Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Smrtka úřadovala pomalu každý den. Byl rok 2016 prokletý? Redaktor BBC začal počítat mrtvé celebrity a vyšlo mu toto…

14.01.2017
Smrtka úřadovala pomalu každý den. Byl rok 2016 prokletý? Redaktor BBC začal počítat mrtvé celebrity a vyšlo mu toto…

Autor: Markéta Vančová

Popisek: Ilustrační foto

Taky máte pocit, že loni umřelo nějak moc známých osobností? Jen českou scénu opustilo množství pozoruhodných osobností: režisér Jan Němec, hudebník Radim Hladík, herec Boris Hybner, výtvarníci Adolf Born a Zdeněk Smetana, herečka Luba Skořepová…A co teprve svět, ten přišel o Davida Bowieho, Leonarda Cohena anebo George Michaela a Carrie Fisher a její matku Debbie Reynolds. Byl rok 2016 prokletý?

Nejste sami. Tuto otázku si podle Lidovek položila i britská BBC - a přistoupila k problému vědecky. Začala na jaře, kdy příval zpráv o úmrtí slavných osobností vypukl. Redaktor BBC Nick Serpell, který se specializuje na nekrology, proto sepsal srovnávací graf počtu úmrtí celebrit v období leden až březen v posledních čtyřech letech. V něm zkoumal, kolik předpřipravených nekrologů se který rok použilo. A výsledek vás ohromí – od pěti v roce 2012 se dostal až ke dvaceti čtyřem v roce 2016. Čím to je? 

Zvykejte si, nekrology budou častější, říká novinář

Vysvětlení je prosté, i když ne dvakrát veselé. Serpell ho hledá v tom, že od rozmachu televize uplynulo půl století – a právě televize proslavila nejvíce osobností v dějinách. A právě tato generace nyní odchází.  „Budete si muset na častější nekrology celebrit zvyknout,“ uzavírá BBC své pojednání. A platí to do budoucna samozřejmě nejen pro její publikum.

Kdo opustil světový šoubyznys, víme. Smrtka ale řádila i v českých řadách

Hned v únoru na rakovinu ve věku šedesáti šesti let zemřel architekt Pražského Hradu Bořek Šípek. Absolvent pražské Uměleckoprůmyslové školy emigroval v roce 1968 do Německa, kde vystudoval architekturu. Od 80. let žil v Amsterdamu, kde založil designové studio Alterego. Po návratu do Česka se vedle architektury věnoval sklářství, designu a pedagogické práci. Proslavil se skleněnými vázami a manželstvím se zpěvačkou Leonou Machálkovou.

Rákosníček a Jaruš

V témže měsíci zemřel i známý animátor a režisér kreslených filmů Zdeněk Smetana. Ten se proslavil především pohádkami o Rákosníčkovi, Malé čarodějce či Pohádkami z mechu a kapradí. Bylo mu devadesát let.  V únoru zemřela i Jaroslava Hanušová, kterou v osmdesátých letech „objevil“ Jiří Lábus (s nímž se znala ze školy) a angažoval ji jako svou partnerku – populární Jaruš – pro televizní estrádu Možná přijde i kouzelník (1983-1992). Až v devadesátých letech se začala objevovat v menších rolích ve filmech a televizních seriálech, začala rovněž vystupovat na divadelních prknech. Zemřela v šedesáti šesti letech.

Svůj poslední film už neviděl

V březnu zemřel skvělý filmař Jan Němec. Dožil se sedmdesáti let, svůj poslední film, Vlka z královských Vinohrad, už neviděl. Němec byl představitelem slavné nové vlny 60. let, natočil filmy jako Démanty noci a O slavnosti a hostech. Několik let byl manželem zpěvačky Marty Kubišové.

Odešel i Pan Mim

V dubnu ve věku sedmdesáti čtyř let zemřel mim Boris Hybner, jeden z největších českých mimů, otec herečky Vandy Hybnerové. Spolu s Bolkem Polívkou a Ctiborem Turbou patří do svaté trojice české pantomimy. Do původně lyrického žánru přinesl černý humor. Vystupoval po celém světě.

Mach s Šebestovou osiřeli

V květnu zemřel Adolf Born, ilustrátor a hlavně otec Macha a Šebestové. Je autorem ilustrací pro 250 knih, jeho humoristické kresby zaujaly publikum po celém světě. V roce 1974 byl v Montrealu jmenován karikaturistou roku. V roce 2013 dostal francouzský řád Rytíř umění a literatury. Zemřel v květnu ve věku 86 let.

Královna s těžkým osudem

V srpnu zemřela ve věku 74 let královna gymnastiky Věra Čáslavská. Byla nejslavnější československou sportovkyní, sedminásobnou olympijskou vítězkou ve sportovní gymnastice a také symbolem odporu proti sovětské okupaci v srpnu 1968. V témže roce po zisku čtyř zlatých na OH v Mexiku byla vyhlášena nejlepší sportovkyní světa a druhou nejpopulárnější ženou planety po Jacqueline Kennedyové. Po revoluci byla poradkyní prezidenta Havla.

Divadelní doyeni

V listopadu v požehnaném věku zemřel legendární Krakonoš a miláček žen František Peterka. Bylo mu 94 let.  A v prosinci zemřela po dlouhé nemoci herečka Luba Skořepová. Ženě, kterou osud nešetřil a která celý svůj život obětovala divadlu a umění, bylo 93 let.  Děti mít nemohla, muži ji opustili – zbyla jí jen prkna, co znamenají svět.

Rok 2016 byl k osobnostem velice krutý. Snad už jeho moc skončila, pokud se podíváme na všechna úmrtí slavných osobností českých i světových, jde historicky patrně o nejtragičtější rok. A to jsme nepočítali Miroslava Ransdorfa, Fidela Castra…

Originální text najdete ZDE.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace