Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejslavnější pihatá holka porazila osm tisíc konkurentek, nakonec ale nedostala ani floka. Ve čtrnácti pak po ní chtěli, aby hrála nahá. A tak se na to vybodla

27.12.2016
Nejslavnější pihatá holka porazila osm tisíc konkurentek, nakonec ale nedostala ani floka. Ve čtrnácti pak po ní chtěli, aby hrála nahá. A tak se na to vybodla

Autor: spettacoli.tiscali.it

Popisek: Představitelka legendární Pipi Dlouhé punčochy, švédská herečka Inger Nilsson

Fascinovala diváky svou bezprostředností, suverenitou, samostatností a touhou po svobodě. Ve skutečnosti ale byla představitelka legendární Pipi pravým opakem své populární postavy.

Slavná knížka Pipi Dlouhá punčocha vyšla poprvé na sklonku roku 1945 a k její obrovské popularitě později přispěl švédský televizní seriál, na který navázalo několik celovečerních filmů. V titulní roli zazářila Inger Nilsson, která své hrdince vtiskla ojedinělé kouzlo. Přitom tvrdí, že s postavou Pipi téměř nic tolik společného neměla. „Rošťák jako Pipi jsem nikdy nebyla a koneckonců nejsem ani teď,“ prozradila v jednom rozhovoru. „Pořádný rošťák byla spíš Maria, která hrála Anniku, ta by se spíš hodila na Pipi.“ Navíc se netají tím, že je nejspíš jediným člověkem ve Švédsku, který slavnou knížku Astrid Lindgren ani nepřečetl.

Chtěla do televize

Přesto se původně nápad zrodil v její hlavě. Když švédská televize vyhlásila, že hledá vhodnou představitelku pro roli Pipi, Inger požádala rodiče, aby do konkurzu poslali její fotografii. A dostavil se výsledek, který ani sama nečekala – z osmi tisíc holčiček si renomovaný režisér Olle Hellbom vybral právě ji. A brzy se ukázalo, že to byla správná volba. Inger se totiž role chopila s nečekaným nadáním a podala na dětskou herečku nezvykle suverénní a přesvědčivý výkon. Její Pipi byla temperamentní, svérázná a ulítlá a jako takovou si ji děti z celého světa okamžitě zamilovaly. Inger ji ztvárnila i ve čtyřech filmech a sama také nazpívala úvodní píseň skladatele Jana Johanssona Tady přichází Pipi. Mimořádný úspěch jí vynesl popularitu, to ale bylo všechno. V té době totiž nebylo ve Švédsku zvykem vyplácet honoráře dětem, takže za nekonečné dny před kamerou nedostala ani korunu.

Pipi Dlouhá punčocha

Nahotu rázně odmítla

Další nabídku dostala až ve čtrnácti letech, po poradě s rodinou ji ale velmi rázně odmítla. Měla se totiž před kamerou objevit nahá. Světa showbyznysu se ale nemínila snadno vzdát, a tak zkusila štěstí jako zpěvačka. V roce 1978 nazpívala album disco písniček, příliš velké nedšení ale nevzbudilo. Zásadním problémem bylo špatné načasování. Právě totiž vládla na švédské hudební scéně světoznámá ABBA, a té sotva mohla konkurovat. V osmadvaceti letech se přece jenom znovu vrátila k herectví, tentokrát už ale nikoli před filmovou kamerou, ale na jevištích provinčních divadel. Zahrála si i v několika televizních seriálech a posledních deset let se pravidelně objevuje na obrazovce jako patoložka Ewa v úspěšné německo-švédské kriminální sérii Komisař a moře.

V Čechách ji vítaly davy

Dnes sedmapadesátiletá Inger Nilsson žije ve Stockholmu a lidé v ní stále vidí rozpustilou pihatou holčičku s trčícími copánky. Před šesti lety dokonce přijala pozvání na filmový festival Juniorfest v Horšovském Týně, kde převzala diváckou cenu Zlatá rafička, a vítaly ji zástupy nejen dětských, ale i dospělých fanoušků. Malá rebelka Pipi prostě české diváky fascinovala svojí vzpourou proti většinové společnosti a je až s podivem, že kvůli tomu tenkrát neskončila na indexu.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace