Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Blouznila o vesmírných kódech a viděla nebeské světlo. A pak ji srazil vlak… Záhadná úmrtí kolem jednoho českého šamana, co už otrávil desítky lidí a přesto čile funguje (a obchoduje) dál

20.12.2016
Blouznila o vesmírných kódech a viděla nebeské světlo. A pak ji srazil vlak… Záhadná úmrtí kolem jednoho českého šamana, co už otrávil desítky lidí a přesto čile funguje (a obchoduje) dál

Autor: Stránky Petra Chobota

Popisek: Petr Chobot, údajný šaman

Jednadvacetiletá Michaela, jejíž příběh přináší MF Dnes, vypila odvar z jihoamerických lián ayahuasca a zažila duchovní prozření. O dva týdny později byla mrtvá. „Míšina duše je nyní přesně tam, kde chce být. V dokonalém Světle a Lásce, jen k tomu již nepotřebuje své fyzické tělo,“ tvrdí její přítel, který stihl uskočit před vlakem, který dívku zabil. „Míša věděla, kam jde, že smrtí nic nekončí, ale vlastně začíná ten opravdový život.“

Onen přítel se jmenuje Petr „Chrisantem“ Macháček a je šaman. „Musíme si pomalu zvykat, že hnutí s vlastní filozofickou a náboženskou interpretací jsou poměrně rozšířená a kazatelů jako Macháček jsou stovky,“ řekl MF Dnes odborník na sekty Zdeněk Vojtíšek.

Nápoj vyvolávající těžkou psychózu

Smrt Michaely zatím nebyla uzavřena, podle Macháčka prostě nestihla uskočit. Policie se ovšem zajímá i o činnost sekty, do které oba patřili. Chrisantem, jak si mladík nechává říkat, je totiž hlavní guru kultu, který uctívá „dokonalost“ geometrických tvarů a účastní se šamanských rituálů. Při nich se pijí nápoje z bylin z amazonského pralesa, které mohou vyvolat těžké psychózy a halucinace.

Zdá se vám, že opouštíte tělo

Ayahuasca je posvátný nápoj jihoamerických indiánských kmenů, jde o odvar z lián a dalších rostlin obsahujících halucinogeny. Způsobuje stavy, kdy se lidem zdá, že opouští tělo a cestují prostorem a časem.  „Nebezpečná je ayahuasca v tom, že reakce na tento halucinogen jsou individuální, problémem je dávkování a nepředvídatelnost chování i reakcí. Člověk má pocit úzkosti, ztrácí pozornost i úsudek,“ varuje před posvátným nápojem Ivan Douda z protidrogového centra -in.

Guru, co přiotrávil dvaatřicet lidí

Michaela se spolu s Macháčkem pohybovala kolem dalšího propagátora ayahuasky, Petra Chobota: ten měl nařízenou ústavní léčbu v Bohnicích po té, co se v roce 2001 při jeho seanci  nazvané Osvobozující autohypnóza pralesních kouzelníků v tělocvičně Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy přiotrávilo čajem z amazonských bylin dvaatřicet lidí.

Je nebezpečný, tvrdí znalec

„Myslíte si, že bych dělal něco nebezpečného? Je to jen hledání harmonie ve všech oblastech života, a i proto jsem klidný a vyrovnaný s tím, co se stalo. Na meditaci Petra Chobota jsme byli jen jednou,“ říká o smrti své přítelkyně Macháček. Jenže podle svého profilu na sociální síti byla minimálně Míša s Chobotem v mnohem častějším kontaktu. A podivný šaman Chobot dnes znovu pořádá i reálné meditace. „Dnes bez mrknutí oka pokračuje dále, což je krajně nezodpovědné. Jeho činnost, která se už jednou ukázala nebezpečná, by měla být omezena,“ říká odborník na sekty Zdeněk Vojtíšek.

Schizoidní šaman chce měnit svět

Odvar, který Chobot lidem na seanci podal (a sám nepil), obsahoval látku skopolamin, kterou používali už nacisté při výsleších. Patrně byla obsažena v durmanu, alespoň podle soudního toxikologa. Chobot tehdy nešel sedět pouze proto, že mu byla zjištěna psychická porucha. „Trpí těžkou schizoidní poruchou osobnosti, jeho motivace nebyla majetková, ale idealistická, má pocit, že může změnit svět k lepšímu,“ řekl tehdy soudní znalec.

Experimenty s ayahuaskou jsou přitom velmi nebezpečné. MF DNES zjistila, že kromě Míši se před rokem nečekaně oběsil mladý muž a žena středního věku skočila pod vlak. „Fanaticky se upnula na lidi okolo šamanismu, blouznila, mluvila o vesmírných kódech, geometrii, v halucinacích měla úzkosti,“ říká příbuzná druhé ženy, která  skočila pod vlak. A policie čeká na výsledky pitvy mladičké Míši, aby zjistila, jestli měla v krvi ayahuasku anebo šlo vážně jen o nešťastnou náhodu, jak tvrdí Macháček…

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace