Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Povodňové škody: Veterináři s myslivci likvidují uhynulou zvěř

12.06.2013
Povodňové škody: Veterináři s myslivci likvidují uhynulou zvěř

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Povodně 2013, ilustrační foto

Ve Středočeském kraji pokračuje odstraňování škod po povodních a vše sleduje a vyhodnocuje pracovní komise krizového štábu na Krajském úřadě Středočeského kraje, která na svém 11. jednání nedoporučila hejtmanovi, aby byl zrušen nouzový stav.

Podle informací uveřejněných na webu Středočeského kraje v úvodu členové štábu doporučili hejtmanovi Středočeského kraje Josefu Řihákovi (ČSSD), aby nesouhlasil s ukončením nouzového stavu v regionu.

Slibované peníze od vlády zatím nemáme

Hejtman členy štábu ještě informoval, že Středočeský kraj zatím nedostal od Vlády ČR žádné slibované peníze. „Máme žádosti od obcí o proplacení povodňových škod v objemu 30 až 40 milionů korun. Dokud ale nedostaneme peníze od vlády na účet, nebudeme tyto požadavky proplácet,“ prozradil Řihák.

Hydrometeorolog a správci toků v úvodu informovali o aktuální předpovědi počasí a o stavu vody na tocích ve středních Čechách.

„V nejbližších dnech by neměly zasáhnout území našeho kraje výraznější srážky. Ve středu 12. června 2013 a ve čtvrtek 13. června 2013 se očekávají srážky maximálně do 3 milimetrů. Nejsou ani hlášeny žádné lokální bouřky. Očekává se další nárůst toku na Berounce, která by měla v Berouně dosáhnout kulminace při průtoku do 450 metrů krychlových za vteřinu. Sázava hlásí setrvalý stav. Bude dále pokračovat odpouštění vody z Vltavské kaskády. Přehrady Lipno, Orlík a Slapy mají v současné době vytvořen zásobní prostor v objemu přes 240 milionů metrů krychlových. Manipulace s přehradami se provádí tak, aby řeka nedosáhla 3. stupně povodňové aktivity. Hydrometeorologická situace na území kraje na nejbližší dny má být podle předpovědi odborníků příznivá,“ informoval hejtman Středočeského kraje Josef Řihák.

Pozvolna se po povodních zlepšuje situace v silniční dopravě

Hlídky Policie ČR jsou stále posíleny o jednotky z okolních krajů. Od soboty 15. června 2013 se předpokládá návrat ke standardnímu výkonu služby.

V plném nasazení jsou již ve středních Čechách vojáci. „Dnes nastoupilo do práce 20 vojáků Hradní stráže v Lužci a v Hoříně, 20 v Kralupech a 10 ve Chvatěrubech. Celkem ve středních Čechách pomáhá odstraňovat následky povodní už 158 vojáků, další posily ještě Armáda ČR povolává,“ oznámil středočeský hejtman.

Velmi pozvolna se po povodních zlepšuje i situace v silniční dopravě. Momentálně zůstává uzavřeno 47 silnic, na 122 komunikacích je provoz částečně omezen. „Máme již první odhady škod, které způsobila velká voda na mostech v majetku kraje. Zatím jsou tyto škody odhadnuty na 270 milionů korun. Přičemž očekáváme, že škoda na mostech bude ještě minimálně dvojnásobná,“ uvedl hejtman Josef Řihák.

Povodní zůstává zasaženo 23 veřejných vodovodů

Krajská veterinární stanice Středočeského kraje již ve spolupráci s Českomoravskou mysliveckou jednotou zahájila likvidaci uhynulé zvěře. Očekává se, že úhyny lesní zvěře budou zejména na Mělnicku velké.

Povodní zůstává zasaženo 23 veřejných vodovodů, což omezuje dodávky pitné vody pro 7978 občanů. Povodeň poškodila 1650 studní. Majitelé studní zasažených pitnou vodou mohou po  jejich vyčištění požádat hygieniky o bezplatné provedení kontrolního rozboru. „Krajská hygienická stanice Středočeského kraje na své náklady odebere vzorek a zdarma provede vyšetření vody,“ doplnil středočeský hejtman.

Pozor na komáry

Řeší se také nebezpečí přemnožení komárů. Na aplikaci do zasažených oblastí bude použit insekticid, který má nyní v zásobě Jihomoravský kraj. Jihomoravané prostřednictvím svého hejtmana Michala Haška (ČSSD) již dříve tento prostředek nabídli českým krajům. Stát za něj nakoupí náhradu.

Prostředek na hubení komárů bude aplikován přímým postřikem po zemi. Tam, kde to nebude možné, se předpokládá využití letadla. „Před postřikem budou všechny obce přesně a podrobně informovány, aby důrazně varovaly majitele včelstev. Po dobu provádění postřiků bude totiž nutné včely zavřít v úlech,“ upozornil hejtman Josef Řihák.

Sedmnáct trafostanic zůstává mimo provoz

Zástupce ČEZu informoval, že mimo provoz zůstává po povodních 17 trafostanic a bez proudu je i nadále přibližně 1000 zákazníků. Technici ČEZu intenzivně opravují svá elektrozařízení. „Vyzýváme jednotlivé obce s rozšířenou působností, aby kontaktovaly zástupce ČEZu a koordinovaly s nimi postup oprav,“ vybídl představitele samospráv středočeský hejtman.

Práce  řídící krajské skupiny  krizového štábu nekončí a tak se  skupina  ze štábu znovu  sejde ve čtvrtek 13. června 2013  v 10:00 hodin.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace