První muslim v Hollywoodu svedl tisíce žen, neodolaly mu ani Sophia Loren či Barbra Streisand. Tvrdil, že zplodil stovky synů, kteří jsou všichni stejně sexy jako on. Hlavně ale dokázal rozházet miliony. Tajnosti slavných
30.12.2016
Autor: bbc.co.uk
Popisek: První muslim v Hollywoodu Omar Sharif
Užíval si se zástupy krásek, rozházel miliony a nakonec neměl domov ani přátele. Pro charismatického Egypťana Omara Sharifa byla smrt vysvobozením a sám přiznal, že svůj život promarnil.
K herectví se nachomýtl úplnou náhodou ve škole a radost tím rodičům vůbec neudělal. První muslim v historii Hollywoodu pak počátkem 60. let obrátil svět filmových fanynek vzhůru nohama. Charismatický snědý svalovec s knírkem a uhrančivýma očima nenechal žádnou ženu chladnou a pořádně toho využíval. Jeho náručí prošly zástupy náhodných milenek včetně řady slavných filmových hereček. Pak ale propadl gamblerství a k filmování se vracel, jenom když mu docházely peníze.

S manželkou Faten a synem Tarekem
K islámu konvertoval kvůli lásce
Nezapomenutelný Omar Sharif, vlastním jménem Michel Demitri Shalhoub, se narodil 10. dubna 1932 v Alexandrii. Pocházel ze syrsko-libanonské rodiny, jeho otec byl úspěšný obchodník se dřevem. K tomu si ale navíc přilepšil i tím, že vyráběl hřebíky z ostnatých drátů, které v Egyptě zbyly po britských vojácích z druhé světové války. Rodina žila v zámožné káhirské čtvrti a v salonu Omarovy matky, která byla vyhlášenou hostitelkou, se scházela celá společenská smetánka včetně tehdejšího egyptského krále Farouka. „Matka hrávala s králem Faroukem karty,“ vzpomínal Sharif. „Král věřil, že mu matčina přítomnost přináší štěstí, byla jeho maskotem… Matka vydržela být vzhůru celou noc.“ Nepřímo tím přiznal, po kom zdědil svoji pozdější zhoubnou vášeň pro karty.

S Peterem O´Toolem ve slavném dobrodružném válečném dramatu Lawrence z Arábie
První filmový polibek
K herectví poprvé přičichl již v deseti letech na anglické internátní škole, otce ale jeho nadšení pro divadlo znepokojovalo. Když mu ale zakázal hrát, přeřezal si Sharif demonstrativně žíly na zápěstí. Přesto nejprve vystudoval na univerzitě matematiku a fyziku a pět let pracoval v otcově dřevařské firmě. Nakonec ale stejně neodolal a v roce 1954 poprvé stanul před kamerou v arabském filmu Siraa Fil-Wadi po boku tehdy již populární egyptské herečky Faten Hamama. Byl to vůbec první arabský snímek, v němž se dvojice před kamerou líbala, což v Egyptě vzbudilo celonárodní senzaci. Holky sice Omar proháněl již od puberty, Faten se ale stala první z nekonečné řady hereček, do nichž se pravidelně zamilovával během natáčení. Rodiče ho vychovali v křesťanské víře, kvůli lásce k Faten pak ale konvertoval k islámu, jen aby si ji mohl vzít, a současně si změnil jméno na Omar El-Sharif.

S Ingrid Bergmann
Mejdany až do rána
Od té doby hrál ve zhruba třiceti arabských filmech, opravdový úspěch mu ale vynesla až role šejka v životopisném velkofilmu Lawrence z Arábie, za kterou byl v roce 1962 nominován na Oscara. Paradoxně ji ale nezískal kvůli svému herectví, ale díky uhrančivým očím, které připadaly režiséru Davidu Leanovi jako báječný kontrast k modrookému představiteli hlavní role Peteru O´Toolovi. Pánové se skvěle doplňovali i mimo natáčení a absolvovali společně nejeden divoký tah v bejrútských nočních podnicích. O´Toole později vzpomínal, jak se koupali ve vaně plné šampaňského a během jediné noci dokázali rozfofrovat devět měsíčních výplat. „Pili jsme bez přestávky 48 hodin… lovili holky v každém baru, každém nočním klubu,“ vyprávěl Sharif ve svých pamětech The Eternal Male. Jednou je dokonce zatkla policie, když v jejich přítomnosti přistihla komika Lennyho Bruce, jak si píchá heroin. Z vězení je nakonec s pomocí šesti právníků dostal producent. „Byli jsme úplně vyděšení,“ přiznal Sharif.

S Barbrou Streisand ve slavné Funny Girl
Židovka způsobila v Egyptě pozdvižení
Úspěch filmu z něj udělal ze dne na den hvězdu mezinárodního formátu a zrodil se nový sex symbol. Ženy mu padaly k nohám a on jim nedokázal odolat. Své ženě Faten byl neustále nevěrný, a tak jí nakonec navrhl rozvod, aby se mohla znovu vdát, dokud je ještě mladá. Rozešli se v roce 1965, později ale Omar trpce litoval a říkával, že byla jedinou opravdovou láskou jeho života. Přesto dal přednost milostným románkům se slavnými kolegyněmi a jeho náručí prošly takové hvězdy, jako Ingrid Bergmann, Ava Gardner, Sophia Loren, Anouk Aimée, Tuesday Weld, Diane McBain, Barbra Streisand či Catherine Deneuve. Tyhle lásky ale zpravidla nepřežily natáčení. „Uvědomil jsem si, že jsem je nikdy doopravdy nemiloval, protože mě to nebolelo, když vztah skončil,“ svěřil se. Vztahem s Barbrou Streisand dokonce proti sobě poštval celý Egypt, protože je Židovka a v té době stále ještě v zemi doznívalo napětí po nedávné arabsko-izraelské válce. Slavný film Funny Girl se dokonce nesměl v Egyptě promítat a následujících třináct let se herec dokonce pro jistotu své rodné zemi vyhýbal.

Jeden z nejslavnějších hráčů bridže dokázal za jedinou noc prohrát majlant
Zákeřné čertovy obrázky
V té době naplno propadl vášni ke kartám. Dokonce založil bridžový cirkus, který objížděl svět, a stale vice času trávil v kasinech nebo na dostizích. K filmu se vracel, jenom když mu docházely peníze. Dokázal totiž prohrát neuvěřitelné sumy. Kvůli své hráčské vášni nakonec zbankrotoval. Za jedinou noc dokázal prohrát v kasinu 750 000 liber, v přepočtu vice než 28 milionů korun, a tak musel prodat svůj dům v Paříži a od té doby žil už jen v hotelích. „Nemám nic kromě trochy oblečení,“ přiznal tenkrát. „Jsem osamělý a totálně zlomený. Všechno by mohlo být jinak, jen kdybych našel tu správnou ženu.“ Svou závislost sváděl na nudu a osamělost, herectví ho přestávalo bavit, až ho v polovině 90. let opustil úplně. Dokonce opustil i svoji vášeň pro krásné ženy, místo milostných záletů dával stále častěji přednost dlouhým, osamělým procházkám.

V roce 2013 ve svém posledním filmu Rock the Casbah
Zůstal úplně sám
Když dostal v roce 1994 srdeční záchvat, nevybavil si vůbec nikoho, koho by mohl požádat o pomoc.Po této příhodě sice přestal kouřit svoji stovku cigaret denně, s hráčstvím ale nepřestal. Když v roce 2003 prohrál v pařížském kasinu 20 000 liber, zaútočil ve vzteku na policistu a byl za to podmíněně odsouzen. Vzápětí slavil velkolepý comeback v úspěšném filmu Monsieur Ibraham, v němž si zahrál muslimského obchodníka, který si adoptuje židovského chlapce. Pak se začalo šuškat, že ztrácí paměť a začínají se u něj projevovat příznaky demence. Zkrátka na něj tvrdě zaútočil Alzheimer. Omar Sharif byl v historii kinematografie ojedinělý, dnes už by sotva dostal v Hollywoodu muslimský herec z Afriky tak významné role. Přesto přiznal, že svůj talent promrhal a víceméně promarnil i celý život. „Naštěstí ne všechno, co jsem natočil, byly hovadiny dělané pro peníze. Bylo tam i několik opravdu skvělých věcí,“ dodal. Zemřel 10. července 2015 v egyptské Káhiře. Bylo mu třiaosmdesát let.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Adina Janovská