Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Už mlčte, proboha, vy odborníci a výživoví poradci, děláte lidem v hlavě akorát zmatek. Zřejmě měly pravdu naše babičky

05.02.2017
Už mlčte, proboha, vy odborníci a výživoví poradci, děláte lidem v hlavě akorát zmatek. Zřejmě měly pravdu naše babičky

Autor: DBL.cz / repro

Popisek: Poctivé domácí sádlo a máslo. Již zase ho bereme na milost; ilustrační foto

V nejrůznějších veřejnoprávních i komerčních pořadech vystupují všemožní výživoví poradci, kteří kážou lidem, co je a není zdravé. Bylo by to samozřejmě chvályhodné, kdyby ovšem veřejnosti nedělali v hlavě akorát tak zmatek. Zatímco čeští dietologové a tak zvaní výživoví poradci prezentují jako zdravou výživu to, co je často ve světě považováno minimálně za kontroverzní, český národ tloustne a tloustne a stále více umírá na civilizační choroby.

Každý, kdo se věnuje zdravému životnímu stylu, se nakonec dobere k zdrcujícímu závěru. Doporučení lékařů a odborníků se od sebe tak odlišují, že skutečně nevíme, čím se máme řídit.  A než se metodou pokus – omyl dopracujeme k nějakému rozumnému kompromisu, „odborníci“ si sypou popel na hlavu a připouští, že vše je úplně jinak. Tyto časté přehmaty, mající nezřídka na zdraví lidí fatální dopad, nedávno shrnula Margit Slimáková, specialistka na zdravotní prevenci a výživu, která se mimo jiné podílela i na realizaci tzv. Pamlskové vyhlášky. Ta dokonce hovoří o tom, že jde o výživovou revoluci a mnohá nová doporučení považuje za satisfakci, protože o nich prý byla již přesvědčena dávno. Na straně druhé ale otevřeně přiznává, že některé omyly odborníků neodhalila a v dobré víře je předávala dál.

Zdravé margaríny?

Slimáková již například delší dobu upozorňuje na to, že doslova tragickým medicínským omylem bylo doporučování margarínů coby potraviny, zdravé pro srdce. Margaríny a všechny ostatní ztužené tuky, v české kuchyni hojně používané, jsou totiž doslova nacpané trans tuky, jedním z nejškodlivějších prvků v mnoha potravinářských výrobcích vůbec.  Na škodlivosti trans tuků se skutečně v současné době shoduje naprostá většina odborníků.  Touto zásadou je dobré se řídit a všudypřítomným trans tukům se  vyhýbat kdykoliv je to možné. Horší už to je s trendem, jenž namísto dosud propagovaných rostlinných olejů, jako je například slunečnicový, kokosový nebo řepkový, spíše doporučuje sádlo a máslo. A kupodivu, dost lékařů už přestalo svým pacientům zakazovat vejce coby potravinu škodlivou.

Kalorie nevadí?

Jenže Margit Slimáková se vzápětí přiklání se k názoru, že na vzniku obezity se ani tak nepodílí přijaté kalorie, ale že regulaci naší hmotnosti zásadně ovlivňuje náš hormonální systém. Argumentuje tím, že do procesů, které určují pocity sytosti či hladu zasahují stresové hormony, které mobilizují zásoby a podporují ukládání tuků, dále šetřící hormon inzulin, který nám hlídá tukové zásoby v buňkách, anebo leptin, signalizující, kdy máme jíst a kdy už máme dost. Podle ní je doporučení počítat kalorie zavádějící, dlouhodobě neudržitelné a hlavně zbytečné. 

Jenže toto doporučení lze opět úspěšně zpochybnit. Je opravdu jedno, zda sníme tisíc kalorií nebo pět tisíc?  Každý, kdo si třeba o svátcích dopřeje více, než normálně, se sám přesvědčí, že také počet přijatých kalorií bohužel rozhoduje, zda přibereme, či nikoliv.  Naopak, řada nejnovějších teorií, včetně lékařských výzkumů, se shoduje na tom, že velmi prospěšné je občasné, či tzv. přerušované hladovění.

Zdravé brambory?

Samostatnou kapitolu tvoří sacharidy, dosud stále považované za základ zdravé výživy.  A to přesto, že mnoho zahraničních dietologů přiznává, že právě sacharidy, které dříve tolik doporučovali v různých „výživových pyramidách“, mají na svědomí prudký nárůst civilizačních chorob. Jejich negativní roli ovlivňuje především skutečnost, že většinou mají vysoký glykemický index. A například u brambor, v Česku tolik oblíbených, je tento index vyšší než u proklínaného cukru. Nelze se pak divit, že v zahraničí jsou stále více preferovány nízkosacharidové  diety, jejichž hlavní součástí jsou dosud zatracované tučné potraviny, včetně másla a sádla.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace