Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kdo nahradí princeznu Leiu? Nenáviděly se, milovaly, nakonec spolu i odešly. Chci být s Carrie, řekla hollywoodská legenda Debbie Reynolds a o 15 minut později zemřela

04.01.2017
Kdo nahradí princeznu Leiu? Nenáviděly se, milovaly, nakonec spolu i odešly. Chci být s Carrie, řekla hollywoodská legenda Debbie Reynolds a o 15 minut později zemřela

Foto: BontonFilm

Popisek: Carrie Fischer a Harrison Ford. Han Solo a Leia; na plátně zahynul Han, ve skutečnosti Leia. Sbohem, princezno!

FOTOGALERIE V plánovaných dalších dílech Star Wars se už princezna Leia Organa neobjeví. Její představitelka, herečka Carrie Fisher, o letošních Vánocích zemřela na masivní infarkt, který ji postihl při letu z Londýna do Los Angeles. A další tragédie následovala…

Všechna média světa píšou o odchodu princezny Leii. Což je značná ironie, protože Fisherová se celý život pokoušela zbavit přesně téhle nálepky, která ji provázela celou kariéru. Prvně ji hrála jako jednadvacetiletá, tehdy měla prý románek s kolegou Harrisonem Fordem. K tomu se ovšem přiznala až letos, po téměř 40 letech.

Princezna? Jméno pro pudla

Hrála i ve spoustě dalších filmů, byla i nominovaná na Oscara, jenže pořád na ni na ulici volali Princezno. „Vždycky, když to slyším, napadne mě, že to zní, jak když shánějí nějakého zaběhlého pudla,“ ušklíbla se jednou s ironií, která pro ni byla tak typická – asi proto, že byla její jedinou zbraní proti hollywoodskému životu, který žila od mala.

Produkt Hollywoodu

„Jsem produkt Hollywoodu. Když se spojí dvě celebrity, výsledkem je něco jako já," naráží Fisherová v knize Wishful Drinking na svou rodinu. Byla totiž dcerou herecké hvězdy Debbie Reynoldsové, známé ze Zpívání v dešti, a popového zpěváka Eddieho Fishera a její život se od „obyčejné“ reality hodně vzdaloval, jak přiznává na stránkách knih – ty jsou nakonec lépe hodnoceny, než její poněkud „hvězdně“ monotónní herecká kariéra. Koneckonců, kdo se může chlubit tím, že ho otec pár měsíců po narození opustil – kvůli Liz Taylorové?

Temná strana síly ji přitahovala

Ve svých knihách popisuje otevřeně zákulisí pozlátka  - život s matkou závislou na amfetaminu a dospělý život plný průšvihů - od drog a alkoholismu přes bouřlivý vztah a krátké manželství s hudebníkem Paulem Simonem až po bipolární poruchu a deprese, z nichž se léčila i pomocí elektrošoků. A právě za to, jak otevřeně o své psychické poruše mluvila, jí milují davy.

Bipolární porucha není tabu

„Lidé říkají mentální choroba, jako by to ani nesouviselo s tělem. Jako by to bylo něco, co není tak závažné jako rakovina, něco, co si vlastně vymýšlíte a čím chcete přivolat pozornost,“ řekla herečka před časem v rozhovoru pro časopis Forbes. Bipolární porucha byla podle ní desetiletí součástí jejího života a bojovala s ní stejně, jako Lance Armstrong s rakovinou varlat. „Jen si mě nikdo nevšímal,“ usmívala se tehdy herečka. Rozvoji nemoci u ní pomohlo v sedmdesátých letech tak časté užívání drog. I z toho si herečka dělala legraci. „Víte, jak se říká, že náboženství je opium lidstva? Tak já nábožně užívám celé zástupy opiátů,“ řekla kdysi.

Kdyby nebyla Leia, byla by prostě Carrie

Ve své poslední knize, Deníku princezny, který právě letěla propagovat, když na palubě letadla dostala infarkt, kterému o pár dní později podlehla, se Carrie ptala, jak by její kariéra vypadala, nebýt princezny s divným účesem. „Nikdo by se neptal, zda jsem se necítila jako zboží v těch hloupých zlatých bikinách, když jsem seděla na obřím, krutě se chechtajícím slimákovi. Nikdy by se mě nezeptali, kým byste se stala, kdybyste nebyla intergalaktickou princeznou? Byla bych to já. Však víte, Carrie. Jen já."

Matka šla za dcerou

Smrtí Carrie, která zemřela v šedesáti letech, ale tragédie nekončí. Jen o den později na mozkovou mrtvici zemřela i její matka, čtyřiaosmdesátiletá legenda Debbie Reynoldsová. Ikona hollywoodských muzikálů 50. a 60. let přijela ve středu do domu svého syna, rovněž herce, Todda Fishera v Beverly Hills, aby naplánovala Carriin pohřeb. Slavná herečka patrně zkolabovala, rodina o příčině úmrtí nemluví, ale přátelé mluví o zlomeném srdci. Matka s dcerou si byly velmi blízké, zvláště v posledních letech.

Třicet let sporů

„Carrie to trvalo třicet let, než se se mnou sblížila,“ vzpomínala Debbie v rozhovoru v pořadu slavné Oprah. „Nevím, co měla za problém. Já byla dobrá matka, jenže jsem pracovala v šoubyznysu a neseděla doma a nepekla sušenky,“ krčila rameny herečka. „Je to těžké, když s vámi vaše vlastní dítě nemluví.“

Deset let s matkou nepromluvila

Carrie s matkou nepromluvila více než deset let, to bylo v době natáčení Hvězdných válek. „Nechtěla jsem ji ani vidět. Nechtěla jsem být dcerou Debbie Reynoldsové,“ vzpomínala Fisherová. Až později se obě ženy sblížily a Carrie si dokonce koupila dům poblíž své stárnoucí matky. „Dnes je mi příkladem, to jak se staví k životu, je obdivuhodné. Pokud jednou budu jako ona, budu moc ráda,“ přiznala nedávno herečka.

Kdo se o Carrie postará, až tu nebudu, bála se matka

A Debbie komplimenty vracela: „Obdivuju svou dceru za to, že tu je. Že to nevzdala, že prostě nebrala drogy tak dlouho, až by ji zabily. Jako její matka cítím, že bych ji měla ochraňovat. Kdo se o ni ale postará, až tu nebudu,“ ptala se stárnoucí herečka. Netušila, že svou dceru přežije – byť o jeden jediný den…

Carrie Fisherová a její matka, herečka a zpěvačka Debbie Reynoldsová, které jen den po sobě zemřely minulý týden, budou mít společný obřad a společně budou také pohřbeny. Novinářům to sdělil Todd Fisher, syn Reynoldsové a bratr Fisherové.

Chci být s Carrie, řekla a o 15 minut později zemřela

Matka i dcera budou pochovány společně, na hřbitově Forest Lawn-Hollywood Hills, který je místem posledního odpočinku řady hollywoodských celebrit. V rozhovoru pro televizi ABC bratr Carrie, Todd Fisher, popsal poslední hodiny života své matky. Uvedl přitom, že „nezemřela kvůli zlomenému srdci, ale spíš odešla, aby mohla být s Carrie“. „Nebylo to tak, že by byla k neutišení,“ řekl Fisher. „Jen prostě řekla, že už Carrie neuvidí. A dodala, jak moc mou sestru miluje a že si opravdu moc přeje být s ní. O patnáct minut později upadla do bezvědomí a během půl hodiny zemřela,“ dodal.

Co teď tak řeší Disney, ale i fanoušci

Carrie stihla dokončit natáčení druhého filmu Star Wars v rámci nové trilogie, Epizodu VIII, který by měl mít premiéru v prosinci roku 2017. Zatím není známé, jak se společnost Disney se smrtí herečky vypořádá v chystané Epizodě IX, ve které měla také hrát. Tohle, kromě smutku nad odchodem princezny Leii řeší hlavně fanoušci Hvězdných válek… Podle deníku The Independent je možné, že se pokusí ji doplnit pomocí CGI, tedy počítačem vytvořenou grafikou. Společnost Disney, která je novým majitelem značky Star Wars, se ale proti odchodu Carrie pojistila. Získají 50 milionů dolarů na pokrytí ztrát způsobených její smrtí.

Filmový svět tak v posledních prosincových dnech dostává sestsakra zabrat, mimo Carrie a Debbie jsme totiž přišli také o Lubu Skořepovou (dožila se 93 let) a Claude Gensac, která se proslavila jako manželka Louise de Funese z četnické série (dožila se 89 let).

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace