Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

První muslim v Hollywoodu svedl tisíce žen, neodolaly mu ani Sophia Loren či Barbra Streisand. Tvrdil, že zplodil stovky synů, kteří jsou všichni stejně sexy jako on. Hlavně ale dokázal rozházet miliony. Tajnosti slavných

30.12.2016
První muslim v Hollywoodu svedl tisíce žen, neodolaly mu ani Sophia Loren či Barbra Streisand. Tvrdil, že zplodil stovky synů, kteří jsou všichni stejně sexy jako on. Hlavně ale dokázal rozházet miliony. Tajnosti slavných

Autor: bbc.co.uk

Popisek: První muslim v Hollywoodu Omar Sharif

Užíval si se zástupy krásek, rozházel miliony a nakonec neměl domov ani přátele. Pro charismatického Egypťana Omara Sharifa byla smrt vysvobozením a sám přiznal, že svůj život promarnil.

K herectví se nachomýtl úplnou náhodou ve škole a radost tím rodičům vůbec neudělal. První muslim v historii Hollywoodu pak počátkem 60. let obrátil svět filmových fanynek vzhůru nohama. Charismatický snědý svalovec s knírkem a uhrančivýma očima nenechal žádnou ženu chladnou a pořádně toho využíval. Jeho náručí prošly zástupy náhodných milenek včetně řady slavných filmových hereček. Pak ale propadl gamblerství a k filmování se vracel, jenom když mu docházely peníze.

S manželkou Faten a synem Tarekem

S manželkou Faten a synem Tarekem

K islámu konvertoval kvůli lásce

Nezapomenutelný Omar Sharif, vlastním jménem Michel Demitri Shalhoub, se narodil 10. dubna 1932 v Alexandrii. Pocházel ze syrsko-libanonské rodiny, jeho otec byl úspěšný obchodník se dřevem. K tomu si ale navíc přilepšil i tím, že vyráběl hřebíky z ostnatých drátů, které v Egyptě zbyly po britských vojácích z druhé světové války. Rodina žila v zámožné káhirské čtvrti a v salonu Omarovy matky, která byla vyhlášenou hostitelkou, se scházela celá společenská smetánka včetně tehdejšího egyptského krále Farouka. „Matka hrávala s králem Faroukem karty,“ vzpomínal Sharif. „Král věřil, že mu matčina přítomnost přináší štěstí, byla jeho maskotem… Matka vydržela být vzhůru celou noc.“ Nepřímo tím přiznal, po kom zdědil svoji pozdější zhoubnou vášeň pro karty.

S Peterem O´Toole ve slavném dobrodružném válečném dramatu Lawrence z Arábie

S Peterem O´Toolem ve slavném dobrodružném válečném dramatu Lawrence z Arábie

První filmový polibek

K herectví poprvé přičichl již v deseti letech na anglické internátní škole, otce ale jeho nadšení pro divadlo znepokojovalo. Když mu ale zakázal hrát, přeřezal si Sharif demonstrativně žíly na zápěstí. Přesto nejprve vystudoval na univerzitě matematiku a fyziku a pět let pracoval v otcově dřevařské firmě. Nakonec ale stejně neodolal a v roce 1954 poprvé stanul před kamerou v arabském filmu Siraa Fil-Wadi po boku tehdy již populární egyptské herečky Faten Hamama. Byl to vůbec první arabský snímek, v němž se dvojice před kamerou líbala, což v Egyptě vzbudilo celonárodní senzaci. Holky sice Omar proháněl již od puberty, Faten se ale stala první z nekonečné řady hereček, do nichž se pravidelně zamilovával během natáčení. Rodiče ho vychovali v křesťanské víře, kvůli lásce k Faten pak ale konvertoval k islámu, jen aby si ji mohl vzít, a současně si změnil jméno na Omar El-Sharif.

S Ingrid Bergmann

S Ingrid Bergmann

Mejdany až do rána

Od té doby hrál ve zhruba třiceti arabských filmech, opravdový úspěch mu ale vynesla až role šejka v životopisném velkofilmu Lawrence z Arábie, za kterou byl v roce 1962 nominován na Oscara. Paradoxně ji ale nezískal kvůli svému herectví, ale díky uhrančivým očím, které připadaly režiséru Davidu Leanovi jako báječný kontrast k modrookému představiteli hlavní role Peteru O´Toolovi. Pánové se skvěle doplňovali i mimo natáčení a absolvovali společně nejeden divoký tah v bejrútských nočních podnicích. O´Toole později vzpomínal, jak se koupali ve vaně plné šampaňského a během jediné noci dokázali rozfofrovat devět měsíčních výplat. „Pili jsme bez přestávky 48 hodin… lovili holky v každém baru, každém nočním klubu,“ vyprávěl Sharif ve svých pamětech The Eternal Male. Jednou je dokonce zatkla policie, když v jejich přítomnosti přistihla komika Lennyho Bruce, jak si píchá heroin. Z vězení je nakonec s pomocí šesti právníků dostal producent. „Byli jsme úplně vyděšení,“ přiznal Sharif.

S Barbrou Streisand ve slavné Funny Girl

S Barbrou Streisand ve slavné Funny Girl

Židovka způsobila v Egyptě pozdvižení

Úspěch filmu z něj udělal ze dne na den hvězdu mezinárodního formátu a zrodil se nový sex symbol. Ženy mu padaly k nohám a on jim nedokázal odolat. Své ženě Faten byl neustále nevěrný, a tak jí nakonec navrhl rozvod, aby se mohla znovu vdát, dokud je ještě mladá. Rozešli se v roce 1965, později ale Omar trpce litoval a říkával, že byla jedinou opravdovou láskou jeho života. Přesto dal přednost milostným románkům se slavnými kolegyněmi a jeho náručí prošly takové hvězdy, jako Ingrid Bergmann, Ava Gardner, Sophia Loren, Anouk Aimée, Tuesday Weld, Diane McBain, Barbra Streisand či Catherine Deneuve. Tyhle lásky ale zpravidla nepřežily natáčení. „Uvědomil jsem si, že jsem je nikdy doopravdy nemiloval, protože mě to nebolelo, když vztah skončil,“ svěřil se. Vztahem s Barbrou Streisand dokonce proti sobě poštval celý Egypt, protože je Židovka a v té době stále ještě v zemi doznívalo napětí po nedávné arabsko-izraelské válce. Slavný film Funny Girl se dokonce nesměl v Egyptě promítat a následujících třináct let se herec dokonce pro jistotu své rodné zemi vyhýbal.

Jeden z nejslavnějších hráčů bridže dokázal za jedinou noc prohrát majlant

Jeden z nejslavnějších hráčů bridže dokázal za jedinou noc prohrát majlant

Zákeřné čertovy obrázky

V té době naplno propadl vášni ke kartám. Dokonce založil bridžový cirkus, který objížděl svět, a stale vice času trávil v kasinech nebo na dostizích. K filmu se vracel, jenom když mu docházely peníze. Dokázal totiž prohrát neuvěřitelné sumy. Kvůli své hráčské vášni nakonec zbankrotoval. Za jedinou noc dokázal prohrát v kasinu 750 000 liber, v přepočtu vice než 28 milionů korun, a tak musel prodat svůj dům v Paříži a od té doby žil už jen v hotelích. „Nemám nic kromě trochy oblečení,“ přiznal tenkrát. „Jsem osamělý a totálně zlomený. Všechno by mohlo být jinak, jen kdybych našel tu správnou ženu.“ Svou závislost sváděl na nudu a osamělost, herectví ho přestávalo bavit, až ho v polovině 90. let opustil úplně. Dokonce opustil i svoji vášeň pro krásné ženy, místo milostných záletů dával stále častěji přednost dlouhým, osamělým procházkám.

V roce 2013 ve svém posledním filmu Rock the Casbah

V roce 2013 ve svém posledním filmu Rock the Casbah

Zůstal úplně sám

Když dostal v roce 1994 srdeční záchvat, nevybavil si vůbec nikoho, koho by mohl požádat o pomoc.Po této příhodě sice přestal kouřit svoji stovku cigaret denně, s hráčstvím ale nepřestal. Když v roce 2003 prohrál v pařížském kasinu 20 000 liber, zaútočil ve vzteku na policistu a byl za to podmíněně odsouzen. Vzápětí slavil velkolepý comeback v úspěšném filmu Monsieur Ibraham, v němž si zahrál muslimského obchodníka, který si adoptuje židovského chlapce. Pak se začalo šuškat, že ztrácí paměť a začínají se u něj projevovat příznaky demence. Zkrátka na něj tvrdě zaútočil Alzheimer. Omar Sharif byl v historii kinematografie ojedinělý, dnes už by sotva dostal v Hollywoodu muslimský herec z Afriky tak významné role. Přesto přiznal, že svůj talent promrhal a víceméně promarnil i celý život. „Naštěstí ne všechno, co jsem natočil, byly hovadiny dělané pro peníze. Bylo tam i několik opravdu skvělých věcí,“ dodal. Zemřel 10. července 2015 v egyptské Káhiře. Bylo mu třiaosmdesát let.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace