Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Není kumšt pít, když ti chutná, ale když ti nechutná, tehdy je třeba překonat ten odpor. A to se mi už nedaří, přiznal Milan Lasica. Zpověď unaveného gentlemana

25.01.2017
Není kumšt pít, když ti chutná, ale když ti nechutná, tehdy je třeba překonat ten odpor. A to se mi už nedaří, přiznal Milan Lasica. Zpověď unaveného gentlemana

Foto: Facebook

Popisek: Milan Lasica

Je mu šestasedmdesát, je po operaci se srdcem a život přestává být sranda. O tom, jaké je stáří a co tají o své minulosti, mluvil herec a šansoniér Milan Lasica v rozhovoru pro magazín Reportér.

Před rokem populární herec prodělal operaci srdce, naštěstí dopadla dobře. Přitom až do té doby vůbec netušil, že by mohl mít podobné problémy, i když jinak je prý hypochondr, který si vezme do ruky lékařský slovník a zjistí, že má všechny popsané choroby. Po operaci mu prý nejvíc pomohlo to, že se nelitoval, nezvolnil, choval se prostě jako obvykle. S jedinou výjimkou…

Proč jsem přestal pít

„Přestal mi chutnat alkohol, vůbec nic mi to už neříká. A přitom bývaly časy, kdy mi to hovořilo hodně,“  konstatuje Milan Lasica. Často si prý bývalý milovník dobrého vína a koňáčku vzpomene na to, co mu kdysi řekl jeho zesnulý parťák Julius Satinský: „Není kumšt pít, když ti chutná, ale když ti nechutná – tehdy je třeba překonat ten odpor...“ A to už se mu nedaří.

Trauma z dětství

Na druhou stranu je možná dobře, že herec už s alkoholem skončil. Málo se to ví, ale jeho otec měl problémy s alkoholem. Lasica přiznává, že jeho tatínek byl kvartální pijan, kterého prý alkohol výrazně měnil. Za střízliva to prý byl uzavřený, nespolečenský člověk, ale když se napil, stával se z něj bavič. Prostě takový doktor Jekyll a pan Hyde. 

Byl rád, že je jedináček

Mimochodem, Milan Lasica s otcem vyrůstal – když mu bylo deset let, rodiče se rozvedli a matka přenechala péči o syna otci a sama se odstěhovala s novým partnerem. To bylo v té době velice neobvyklé a slavný herec přiznává, že rozvodem rodičů a matčinou zradou dlouho trpěl. Dokonce tak, že když se otcově nové manželce narodilo dítě, které bohužel po porodu zemřelo, malý Lasica bylo podle své vzpomínkové knihy rád. „Přiznám se, ač nerad, že když jsem se dozvěděl tu zprávu, nebyl jsem smutný. Dalo by se říct, že mě to spíš potěšilo,“ svěřil se po letech.

Stárnou všichni, zmoudří málokdo

Dnes je s dětskými traumaty srovnaný, sám je skvělým otcem dvěma dospělým dcerám, které má se svou druhou ženou, herečkou a diplomatkou Magdou Vašáryovou. První manželství, které uzavřel ve 22 letech, skončilo záhy rozvodem, Lasica dnes uznává, že o manželství nic nevěděl, a podle toho také dopadlo. A jak se cítí po sedmdesátce? Pokročilý věk podle něj nemá nic společného s moudrostí, většina lidí jen stárne, ale nemoudří. A někteří prý rovnou hloupnou.

Starý herec už nemusí ani hrát

Výhodu ale vidí v tom, být starým hercem, který má takzvaně odžito. „Stačí, když existujete. Nemusíte se už snažit, abyste na sebe upozornili... To, že je člověk známý a zkušený, je velký vklad, který vychází na scénu s ním. Je to jakási aura, kterou mladý herec nemá, ani mít nemůže, musí o ni usilovat. Ale staří herci už usilovat nemusí, dokonce by ani neměli. Když usilují, nedopadá to dobře,“ pochvaluje si a zároveň lehce rýpne do kolegů.

Donedávna prý měl velký sen, který si chtěl na stará kolena splnit. Projet se slavným Orient Expressem. Jenže pak prý zjistil, že nejenže je jízdenka drahá, ale pasažér musí povinně mít smoking. A tak prý asi projížďku oželí.  A proč zrovna vlak? Hercův děda a praděda byli za první republiky a za císaře pána strojvůdci…

Originální text najdete ZDE.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Dáša Vrchotová