Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Šel tam, kam se bojí i humanitární pracovníci; německý novinář pákistánského původu se vydával za imigranta. Raději snad ani nečíst

14.01.2017
Šel tam, kam se bojí i humanitární pracovníci; německý novinář pákistánského původu se vydával za imigranta. Raději snad ani nečíst

Foto: Morgenpost / repro

Popisek: Shams ul-Haq vlevo

Novinář se v přestrojení vydal do německých uprchlických táborů – a potkal tam extrémisty a teroristy. Neuvěříte, jak snadné je dostat se do německého sociálního systému a pobírat štědré dávky – a to i když jste doma v Sýrii patřil k teroristické skupině.

Salafisté jsou islámští fundamentalisté, kteří požadují návrat ke kořenům islámu, tedy do dob proroka Mohameda. Chtějí také zavést právo šaría a odsuzují umírněné muslimy. Jsou to tedy přesně ti muslimové,  které v Evropě dvakrát nechceme.  Německý novinář se ale v přestrojení vydal do uprchlických táborů – a zjistil, že jsou plné právě extremistů. Navíc je podle něj chaos v registracích; on sám se na jedny otisky prstů úspěšně registroval pod několika jmény.

Německá média varují

Server Globe24.cz uveřejnil zprávu listu Morgenpost, jehož redaktor, v Pákistánu narozený novinář Shams ul-Haq se vydal do táborů zjišťovat, kdo doopravdy jsou jejich obyvatelé. To, co zjistil, se vám nebude líbit. To nejmenší, co se tam děje, je podvodné pobírání podpory…

Nechal si narůst plnovous a vyrazil do táborů

Shams přijel do Německa z Pákistánu před 26 lety, začlenil se do společnosti a pracuje v prestižních novinách. Využil tedy svého arabského původu, nechal si narůst vousy a oblékl si hadry. A pak se vydal  do nechvalně proslulých uprchlických táborů. A nestačil se divit.

Uprchlíci se chlubí členstvím v teroristické organizaci

Tak třeba v táboře na letišti Tempelhof, odkud bylo nahlášeno několik sexuálních útoků a kam se bojí i humanitární pracovníci, novinář potkal mladíky ze Sýrie, kteří se chlubili fotografiemi, na kterých třímají zbraně. A jeden z nich dokonce tvrdil, že byl členem syrské teroristické organizace al-Nusra.

Živná půda pro extrémisty

Podle ul-Haqa je v ubytovnách celá řada problémů. „Žije tam společně například mnoho lidí z různých zemí, což vede ke konfliktům a bojům,“ varoval novinář. A hlavně – obyvatelé táborů nic nedělají, jen se celé dny poflakují. A tak je snadno naverbují radikálové. „Uprchlické tábory jsou živnou půdou pro saláfisty a teroristy. Někdy se říká, že Německo dováží teroristy. Ve skutečnosti si je ale pěstujeme sami,“ tvrdí novinář.

Do tábora přicházejí verbíři

Extrémisté se podle něj prostě oholí a pak přijdou do tábora a předstírají, že jsou z nějaké humanitární organizace.  „Všiml jsem si toho sám. Mluví s uprchlíky, pozvou je na večeři a vezmou je do mešity, kde působí saláfisti. V Berlíně je to například al-Nur mešita v Neuköllnu. Tak se uprchlíci dostanou do nesprávných rukou,“ varuje ul-Haq.

Registrace otisků prstů nefunguje

Podle něj je také velmi snadné zneužít vládní pomoci. Během své reportáže se vydával za deset různých lidí a obešel 35 uprchlických zařízení. A zjistil alarmující věc - systém přihlašování migrantů a žadatelů o azyl pomocí otisků prstů není funkční. „Znám zaměstnance Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky a Spolkové kriminální policie, kteří mi řekli, že to zatím moc nefunguje. V mém případě si nikdo nevšiml, že jsem se registroval několikrát, i když jsem v některých případech musel odevzdat otisky prstů,“ říká novinář.

Podle něj mnoho migrantů prostě jen zneužívá německé pohostinnosti. A pak jsou další, kteří mohou být zemi navíc ještě nebezpeční. „ Považuji počet uprchlíků, kteří jsou problematičtí, za velmi malý. Ale bude jich více. A bude jich víc, pokud se podmínky pro ubytování nezlepší,“ myslí si novinář. Tábory jsou podle něj velmi rizikové právě proto, že v nich často verbují extrémisté…

Originální text najdete ZDE.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace