Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Odříkaného chleba největší krajíc. Co v dětství přímo nesnášel, to ho celý život živí. Bohémského života si ale moc neužil, hned zkraje mu přistřihli křídla. Tajnosti slavných

19.01.2017
Odříkaného chleba největší krajíc. Co v dětství přímo nesnášel, to ho celý život živí. Bohémského života si ale moc neužil, hned zkraje mu přistřihli křídla. Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Textař Kamil Peteraj, kterému řada hvězd vděčí za své velké hity

Vydal více než dvě desítky sbírek, a přitom v dětství básničky naprosto nesnášel. Jeden z nejlepších textařů pop music Kamil Peteraj měl našlápnuto na divokého bohéma, velká láska ho ale nakonec uzemnila už na střední škole.

Stojí za řadou slavných hitů českých i slovenských interpretů a ani trochu mu prý nevadí, že většina lidí připisuje texty zpěvákům a jeho jméno zůstává často odsunuto kamsi do pozadí. „Jsem v podstatě veselý člověk a pop jsem měl vždy tak trochu ‘v paži‘. Proto se mi možná dařilo, konstatoval v jednom rozhovoru a současně vlastně prozradil i svůj recept na úspěch. Člověk by se totiž neměl brát zase až tak moc vážně. Jako kluk hrával v bratislavské Petržalce fotbal a chodil do houslí, s nimiž nakonec pokračoval i na hudební konzervatoř. Pak se trošku odrodil a vystudoval dramaturgii na VŠMU. Nakonec ale všechno dopadlo úplně jinak.

V mládí se učil hrát na housle

V mládí se učil hrát na housle

Láska na celý život

Kamil Peteraj se nestal ani houslovým virtuosem ani divadelním dramaturgem. Zlákala ho totiž poezie. „Osud mě posunul tímto směrem. Samozřejmě být autorem textů a básní, to je věc, která má svoje propasti, ale i výšiny. Žiji na omamném kolotoči – jednou jsem nahoře, za chvíli dole. Svůj život ale žiji rád a nevyměnil bych ho za jiný, ani kdybych v tom jiném měl mít na účtu miliardy,“ prohlásil v rozhovoru pro server korzár.sk. A skutečnost, že fanoušci zpravidla vůbec netuší, kdo je autorem textů, a připisují je zpěvákům, mu ani trochu nevadí. „Víte, navzdory tomu, že dokážu být i před davem suverénní, jsem takříkajíc mediaplachý. Nerad se vystavuji. Velmi dobře chápu, že pro lidi to bude vždycky Vyznanie Mariky Gombitové, Balada o poľných vtákoch Miro Žbirky a nikdy ne moje skladby…“ vysvětlil.

Nejdřív byli kamarádi, pak se zrodila láska

Nejdřív byli kamarádi, pak se zrodila láska

Na hit nemá čich

Když začne pro některého zpěváka psát text, nikdy prý dopředu netuší, jak to nakonec dopadne. „Nevím to ještě ani v době, kdy se už spojí s hudbou. To si člověk může jenom myslet, a i tak se splete. Takhle jsme se spletli například u písničky Ty, ja a môj brat, známých jako Sklíčka dotykov. Nechtěl ji zpívat Greksa (slovenský rockový zpěvák, známý hlavně působením ve skupinách Modus a Demikát – pozn. red.), nelíbilo se nám to a nakonec se to tady na východě chytlo. Východ byl pro nás ohromný tester a i u Sklíček to tak bylo. Nasadilo se to a najednou nám volali z Košic a Prešova, že se to všude hraje,“ zavzpomínal spokojeně. Takřečená Východňárka byla právě i Marika Gombitová, které ušil Peteraj řadu hitů přímo na tělo. Podle něj vždy mezi ním a jeho interprety fungovala jakási chemie, díky níž se spolupráce dařila. „Text je příběh na minimální ploše. Musí mít svůj děj, pointu, náladu… Vždycky musím dobře zvážit, co vložím zpěvákovi do úst, aby to nezabilo jeho ani písničku,“ přiznal.

Pro Mariku Gombitovou napsal řadu jejích hitů

Pro Mariku Gombitovou napsal řadu jejích hitů

Napravený kavárenský povaleč

Peteraj je mezi textaři zářnou výjimkou, rozhodně totiž netvoří až po určitém počtu panáků, jeho múzami nejsou mladičké dívenky… „Tak do třicítky jsem se občas napil, ale potom už ne. Moje paní to absolutně zlikvidovala a jsem jí za to vděčný. Kdysi jsem rád vysedával s kamarády po kavárnách, pak jsem ale přišel na to, že život je příliš krátký na to, abych se takovýmhle způsobem připravoval o lepší zážitky,“ prohlásil muž, který patří v showbyznysu k bílým vránám – déle než čtyřicet let je totiž věrný jedné jediné ženě. Se svou manželkou Ľubomírou se poznali již v době studií, ona mívala jako medička služby na internátě, kam on chodíval za kolegyněmi z VŠMU. Tam se potkali poprvé a o tři roky později se do ní zamiloval.

Synové Kamil (vlevo) a Marek

Synové Kamil (vlevo) a Marek

Velká láska i přátelství

„Byla to vzájemná láska. A zároveň velké přátelství, což se vždycky nestává. Sami dva, u kávy, a tak je to až dodnes. My jsme rádi sami. Vystačíme si,“ prozradil. Partnerská idyla jim vydržela, i když jsou jejich synové Kamil a Marek už dávno dospělí. „Vážím si u své ženy toho, že neruší moje kruhy. Neříká mi, kdo z mých kamarádů se jí nelíbí, s kým se nemám kamarádit… A nikdy nelustruje mou pracovnu. Když máme na věc různý názor, vždycky dám za pravdu jí. A sem tam si něco udělám po svém. To je harmonie, co? U nás vládne moje manželka. Opravdu. Řeknu to jinak – každodenní životní praxi v rodině má na starosti ona. Vždycky jí říkám: Ty šoféruješ. Já jenom řídím,“ poodhalil své soukromí v knize Rozhovory s Jánom Štrasserom.

Manželce Ľubomíře je věrný déle než čtyřicet let

Manželce Ľubomíře je věrný déle než čtyřicet let

Sám se sebou je rád

Kamil Peteraj se zkrátka nepotřebuje vyhřívat v záři reflektorů, přednější pro něj jsou chvíle, které tráví doma, v klidu a podle svých představ. „Mám rád ten druh samoty, když jsem sám se sebou a dobrou knihou. Můžu být úplně sám nebo s manželkou u nás na zahradě v altánku. Vezmu do ruky knihu, zapálím si cigáro a vychutnávám si klid. Je to možná trochu egoistická samota, ale rád si ji dopřeju. Podívejte se, kolik lidí utíká do hospod, protože nedokážou být sami, neumějí vydržet sami se sebou. Unést sebe sama je někdy těžké,“ vysvětlil a dodal: „Ve spokojenosti i nespokojenosti jsem poměrně soběstačný. Sám se rozčílím, sám se uklidním, sám se pochválím, sám si vynadám. Rozzlobím se, zdůvodním si to a občas to i někdo odskáče.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace