Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Král hvězdných manýrů měl neustále pletky s policií kvůli sexu na veřejnosti a bez drog nedokázal žít. Když se chtěl konečně závislosti zbavit, bylo už pozdě. Tajnosti slavných

16.01.2017
Král hvězdných manýrů měl neustále pletky s policií kvůli sexu na veřejnosti a bez drog nedokázal žít. Když se chtěl konečně závislosti zbavit, bylo už pozdě. Tajnosti slavných

Autor: querty.com

Popisek: Král hvězdných manýrů a jeden z nejhranějších britských zpěváků George Michael

VIDEO V parcích, na veřejných toaletách… sex si zkrátka dopřával kdekoli. Nedávno zesnulý britský zpěvák a skladatel George Michael si nedokázal pomoci a netajil se tím, že ho hrozba nečekaného odhalení vzrušuje. Podíl na tom měla i jeho závislost na alkoholu a drogách. Cíleně se zabíjel prakticky čtvrt století, a když se konečně rozhodl zvítězit sám nad sebou, neměl už šanci.

Opilec, narkoman, výtržník, exhibicionista… Udělat nějakou ostudu na veřejnosti a nechat se při ní přistihnout bylo pro britskou hvězdu George Michaela dlouhá léta nejlepší zábavou. Konflikty s policisty na něj působily jako afrodisiakum, po přistižení inflagranti přímo prahl, takže mu všudypřítomní paparazzi vlastně dělali radost. „Sex s muži na veřejnosti bude patřit do mého života, dokud budu dýchat,“ nechal se slyšet jeden z nejhranějších umělců v britských rádiích za poslední čtvrtstoletí.

Wham – Andrew Ridgeley a George Michael v listopadu 1986

Wham – Andrew Ridgeley a George Michael v listopadu 1986

S jointem před kamerou

Tím ale jeho úlety zdaleka nekončily. Před deseti lety si dokonce dovolil něco zcela neuvěřitelného – kouřil marihuanu i během televizního interview a na vysvětlenou prohlásil: „Udržuje mě zdravého a šťastného.“ Velmi tím rozhořčil charitativní organizace a odpůrce drog. Pak zase veřejně přiznal, že byl jistou dobu dokonce závislý na lécích. Zkrátka intenzivně makal na tom, aby se propracoval na přední příčku v žebříčku nejslavnějších závisláků. „Svět by byl lepším místem pro život, kdyby lidé kouřili konopí namísto pití alkoholu,“ hlásal.

Na štíru se zákonem

Do křížku se zákonem se dostal několikrát. Například v lednu 1998 byl zatčen pro obscénní chování na veřejných záchodcích v Los Angeles. Vzápětí konečně ukončil léta spekulací a přiznal, že je gay. Když ho pak policie přistihla zhrouceného za volantem a musel se zodpovídat z porušení zákona před soudem, už zdaleka tak suverénní nebyl. Hájil se tvrzením, že ho zmohla únava a psychofarmaka, která mu předepisuje jeho cvokař už od roku 1997, kdy zemřela jeho matka Lesley Angold Harrison na rakovinu. Očití svědci však tvrdili, že byl pořádně zhulený. A trest? Jedna jeho část mu mohla být úplně ukradená, ani nejvyšší možnou pokutu by jeho konto sotva postřehlo. K tomu mu ale hrozilo i půlroční vězení, a tudíž zrušení plánovaného turné. A to by byl pořádný průšvih. Rameno spravedlnosti se nad ním nakonec slitovalo, nejspíš proto, že nechtělo naštvat tisíce natěšených fanoušků.

Hezounek, který v 80. letech válcoval hitparády

Hezounek, který v 80. letech válcoval hitparády

Hitparády vzal útokem

Přestože George Michael patřil k nejproblémovějším hvězdám populární hudby, vybudoval si postavení jednoho z nejrespektovanějších britských zpěváků a skladatelů. Na své kariéře pracoval tvrdě a cílevědomě a již v roce 1982 vzal se svou tehdejší skupinou Wham! britské hitparády doslova útokem. V roce 1987 nahrál první sólové album Faith, které mu vzápětí vyneslo cenu Grammy za Nejlepší album roku. Neuvěřitelných 21 milionů prodaných kusů ho zařadilo na 52. místo v žebříčku nejprodávanějších desek všech dob v USA a po celém světě bylo prodáno více než 85 milionů nahrávek.

A pak už se úspěchy jen hrnuly. Dne 20. dubna 1992 vystoupil se skupinou Queen na benefičním vzpomínkovém koncertu ve Wembley k poctě zesnulého Freddie Mercuryho. Skvěle na něm zazpíval tři písně a Somebody to love se díky němu znovu stala obrovským hitem. Z tohoto vystoupení vyšel záznam a vzápětí se vyrojily spekulace o jeho stálém angažmá jako nového zpěváka Queen. Z tohohle mráčku ale nakonec nezapršelo a Michael dál budoval single kariéru.

Hvězdné manýry

Na výsluní slávy se vyhříval dlouhá léta, a tak postupně začal ztrácet kontakt s realitou. Vypěstoval si pravé hvězdné manýry, kterými překonal dokonce i Madonnin bělostný koberec, který zpěvačka vozí všude s sebou. Například pro přepravu jeho pražské show před deseti lety bylo třeba padesát kamionů – jen pódium totiž měřilo více než kilometr čtvereční. Na jeho stavbu si zpěvák přivezl sto lidí a další zhruba stovka byla najata v Praze. Přehnanou skromnost neprojevil ani v požadavcích na vybavení zázemí. Do šatny si vyžádal koberce v přírodních barvách, palmy v květináčích, kytice bílých a růžových růží a polního kvítí. A navíc jídelnu pro víc než sto lidí, aby měl kde krmit svůj doprovod, několik ledniček a tři metráky ledu.

Turné Symphopnica Tour odstartoval v roce 2011 v Praze

Turné Symphopnica Tour odstartoval v roce 2011 v Praze

Pomýšlel na útěk

Pouze jedna z mála věcí spolehlivě vždy dolehla až k jeho uším a dokázala ho pořádně vytočit – neustálý zájem britských médií o soukromí. Jeho milostné avantýry pravidelně plnily stránky bulvárních listů, což mu tak šlo na nervy, že dokonce jednou oznámil, že hodlá rodnou Británii definitivně opustit. „Poprvé v životě jsem začal přemýšlet, že tady asi nemohu žít. Vážně zvažuji, zda láska k mé zemi mě náhodou nedrží někde, kde to pro mne není dobré,“ prohlásil v jednom televizním pořadu. Údajně uvažoval o přestěhování do texaského Dallasu, kde si koupil dům, nakonec ale zůstalo pouze u velkohubých gest.

Bitva s AIDS?

V listopadu 2011 se objevila zpráva, že populární zpěvák zřejmě umírá na těžký zápal plic, protože je jeho imunitní systém oslaben AIDS. Krátce po svém vystoupení v Praze v rámci turné Symphonica Tour skončil ve vídeňské nemocnici a vážnost situace potvrdil později i George osobně. „V podstatě bojovali tři týdny jen o můj holý život. Mám neskutečné štěstí, že jsem stále naživu,“ prohlásil na tiskové konferenci a prozradil, že si myslel, že to nepřežije. „Nechtěl jsem všechnu svou bolest, strach a obavy přenášet na své nejbližší, tedy ne víc než bylo nutné, takže jsem si všechno zapisoval, když jsem mohl. Víte, věřím teď, že je tam nahoře někdo, kdo si myslí, že na této zemi mám ještě lidem co dát, jinak si nedokážu vysvětlit, jak je možné, že jsem to přežil,“ svěřil se novinářům.

Před hospitalizací ve Švýcarsku v červnu 2015

Před hospitalizací ve Švýcarsku v červnu 2015

Následky závislosti

Dlouholeté užívání alkoholu a drog se tvrdě podepsalo na jeho zdravotním stavu a s blížící se padesátkou se jeho problémy stupňovaly. Začal si to konečně i uvědomovat, a tak se v červnu 2015 nechal dobrovolně hospitalizovat v nejdražší odvykací léčebně světa, na klinice Kusnacht ve Švýcarsku, kde měsíční léčba vyjde v přepočtu na více než sedm milionů korun. „Je to součást jeho dlouhodobého pobytu ve Švýcarsku,“ prohlásil jeho agent. Podle německého deníku Bild strávil Michael na klinice několik měsíců a dříve silný a krásný chlap se proměnil v trosku, utápějící se v slzách sebelítosti. K poznání byl prý pouze díky svým typickým brýlím. „Jen marihuana mi může zajistit šťastné dny,“ uvedl před nástupem na kliniku.

Další album už nebude

V té době už údajně kouřil až 25 jointů denně. „Kladli jsme mu na srdce, že musí vyhledat pomoc, jinak zemře. Je na tom vážně bídně,“ prozradil Michaelův známý Jake, který ho na kliniku doprovázel. Jenže to byl nejspíš už začátek konce. Počátkem loňského prosince sice známý producent a skladatel Naughty Boy oznámil, že spolu pracují na novém albu, toho se ale nedočkáme. V noci z neděle 25. na pondělí 26. prosince 2016 oznámila stanice BBC s odvoláním na zpěvákova vydavatele, že George Michael ve věku pouhých 53 let zemřel. „S obrovským smutkem můžeme potvrdit, že náš milovaný syn, bratr a přítel George zemřel v klidu doma v období Vánoc,“ dodal jeho tiskový mluvčí.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace