, ze kterých zločinci pocházeli a zmínil i jejich jména. Přiznal zároveň, že ví, že jeho příspěvek není politicky korektní – ale to prý je mu u zadele. „Podezřelí pachatelé se jmenují: Ali Mohamad, Mahmod, Mohammed, Ali, zase Ali, aha – Christoffer, helemese, vetřelo se nám sem švédské jméno v souvislosti s prodejem drog, a zase Mohamed, Mahmod Ali atd,“ dovolil si napsat Springare.

Peter Springare, foto z jeho Facebooku

Je Springare bídák, nebo hrdina?

A pak pokračoval: „Země, ze kterých přišli pachatelé tohoto týdne: Irák, zase Irák, Sýrie, Afgánistán, Somálsko, zase Sýrie, neznámá země, Irák - a  jeden Švéd,“ dodává policista, který vzápětí slíbil, že podobný příspěvek zveřejní každý týden. Jenže to není tak jisté. Vedení policie ho obviňuje z podněcování k rasové nenávisti a vede proti němu interní vyšetřování. V současnosti ale stále pracuje pro policii  - a rozdělil národ na dvě poloviny. Jedna ho oslavuje coby hrdinu, který se nebojí napsat, jak vážná situace doopravdy je, druhá ho nazývá rasistou. Sám Springare si ale stojí za svobodou vyjádřit se. Koneckonců má pár let do důchodu, u policie slouží 47 let. Mohl by to tedy už v tichosti nějak doklepat – jenže on se odvažuje mít názor a co hůř, napsat ho a podpořit fakty.

20 tisíc sdílení a výtka od premiéra

Springarův facebookový příspěvek byl 20 000 krát sdílen a je pod ním více jak 6 tisíc komentářů. V úterý se k případu vyjádřil i švédský premiér Stefan Löfven. „Nevím přesně, jak to vypadá v Örebro, ale ze širší perspektivy si neumím představit, že by naši policisté řešili samé zločiny, spáchané imigranty. To mi připadá nepravděpodobné, takové tvrzení je lživé,“ řekl švédským novinám  Expressen.

Zdá se, že Peter Springare u policie dlouho nezůstane… Otázka totiž zní, zda se podobně otevřeně smí vyjadřovat policista, který ví, že jeho post může vést k prohloubení nenávisti k imigrantům – jenže, smí policista zastírat pravdu a tvářit se, že zločiny - a Springare píše o znásilněních, loupežích a přepadeních, páchaných muži jménem Mohamed nebo Ali - se nedějí, anebo je páchají jen Svenové či Christofferové? 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .                     

Vložil: Dáša Vrchotová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace