Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Říkal to Jim Bridger, já měl té noci sen… Přišli jsme, bojovali s vámi, vzali jsme vám vaši zem. Podepisovali jsme dohody a vzápětí je porušovali, vzali vám vaše děti: Blízko Little Big Hornu Siouxové zvítězili

16.12.2016
Říkal to Jim Bridger, já měl té noci sen… Přišli jsme, bojovali s vámi, vzali jsme vám vaši zem. Podepisovali jsme dohody a vzápětí je porušovali, vzali vám vaše děti: Blízko Little Big Hornu Siouxové zvítězili

Foto: Youtube, repro

Popisek: Protest ve Standing Rock začali Siouxové, přidaly se ale i další indiánské kmeny. A sympatie Ameriky jsou na jejich straně

Zní to jako filmový námět – a nejspíš z toho za pár let film bude, vždyť se v kauze Standing Rock angažovala půlka Hollywoodu. Indiáni kmene Siouxů z rezervace Standing Rock v Severní Dakotě, k nimž se připojily téměř všechny indiánské kmeny severní Ameriky, protestovali na posvátném místě nazvaném proti stavbě ropovodu.

Ten by podle kmenových náčelníků nejen narušil pohřebiště jejich předků, ale také znečistil vodu, i ta je pro ně posvátná. Dlouhé týdny trvaly protesty a blokády, kdy Indiánům přijížděli na pomoc dobrovolníci (a celebrity) z celé Ameriky. Protestující se opakovaně střetli s policií, která je rozháněla i slzným plynem a gumovými projektily. Protestoval tu i Bernie Sanders, Neil Young anebo herec Mark Ruffallo, protestující podpořil i Leonardo DiCaprio.

Ropovod za 3,7 miliardy dolarů je už skoro hotový

Výstavba ropovodu je ale podle deníku Huffington Post ale z více než sedmdesáti procent hotová, jde o projekt v hodnotě 3,7 miliardy dolarů, který bude přepravovat 470 tisíc barelů ropy denně přes území čtyř amerických států - ropa má proudit z oblasti v Severní Dakotě poblíž kanadských hranic do Patoky na jihu Illinois, kde se napojí na již existující větev ropovodu.  A podpoří místní ekonomiku a vytvoří pracovní místa, jak podotýkají odpůrci Indiánů.

Zasáhne stavba pitnou vodu?

Původně se stavba neměla indiánské rezervace vůbec dotknout, měla vést severně od hlavního města Severní Dakoty Bismarcku. Jenže vznikly obavy o kontaminaci pitné vody – a tak byla stavba přesunuta pod nádrž Oahe, což je jednak posvátné místo kmene Siouxů a druhak jejich zdroj pitné vody. A Indiánům se to, světe div se, nelíbilo.

Indiáni přijeli na koních

Hned v dubnu, kdy byly plány schváleny, do Standing Rocku dorazilo dvě stě siouxských jezdců na koních. Brzy tu vyrostl improvizovaný tábor, kde nakonec protestovalo až tři tisíce lidí. Během léta protesty přitvrdily, protestanti pálili stavební vybavení, policie na ně pouštěla psy, několik desítek lidí bylo zraněno gumovými projektily. Na šest lidí bylo zatčeno.

Obama nakonec zasáhl

Demonstranti apelovali na prezidenta Obamu, aby zasáhl ve prospěch kmene Siouxů. Jenže prezident se k ničemu neměl. Až na začátku prosince se zdálo, že se vše v dobré obrací, prezident se přimluvil – a úřady vyhlásily zastavení stavby, tedy ne její zrušení, ale i tak byl v rezervaci důvod k oslavám.

Historické rozhodnutí?

„Podporujeme z celého srdce rozhodnutí úřadů a s velkým vděkem vzdáváme čest odvaze prezidenta Obamy a jeho ministrů za historické rozhodnutí,“ řekl dojatý náčelník kmene Dave Archembault. „Nejsme proti energetické nezávislosti, hospodářskému rozvoji a národní bezpečnosti, ale musíme zajistit, aby přijatá rozhodnutí respektovala původní obyvatele,“ vysvětlil.

Omlouváme se za hříchy otců

A aby hollywoodská idyla byla dokonalá, došlo k parádnímu výstupu, jaký americké dějiny ještě neviděly. V tamním kasinu, které provozují Indiáni (mají tradičně licenci od vlády), se skupina amerických válečných veteránů vedených Wesem Clarkem mladším, synem bývalého velitele NATO, poklekla před indiánskými náčelníky a poprosila je o odpuštění. Wes Clark u toho vyjmenoval zločiny napáchané během mnoha let jednotkami, ke kterým on anebo jeho druhové patřili.

Vzali jsme vám děti, zničili zemi

„Přišli jsme, bojovali s vámi, vzali jsme vám vaši zem. Podepisovali jsme dohody a vzápětí je porušovali," řekl Clark podle Respektu a dále zmínil také hmotné statky, o něž Indiáni přišli, ale i zničené kulturní dědictví a rodiny. „Vzali jsme vám vaše děti,“ omluvil se za zničení rodin bývalý voják. Indiánští náčelníci omluvu během dojemné ceremonie přijali a vyzvali k všeobecnému smíření.

Stavba je pouze pozastavena

Zdálo by se, že je vše v pořádku, přesně tím americkým happyendovým způsobem, jaký tak milujeme. Jenže stavba byla jen zastavena a ne zrušena, developeři projektu se navíc podle Huffington Post ozvali s tím, že boj o dokončení ropovodu nevzdávají a že doufají, že s novou administrativou se situace změní.

Jakou roli hraje Trump?

Dokončení ropovodu navíc podpořil budoucí americký prezident Donald Trump. Ten se k nedělnímu rozhodnutí ještě nevyjádřil. Po nástupu do Bílého domu by jej mohl zvrátit během pár hodin, pokud to bude chtít udělat. A to nejspíš bude, je pro fosilní paliva a sám vlastní nevelký počet akcií společnosti Energy Transfer Partners, která projekt realizuje. Zdá se, že bílý muž si zase vezme to, co chce…

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace