Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Povodňové škody: Veterináři s myslivci likvidují uhynulou zvěř

12.06.2013
Povodňové škody: Veterináři s myslivci likvidují uhynulou zvěř

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Povodně 2013, ilustrační foto

Ve Středočeském kraji pokračuje odstraňování škod po povodních a vše sleduje a vyhodnocuje pracovní komise krizového štábu na Krajském úřadě Středočeského kraje, která na svém 11. jednání nedoporučila hejtmanovi, aby byl zrušen nouzový stav.

Podle informací uveřejněných na webu Středočeského kraje v úvodu členové štábu doporučili hejtmanovi Středočeského kraje Josefu Řihákovi (ČSSD), aby nesouhlasil s ukončením nouzového stavu v regionu.

Slibované peníze od vlády zatím nemáme

Hejtman členy štábu ještě informoval, že Středočeský kraj zatím nedostal od Vlády ČR žádné slibované peníze. „Máme žádosti od obcí o proplacení povodňových škod v objemu 30 až 40 milionů korun. Dokud ale nedostaneme peníze od vlády na účet, nebudeme tyto požadavky proplácet,“ prozradil Řihák.

Hydrometeorolog a správci toků v úvodu informovali o aktuální předpovědi počasí a o stavu vody na tocích ve středních Čechách.

„V nejbližších dnech by neměly zasáhnout území našeho kraje výraznější srážky. Ve středu 12. června 2013 a ve čtvrtek 13. června 2013 se očekávají srážky maximálně do 3 milimetrů. Nejsou ani hlášeny žádné lokální bouřky. Očekává se další nárůst toku na Berounce, která by měla v Berouně dosáhnout kulminace při průtoku do 450 metrů krychlových za vteřinu. Sázava hlásí setrvalý stav. Bude dále pokračovat odpouštění vody z Vltavské kaskády. Přehrady Lipno, Orlík a Slapy mají v současné době vytvořen zásobní prostor v objemu přes 240 milionů metrů krychlových. Manipulace s přehradami se provádí tak, aby řeka nedosáhla 3. stupně povodňové aktivity. Hydrometeorologická situace na území kraje na nejbližší dny má být podle předpovědi odborníků příznivá,“ informoval hejtman Středočeského kraje Josef Řihák.

Pozvolna se po povodních zlepšuje situace v silniční dopravě

Hlídky Policie ČR jsou stále posíleny o jednotky z okolních krajů. Od soboty 15. června 2013 se předpokládá návrat ke standardnímu výkonu služby.

V plném nasazení jsou již ve středních Čechách vojáci. „Dnes nastoupilo do práce 20 vojáků Hradní stráže v Lužci a v Hoříně, 20 v Kralupech a 10 ve Chvatěrubech. Celkem ve středních Čechách pomáhá odstraňovat následky povodní už 158 vojáků, další posily ještě Armáda ČR povolává,“ oznámil středočeský hejtman.

Velmi pozvolna se po povodních zlepšuje i situace v silniční dopravě. Momentálně zůstává uzavřeno 47 silnic, na 122 komunikacích je provoz částečně omezen. „Máme již první odhady škod, které způsobila velká voda na mostech v majetku kraje. Zatím jsou tyto škody odhadnuty na 270 milionů korun. Přičemž očekáváme, že škoda na mostech bude ještě minimálně dvojnásobná,“ uvedl hejtman Josef Řihák.

Povodní zůstává zasaženo 23 veřejných vodovodů

Krajská veterinární stanice Středočeského kraje již ve spolupráci s Českomoravskou mysliveckou jednotou zahájila likvidaci uhynulé zvěře. Očekává se, že úhyny lesní zvěře budou zejména na Mělnicku velké.

Povodní zůstává zasaženo 23 veřejných vodovodů, což omezuje dodávky pitné vody pro 7978 občanů. Povodeň poškodila 1650 studní. Majitelé studní zasažených pitnou vodou mohou po  jejich vyčištění požádat hygieniky o bezplatné provedení kontrolního rozboru. „Krajská hygienická stanice Středočeského kraje na své náklady odebere vzorek a zdarma provede vyšetření vody,“ doplnil středočeský hejtman.

Pozor na komáry

Řeší se také nebezpečí přemnožení komárů. Na aplikaci do zasažených oblastí bude použit insekticid, který má nyní v zásobě Jihomoravský kraj. Jihomoravané prostřednictvím svého hejtmana Michala Haška (ČSSD) již dříve tento prostředek nabídli českým krajům. Stát za něj nakoupí náhradu.

Prostředek na hubení komárů bude aplikován přímým postřikem po zemi. Tam, kde to nebude možné, se předpokládá využití letadla. „Před postřikem budou všechny obce přesně a podrobně informovány, aby důrazně varovaly majitele včelstev. Po dobu provádění postřiků bude totiž nutné včely zavřít v úlech,“ upozornil hejtman Josef Řihák.

Sedmnáct trafostanic zůstává mimo provoz

Zástupce ČEZu informoval, že mimo provoz zůstává po povodních 17 trafostanic a bez proudu je i nadále přibližně 1000 zákazníků. Technici ČEZu intenzivně opravují svá elektrozařízení. „Vyzýváme jednotlivé obce s rozšířenou působností, aby kontaktovaly zástupce ČEZu a koordinovaly s nimi postup oprav,“ vybídl představitele samospráv středočeský hejtman.

Práce  řídící krajské skupiny  krizového štábu nekončí a tak se  skupina  ze štábu znovu  sejde ve čtvrtek 13. června 2013  v 10:00 hodin.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL