Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Lízátko, nebo žvýkačku? Cigarety zakazující zákony nevymýtí, už v blízké budoucnosti se ale mohou hodně změnit a nemusí pak jít ani o kouření

06.02.2017
Lízátko, nebo žvýkačku? Cigarety zakazující zákony nevymýtí, už v blízké budoucnosti se ale mohou hodně změnit a nemusí pak jít ani o kouření

Foto: Hans Štembera

Popisek: Ilustrační foto

S nadsázkou lze tvrdit, že svět se konečně na něčem shodl. I když existuje mnohem více důležitějších společenských problémů a zřejmě pro zdravý život nebezpečnějších látek, jako jeden muž bojuje proti kouření. Stejně jako dříve nacistické Německo či současný islámský stát, tvrdě brojí proti cigaretám další země na východ od nás, ale i západní Evropa, Amerika a Austrálie.

V Rusku se již například dohodli, že děti letos narozené se po celý svůj život nedozví, že existuje něco tak „zvrhlého a nebezpečného“ jako je kouření. Státy Evropské unie nezůstávají stranou, i když výkřiky našich levicových politiků, že jsme se přijetím protikuřáckého zákona zařadili do Evropy mezi nejvyspělejší země Západu, není úplně přesné. 

Nejpřísnější a nejméně tolerantní 

Na podobné polopravdy v souvislosti se zakazováním kouření jsme si již ale od českých politiků zvykli. V západní Evropě totiž neexistuje přísnější a netolerantnější protikuřácký zákon než je ten náš. U našich sousedů v Německu v Rakousku a na Slovensku i při přísných zákazech kouření pamatují také na práva kuřáků a vyhrazují jim místa pro kouření. Oslavné projevy ministra zdravotnictví Ludvíka a premiéra Sobotky, jak máme skvělý protikuřácký zákon, tak naši zemi vracejí spíše na Východ než na Západ a zároveň, což je stejně nebezpečné, neuznávají práva jedné z největších menšin, více jak dvou milionů kuřáků. V jiných případech jdou čeští obzvláště levicoví politici „menšinám“ naopak velmi na ruku.

Milarda kuřáků 

Kouření i přes celosvětové tažení hned tak nevymizí. Podle předpovědí Světové zdravotnické organizace bude ještě v roce 2025 po celém světě miliarda kuřáků. Podle státního zdravotního ústavu v Česku kouří dlouhodobě kolem 30 procent populace nad 15 let. Na spotřební dani z prodeje cigaret a tabákových výrobků vybere stát ročně přes 40 miliard korun. 

O budoucnost tabáku a tabákových firem se nemusíme „obávat“. Protože se ve světě stále častěji objevují studie, že tabák může mít na lidské zdraví i pozitivní účinky, vymýšlejí tabákové koncerny nové a zdravější cigarety, které se již postupně objevují na trhu a další budou uvedeny v nejbližší době. Zájem překonává očekávání.  

Nikotin snižuje riziko demence 

O možném pozitivním vlivu nikotinu na lidské zdraví se již spekuluje delší dobu. Potvrzuje to například  švédská studie z ledna 2008, která prokázala pozitivní vliv nikotinu při snižování rizika demence. Překvapivě stejná studie prokázala, že u lidí nad 75 let klesá riziko demence i v případě, že mají nadváhu. Loňský výzkum vědců z University of Colorado Boulder zase prokázal, že nikotin totiž dokáže opravit mozkové poruchy, které způsobuje schizofrenie. Vědci při této studii dávali myším s příznaky schizofrenie každý den nikotin. Již druhý den se začala zpomalená činnost jejich mozku° zrychlovat a během týdne se vrátila do normálu. Schizofrenií po celém světě trpí na 51 milionu° lidí.

Lízátko, nebo žvýkačku? 

Vedle těchto překvapivých vědeckých zjištění je ve velkém rozsahu největšími tabákovými společnostmi financován výzkum s jediným cílem nabídnout v budoucích „cigaretách“ zdravějším způsobem nikotin. A tak v nedaleké budoucnosti se očekává, že konzument nikotinu nebude tabák vdechovat s kouřících cigaret, ale třeba cucat jako lízátko, žvýkat jak před léty, a nebo jen vdechovat bez kouře. Tabákové koncerny o zisky nepřijdou, státy o daně také ne, a kuřáci, ale i nekuřáci, dostanou svůj tabák v zdravější podobě. 

Jak na to asi zareagují protikuřáčtí aktivisté, jak se pak budou měnit protikuřácké zákony po celém světě? Vše svědčí jen o tom, jak je politika z pohledu historie pomíjivá a jak nemá cenu za každou cenu prosazovat zákony, na kterých není většinová shoda, a to jak mezi vládnoucími, tak opozičními politiky.       

Vložil: Anička Vančová