Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Smrtka úřadovala pomalu každý den. Byl rok 2016 prokletý? Redaktor BBC začal počítat mrtvé celebrity a vyšlo mu toto…

14.01.2017
Smrtka úřadovala pomalu každý den. Byl rok 2016 prokletý? Redaktor BBC začal počítat mrtvé celebrity a vyšlo mu toto…

Autor: Markéta Vančová

Popisek: Ilustrační foto

Taky máte pocit, že loni umřelo nějak moc známých osobností? Jen českou scénu opustilo množství pozoruhodných osobností: režisér Jan Němec, hudebník Radim Hladík, herec Boris Hybner, výtvarníci Adolf Born a Zdeněk Smetana, herečka Luba Skořepová…A co teprve svět, ten přišel o Davida Bowieho, Leonarda Cohena anebo George Michaela a Carrie Fisher a její matku Debbie Reynolds. Byl rok 2016 prokletý?

Nejste sami. Tuto otázku si podle Lidovek položila i britská BBC - a přistoupila k problému vědecky. Začala na jaře, kdy příval zpráv o úmrtí slavných osobností vypukl. Redaktor BBC Nick Serpell, který se specializuje na nekrology, proto sepsal srovnávací graf počtu úmrtí celebrit v období leden až březen v posledních čtyřech letech. V něm zkoumal, kolik předpřipravených nekrologů se který rok použilo. A výsledek vás ohromí – od pěti v roce 2012 se dostal až ke dvaceti čtyřem v roce 2016. Čím to je? 

Zvykejte si, nekrology budou častější, říká novinář

Vysvětlení je prosté, i když ne dvakrát veselé. Serpell ho hledá v tom, že od rozmachu televize uplynulo půl století – a právě televize proslavila nejvíce osobností v dějinách. A právě tato generace nyní odchází.  „Budete si muset na častější nekrology celebrit zvyknout,“ uzavírá BBC své pojednání. A platí to do budoucna samozřejmě nejen pro její publikum.

Kdo opustil světový šoubyznys, víme. Smrtka ale řádila i v českých řadách

Hned v únoru na rakovinu ve věku šedesáti šesti let zemřel architekt Pražského Hradu Bořek Šípek. Absolvent pražské Uměleckoprůmyslové školy emigroval v roce 1968 do Německa, kde vystudoval architekturu. Od 80. let žil v Amsterdamu, kde založil designové studio Alterego. Po návratu do Česka se vedle architektury věnoval sklářství, designu a pedagogické práci. Proslavil se skleněnými vázami a manželstvím se zpěvačkou Leonou Machálkovou.

Rákosníček a Jaruš

V témže měsíci zemřel i známý animátor a režisér kreslených filmů Zdeněk Smetana. Ten se proslavil především pohádkami o Rákosníčkovi, Malé čarodějce či Pohádkami z mechu a kapradí. Bylo mu devadesát let.  V únoru zemřela i Jaroslava Hanušová, kterou v osmdesátých letech „objevil“ Jiří Lábus (s nímž se znala ze školy) a angažoval ji jako svou partnerku – populární Jaruš – pro televizní estrádu Možná přijde i kouzelník (1983-1992). Až v devadesátých letech se začala objevovat v menších rolích ve filmech a televizních seriálech, začala rovněž vystupovat na divadelních prknech. Zemřela v šedesáti šesti letech.

Svůj poslední film už neviděl

V březnu zemřel skvělý filmař Jan Němec. Dožil se sedmdesáti let, svůj poslední film, Vlka z královských Vinohrad, už neviděl. Němec byl představitelem slavné nové vlny 60. let, natočil filmy jako Démanty noci a O slavnosti a hostech. Několik let byl manželem zpěvačky Marty Kubišové.

Odešel i Pan Mim

V dubnu ve věku sedmdesáti čtyř let zemřel mim Boris Hybner, jeden z největších českých mimů, otec herečky Vandy Hybnerové. Spolu s Bolkem Polívkou a Ctiborem Turbou patří do svaté trojice české pantomimy. Do původně lyrického žánru přinesl černý humor. Vystupoval po celém světě.

Mach s Šebestovou osiřeli

V květnu zemřel Adolf Born, ilustrátor a hlavně otec Macha a Šebestové. Je autorem ilustrací pro 250 knih, jeho humoristické kresby zaujaly publikum po celém světě. V roce 1974 byl v Montrealu jmenován karikaturistou roku. V roce 2013 dostal francouzský řád Rytíř umění a literatury. Zemřel v květnu ve věku 86 let.

Královna s těžkým osudem

V srpnu zemřela ve věku 74 let královna gymnastiky Věra Čáslavská. Byla nejslavnější československou sportovkyní, sedminásobnou olympijskou vítězkou ve sportovní gymnastice a také symbolem odporu proti sovětské okupaci v srpnu 1968. V témže roce po zisku čtyř zlatých na OH v Mexiku byla vyhlášena nejlepší sportovkyní světa a druhou nejpopulárnější ženou planety po Jacqueline Kennedyové. Po revoluci byla poradkyní prezidenta Havla.

Divadelní doyeni

V listopadu v požehnaném věku zemřel legendární Krakonoš a miláček žen František Peterka. Bylo mu 94 let.  A v prosinci zemřela po dlouhé nemoci herečka Luba Skořepová. Ženě, kterou osud nešetřil a která celý svůj život obětovala divadlu a umění, bylo 93 let.  Děti mít nemohla, muži ji opustili – zbyla jí jen prkna, co znamenají svět.

Rok 2016 byl k osobnostem velice krutý. Snad už jeho moc skončila, pokud se podíváme na všechna úmrtí slavných osobností českých i světových, jde historicky patrně o nejtragičtější rok. A to jsme nepočítali Miroslava Ransdorfa, Fidela Castra…

Originální text najdete ZDE.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Dáša Vrchotová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace