Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tahle miss je jiný kafe! Nejslavnější volba královny krásy u nás skončila fiaskem a strašlivou ostudou. Podezřelí jsou všichni

01.01.2017
Tahle miss je jiný kafe! Nejslavnější volba královny krásy u nás skončila fiaskem a strašlivou ostudou. Podezřelí jsou všichni

Autor: ČT

Popisek: Miloš Forman při natáčení dokumentu Miloslava Šmídmajera Co tě nezabije…

Zatímco většina okázalých akcí, na nichž se u nás volila královna krásy, dávno upadla v zapomnění, ta, kterou geniálním způsobem zachytil Miloš Forman ve svém filmu Hoří má panenko, dodnes skvěle baví diváky. Ten opakovaně, společně s několika málo dalšími filmovými perlami, potěšil filmové fanoušky jinak ubohého televizního vánočního programu. A stal se také důkazem toho, jak drastický je rozdíl mezi díly, natočenými v době „zlatých šedesátek“, a většinou dnešní produkce.

Slavný film, který se začal natáčet před padesáti lety, se dočkal celosvětové proslulosti a dnes už málokdo ví, že byl také nominován na Oscara. Toho prvního se Miloš Forman dočkal až poté, co emigroval do Ameriky. Ale zůstaňme u té nominace. Není od věci připomenout, že dříve byly na nejprestižnější filmovou cenu na světě byly navrženy takové skvosty, jakými jsou Ostře sledované vlaky či Obchod na korze (a nakonec ji také získaly), zatímco letos se o Oscara s poměrně velkou dávkou drzosti ucházel snímek Ztraceni v Mnichově, proslulý pouze naprostým nezájmem diváků.

Hoří, má panenko

Nejlepší scénáře – ze života

Zato Hoří, má panenko diváci milují a řadí jej mezi deset nejlepších českých filmů, jaké kdy u nás byly natočeny. Přitom tato hořká satira dává národu pořádně zabrat. Patří totiž k těm snímkům, které nejlépe vystihují českou povahu, a nepříliš lichotivě. Autoři scénáře, kromě samotného Miloše Formana také Jaroslav Papoušek a Ivan Passer, se nechali inspirovat skutečnou událostí, plesem, který náhodou navštívili. A jak je známo, nejlepší scénáře píše sám život. Genialita snímku spočívá právě v tom, jak autenticky zachytili fenomén většiny vesnických plesů, a také v odvaze obsadit do hlavních rolí neherce, mimo jiné i členy reálně existujícího hasičského sboru. A to, co předvádějí, nemá v historii českého filmu obdoby.

To je jiný kafe!

Těžko říci, která scéna, v níž účinkují, je nejzábavnější, nejabsurdnější, nebo naopak nejsmutnější. Okamžiky, v nichž staří páprdové coby mlsní kocouři vybírají a nahánějí adeptky na volbu královny krásy, a když se jedna z nich svlékne do plavek, uznale ji ocení: „To je jiný kafe!?“ Nebo tragikomická linka s plánovaným oceněním dlouholetého předsedy požárnického sboru, který se ne a ne dočkat, kdy na něj přijde řada, a když se tak nakonec stane, cenu mu někdo ukradne? Anebo snad absurdní projev dobročinnosti, při níž je starý děda, jemuž právě dům lehl popelem, obdarován lístky do tomboly, která je rovněž rozkradená?

Hoří, má panenko

Podezřelí jsou všichni

Publikum většinou nejvíc oceňuje frašku s tombolou, a dokonce sestavilo seznam nelepších hlášek. Mezi ně například patří: „Podívej, tombola byla rozkradená, lidi tam byli všichni, tak jsou všichni podezřelí. A když si to ty lidi rozkradli, tak nemůžou nic vyhrát.“ To, že se tvůrci skutečně trefili do černého, dokazuje fakt, že film byl u nás nakonec po roce 1968 zakázán. Je zajímavé, že vytočil nejen tehdejší soudruhy a četné hasiče, ale také slavného italského producenta Carla Pontiho. Ten se podílel na jeho vzniku a financování a rozpočet byl na české poměry vskutku velkorysý, dosáhl osmdesáti tisíc dolarů. Podle Pontiho prý film zesměšnil obyčejné lidi, ale peníze, které do projektu vložil, však žádal zpět pod trapnou záminkou, že snímek trval od dvě minuty déle, než stálo ve smlouvě. Forman se kvůli tomu dostal do velmi vážné situace, hrozilo mu dokonce vězení. Z nečekané šlamastyky ho nakonec vysvobodil francouzský producent Claude Berri. Ten nejenže zaplatil vzniklý dluh, ale především se postaral o to, že se Formanův majstrštyk dostal do celého světa. Právě díky tomu, že byl v pohnutém roce 1968 promítán na festivalu v New Yorku, dočkal se nominace na Oscara.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace