Sobotka se buší v propadlou hruď, jak se hospodářsky daří. Jaká je pravda? Nižší platy než my mají jen Bulhaři
01.02.2017
Foto: Markéta Vančová
Popisek: Pracující chudoba; ilustrační foto
Mzdové statistiky za rok 2014, které zveřejnil Eurostat, ukazují alarmující fakta. 19% Čechů sice pracuje, až se z nich kouří, ale stále jsou na hranici chudoby. Pracující chudoba je prostě náš nový fenomén, těhle 19% našinců vydělává méně než 83 korun za hodinu, píše levicový server A2larm v článku, nazvaném: V Česku práce nešlechtí. Platové rozdíly strmě rostou. Výstižné, že?
Mimochodem, u sousedů v Rakousku je ve sféře pracující chudoby ten, kdo vydělá méně než 9,4 Eura na hodinu. Což je asi 260 korun – a pod ně se dostane valná většina Čechů. Vyplatí se u nás pracovat? No, všem rozhodně ne. Většinu „chudých“ tvoří ženy. Žádný div, když stále ještě berou o čtvrtinu menší platy než muži. Biti jsou také ti s nižším vzděláním. Máte-li u nás jen to základní, berete 40% toho, co vysokoškoláci. Ve zbytku Evropy je to aspoň polovina. A markantní jsou u nás taky rozdíly mezi nejnižšími a nejvyššími platy. Dělníka od manažera u nás podle výzkumů dělí zhruba 65 tisíc.
Nižší platy než my mají jen Bulhaři
I pokud se pohybujeme na českém průměrném platu, tedy někde na 28 tisících, pořád jsme na ocasu Evropy, pokud ne rovnou někde ještě níž. Ten náš úžasný průměrný plat, který ale i tak má minimum národa, totiž dosahuje 37% evropského průměru. Hlavně že Bulhaři a Rumuni berou ještě méně, že.
Koupit si taky nemůžeme skoro nic
Taky parita, tedy kupní síla aneb česky to, co si můžeme za svůj plat koupit, je bída s nouzí. Jsme zhruba na 60% unijního průměru. Jelikož si jinak ekonomicky vedeme docela slibně a HDP roste, zpráva je jasná: U nás se mají dobře zaměstnavatelé, nikoliv zaměstnanci. V chování k nim a v jejich hodnocení jsme stále ještě do Evropy nedorazili.
Ale podle jednoho švihlého profesora jsme na tom skvěle
Ovšem pozor: Není žebříček jako žebříček, podle takzvaného indexu mizérie Česko patří mezi nejlepší země světa. V žebříčku, který sestavuje profesor ekonomie Steve Hanke, jsme prý 14. z 87 hodnocených států a pátí v Evropě. Za příznivý výsledek Česko vděčí nízké inflaci, nízkým úrokovým sazbám, rekordnímu růstu HDP a nízké míře nezaměstnanosti – to vše tvoří index mizérie. Skvělé, že? Škoda, že tento převratný žebříček nezohledňuje průměrné platy, to, jaké procento národa na ně dosáhne a to, jestli ti šťastní Češi nežijí na hranici bídy. „Pravicová poučka o tom, že si každý vydělá podle toho, jak pilně a dobře pracuje, v Česku neplatí,“ zakončuje svůj článek jeho autor, Vojtěch Ondráček.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Dáša Vrchotová