Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Potvrzeno. EET může poškodit zdraví tisíců živnostníků a podnikatelů. Největší experiment na lidstvu v dějinách

09.02.2017
Potvrzeno. EET může poškodit zdraví tisíců živnostníků a podnikatelů. Největší experiment na lidstvu v dějinách

Autor: Archiv

Popisek: EET, ilustrační foto

I když se o problematice elektronické evidence tržeb hovoří z mnoha úhlů pohledu, především těch ekonomických, jeden stále zůstává tabu. A tím jsou vážná zdravotní rizika, spojena s mnohahodinovým užíváním mobilů, tabletů a počítačů, k nimž jsou podnikatelé a živnostníci, podléhající EET, povinně odsouzeni.

Televize Prima o víkendu přinesla alarmující reportáž o nárůstu  tzv. digitálních nemocí,  způsobených neustálým používáním on- line technologií. Kvůli různým zdravotním potížím, s nimi souvisejícími,   se plní ordinace lékařů.  Nejvíce ohroženi jsou ti, kdo celé hodiny pracují s počítači,  chytrými telefony a tablety. Není výjimkou, že již dvacetiletí lidé mají vážně poškozené plotýnky nebo trpí tzv. tabletovým ramenem a  bolestmi zad a krční páteře.

Nesplnitelná doporučení

V reportáží TV Prima bylo také názorně předvedeno, jak on-line technologie používat, aby k podobným zdravotním potížím nedocházelo.  Je nutné sedět pohodlně v křesle s rovnými zády,  ruce mít opřené o stůl a pokud užíváme  tablet, mít jej umístěný ve speciálním stojánku. Problém však spočívá v tom, že téměř nikdo, kdo například celý den obsluhuje zákazníky v obchodě či restauraci a musí být neustále on-line napojen na finanční úřad, takové nedoporučení nemůže splnit, i kdyby zodpovědně chtěl. Lékaři, kteří na podobná vážná rizika upozorňují, pacientům především doporučují, aby používali moderní elektronická zařízení co nejméně. To však zákon o EET zcela vylučuje. Personál obchodů a restaurací, který je povinné on-li  evidenci tržeb podřízen, bude muset strpět elektronická zařízení i dvanáct hodin denně.

Výhra u soudu

Ale to by ještě nebylo to nejhorší.  V zahraničních i našich médiích se stále častěji objevují závažné informace o škodlivosti wifi-záření a tzv. elektrosmogu. Zatímco se názory vědců na míru škodlivosti rozcházejí, potvrzena jsou již některá onemocnění, která způsobují. Zatímco v cizině berou  rizika, spojená s užíváním wi-fi sítí vážně, u nás se jim ministerstvo zdravotnictví vysmívá. Prý jde pouze o  psychosomatickou fobickou reakci.  Jenže francouzské soudy loni přiznaly plnou invaliditu ženě, která kvůli alergii na wifi záření trpěla řadou závažných potíží.  Rozhodnutí soudu je považováno za precedens, který umožní řadě dalších lidí, aby s podobnými žalobami uspěli.

Největší experiment na lidstvu

Jako jeden z mála u nás na tuto kauzu upozornil časopis Týden. „Dnes už není pochyb o tom, že člověkem generovaná elektromagnetická pole způsobují ve tkáních oxidační stres, který je příčinou mnoha neduhů," glosuje to Doc. MUDr. František Vožeh, Csc., vedoucí Ústavu patologické fyziologie Univerzity Karlovy. Vědci v jeho laboratoři ozařovali mláďata potkanů dávkami záření srovnatelnými s radiací mobilních telefonů. Při tříhodinovém ozařování denně už po čtrnácti dnech došlo ve sledovaných orgánech potkanů ke zvýšení volných kyslíkových radikálů. „Je to největší experiment na lidstvu. Existují vědecké práce epidemiologického charakteru, která ukazují na souvislost dlouhodobého používání mobilních telefonů s výskytem některých mozkových nádorů," upozornil docent Vožeh v časopise Týden.

Varování v zahraničí, zato u nás....

Časopis Týden rovněž  upozorňuje, že řada státních i nestátních institucí v zahraničí (například  Francouzské národní centrum pro boj s rakovinou nebo prestižní americká klinika Mayo)  vydává různá varování a doporučení podle principu předběžné opatrnosti. Jedním z nich je používat elektronická zařízení co nejkratší dobu a mít standardně vypnuté  funkce wi-fi, neumísťovat je do místností, kde pobývají lidé, apod.  V Česku však nastává právě opačný jev. Kvůli povinnosti EET budou tisíce podnikatelů a živnostníků, kteří jsou ke svým elektronickým zařízením připojeni právě pomocí wi-fi sítí, odsouzeni k tomu, aby riskovali své zdraví a životy.  Týden v této souvislosti připomíná, že všudypřítomnému elektrosmogu  vědci připisují zvýšené riziko výskytu celé škály zdravotních potíží, kromě bolestí hlavy a kloubů, poruch spánku, vidění, paměti a soustředění jsou to i mozkové nádory, rakovina prsu, mutace, snížená imunita, špatná kvalita spermatu, alergie, potraty či kardiovaskulární problémy.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace