Smrtka úřadovala pomalu každý den. Byl rok 2016 prokletý? Redaktor BBC začal počítat mrtvé celebrity a vyšlo mu toto…
14.01.2017
Foto: Markéta Vančová
Popisek: Ilustrační foto
Taky máte pocit, že loni umřelo nějak moc známých osobností? Jen českou scénu opustilo množství pozoruhodných osobností: režisér Jan Němec, hudebník Radim Hladík, herec Boris Hybner, výtvarníci Adolf Born a Zdeněk Smetana, herečka Luba Skořepová…A co teprve svět, ten přišel o Davida Bowieho, Leonarda Cohena anebo George Michaela a Carrie Fisher a její matku Debbie Reynolds. Byl rok 2016 prokletý?
Nejste sami. Tuto otázku si podle Lidovek položila i britská BBC - a přistoupila k problému vědecky. Začala na jaře, kdy příval zpráv o úmrtí slavných osobností vypukl. Redaktor BBC Nick Serpell, který se specializuje na nekrology, proto sepsal srovnávací graf počtu úmrtí celebrit v období leden až březen v posledních čtyřech letech. V něm zkoumal, kolik předpřipravených nekrologů se který rok použilo. A výsledek vás ohromí – od pěti v roce 2012 se dostal až ke dvaceti čtyřem v roce 2016. Čím to je?
Zvykejte si, nekrology budou častější, říká novinář
Vysvětlení je prosté, i když ne dvakrát veselé. Serpell ho hledá v tom, že od rozmachu televize uplynulo půl století – a právě televize proslavila nejvíce osobností v dějinách. A právě tato generace nyní odchází. „Budete si muset na častější nekrology celebrit zvyknout,“ uzavírá BBC své pojednání. A platí to do budoucna samozřejmě nejen pro její publikum.
Kdo opustil světový šoubyznys, víme. Smrtka ale řádila i v českých řadách
Hned v únoru na rakovinu ve věku šedesáti šesti let zemřel architekt Pražského Hradu Bořek Šípek. Absolvent pražské Uměleckoprůmyslové školy emigroval v roce 1968 do Německa, kde vystudoval architekturu. Od 80. let žil v Amsterdamu, kde založil designové studio Alterego. Po návratu do Česka se vedle architektury věnoval sklářství, designu a pedagogické práci. Proslavil se skleněnými vázami a manželstvím se zpěvačkou Leonou Machálkovou.
Rákosníček a Jaruš
V témže měsíci zemřel i známý animátor a režisér kreslených filmů Zdeněk Smetana. Ten se proslavil především pohádkami o Rákosníčkovi, Malé čarodějce či Pohádkami z mechu a kapradí. Bylo mu devadesát let. V únoru zemřela i Jaroslava Hanušová, kterou v osmdesátých letech „objevil“ Jiří Lábus (s nímž se znala ze školy) a angažoval ji jako svou partnerku – populární Jaruš – pro televizní estrádu Možná přijde i kouzelník (1983-1992). Až v devadesátých letech se začala objevovat v menších rolích ve filmech a televizních seriálech, začala rovněž vystupovat na divadelních prknech. Zemřela v šedesáti šesti letech.
Svůj poslední film už neviděl
V březnu zemřel skvělý filmař Jan Němec. Dožil se sedmdesáti let, svůj poslední film, Vlka z královských Vinohrad, už neviděl. Němec byl představitelem slavné nové vlny 60. let, natočil filmy jako Démanty noci a O slavnosti a hostech. Několik let byl manželem zpěvačky Marty Kubišové.
Odešel i Pan Mim
V dubnu ve věku sedmdesáti čtyř let zemřel mim Boris Hybner, jeden z největších českých mimů, otec herečky Vandy Hybnerové. Spolu s Bolkem Polívkou a Ctiborem Turbou patří do svaté trojice české pantomimy. Do původně lyrického žánru přinesl černý humor. Vystupoval po celém světě.
Mach s Šebestovou osiřeli
V květnu zemřel Adolf Born, ilustrátor a hlavně otec Macha a Šebestové. Je autorem ilustrací pro 250 knih, jeho humoristické kresby zaujaly publikum po celém světě. V roce 1974 byl v Montrealu jmenován karikaturistou roku. V roce 2013 dostal francouzský řád Rytíř umění a literatury. Zemřel v květnu ve věku 86 let.
Královna s těžkým osudem
V srpnu zemřela ve věku 74 let královna gymnastiky Věra Čáslavská. Byla nejslavnější československou sportovkyní, sedminásobnou olympijskou vítězkou ve sportovní gymnastice a také symbolem odporu proti sovětské okupaci v srpnu 1968. V témže roce po zisku čtyř zlatých na OH v Mexiku byla vyhlášena nejlepší sportovkyní světa a druhou nejpopulárnější ženou planety po Jacqueline Kennedyové. Po revoluci byla poradkyní prezidenta Havla.
Divadelní doyeni
V listopadu v požehnaném věku zemřel legendární Krakonoš a miláček žen František Peterka. Bylo mu 94 let. A v prosinci zemřela po dlouhé nemoci herečka Luba Skořepová. Ženě, kterou osud nešetřil a která celý svůj život obětovala divadlu a umění, bylo 93 let. Děti mít nemohla, muži ji opustili – zbyla jí jen prkna, co znamenají svět.
Rok 2016 byl k osobnostem velice krutý. Snad už jeho moc skončila, pokud se podíváme na všechna úmrtí slavných osobností českých i světových, jde historicky patrně o nejtragičtější rok. A to jsme nepočítali Miroslava Ransdorfa, Fidela Castra…
Originální text najdete ZDE.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Dáša Vrchotová