Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak tichá pošta. Mediální kachna obletěla Česko, začala to dokonce ČTK. Prý se kvůli muslimům musí zbourat ve Francii socha panenky Marie. Ve skutečnosti v roce 2011 v městečku Publier…

14.12.2016
Jak tichá pošta. Mediální kachna obletěla Česko, začala to dokonce ČTK. Prý se kvůli muslimům musí zbourat ve Francii socha panenky Marie. Ve skutečnosti v roce 2011 v městečku Publier…

Autor: Youtube, repro

Popisek: Panna Marie v Publier

Ach ti Francouzi, nedokáží si ochránit zemi před teroristy a teď ještě sundávají křesťanské sochy, rozčilují se česká média, papouškující zprávu, která se ale týká něčeho úplně jiného. A stovky diskutujících volají po spravedlnosti.

Server Louč zajímavě popsal, jak česká média přebírají a interpretují zprávy. Ze sousedského sporu kdesi na hranicích mezi Francií, Itálií a Švýcarskem se podle našich novinářů stal jasný důkaz o postupu islámu a nebezpečí politické korektnosti. Co se ale v Publier doopravdy stalo?

4. prosince totiž ČTK vydala zprávu o tom, že ve francouzské obci Publier musí obec odstranit z veřejného pozemku sochu Panny Marie na základě rozhodnutí tribunálu správního soudu v Grenoblu. Důvod si ČTK interpretovala coby  „celostátní zákaz vystavování náboženských symbolů na veřejných prostranstvích. Informoval o tom zpravodajský server BBC News s odvoláním na starostu města.“ Zpráva konstatuje, že „Francie má přísné zákony oddělující církev od státu. V roce 2010 se Francie stala první evropskou zemí, která na veřejných místech zakázala nošení muslimských šátků zahalujících obličej.“

Je Panna Marie zakázaný symbol?

Tolik četka, kterou citovala a dovykládala mnohá česká média. Některá, jako iDnes nebo Deník v podstatě neutrálně, Info.cz ovšem informovalo už trochu jinak. „Zakázaný náboženský symbol. Sochu Panny Marie musí ve Francii odstranit," psalo, jako by snad Panna Marie jako taková byla nějakým zakázaným náboženským symbolem.

Aktuální důsledek – sto let starého zákona

Dál šly Novinky.cz. Ty psaly: „Odstranění sochy Panny Marie ve městě Publier – to je aktuální důsledek zákazu vystavování náboženských symbolů na veřejných prostranstvích, který platí ve Francii.“ A pak jeden z naštvaných tweetů o nové tyranii vložily do úst starosty městečka, který chudák nikdy nic takového neřekl. Použitím výrazu „aktuální důsledek zákazu“ se u čtenáře šikovně vzbuzuje dojem, že jde o nějakou novinku, něco jako „my vám burku, vy nám Panenku Marii“.  

Nova nezklame

Nezklamala ani Nova. „Dvojsečnost zákonů o zákazu náboženských symbolů dokládá čerstvý případ z Francie. Obyvatelé města Publier teď se zděšením zjišťují, že zákony namířené původně spíše proti cizím náboženským vlivům, dopadají i na jejich křesťanskou víru a praxi.“ Až na to, že socha byla odstraněna na základě více než sto let starého zákonu o odluce církve od státu, že…

Žádná politická korektnost, ale sousedský spor

Další média zarputile mluví a píší o politické korektnosti. Ani o tu ale nešlo. Celou událost odstartoval spor některých nespokojených občanů s vedením obce Publier, a tento spor, který doputoval až k soudu, byl veden na zcela jiné úrovni; o politickou korektnost tu vůbec nešlo. O co tedy šlo? V roce 2011 se rozhodla obec Publier v parku u studánky vztyčit sochu panny Marie, „Notre dame du Léman“ (zpráva s hrdostí uvedena v místním plátku v září 2011). Tento čin však okamžitě napadli někteří sousedé, dogmatičtí zastánci světského charakteru francouzského státu, kterým vadilo, že se na pomník musí dívat, že na něj přispěla obec svými prostředky, což odporuje zákonu z roku 1905, a kromě toho se rozhodnutí o umístění sochy neprojednalo v obecní radě.

Zákon mluví jasně

A protože měli pravdu a šlo o porušení zákona z roku 1905, socha byla odstraněna. Zákon totiž říká, že je zakázáno „vztyčovat či umisťovat náboženská znamení nebo symboly na veřejné pomníky nebo na jakékoli veřejné místo s výjimkou budov určených k bohoslužbám, místa hřbitovů, hřbitovních pomníků, jakož i muzeí a výstav“. Tedy žádná aktuální situace, žádní muslimové, burky a korektnost.

Průšvih odstartovalo BBC

Jenže původní zprávu otisklo BBC, mohou argumentovat čeští novináři, je to tedy důvěryhodná zpráva! Jenže BBC jen převzalo kuriozitku, kterou pár dní předtím otiskl francouzský Le Monde.  A převzalo ji blbě.  Zpráva, kterou BBC z francouzských zdrojů vyrobila, byla už zcela bez souvislostí, ořezaná o detaily, navíc ilustrovaná rozhořčeným tweetem francouzského nacionalisty.

Co takhle si zjistit fakta?

A čeští novináři prostě opisují – a jako v tiché poště se s dalším opisem něco zkreslí. Jenže úkolem novináře není jenom zprostředkovávat fakta, ale také zjišťovat pravdu o těchto faktech, jak připomíná článek na serveru Louč.cz. Což se nikdo neobtěžoval ani v ČTK, natož v dalších médiích. A stovky diskutujících na Novinkách.cz se rozčilují, jak nám ti zlí muslimové berou Panenky Marie.

Mimochodem, příběh z Publier asi skončí zakoupením pozemku, kam se socha přestěhuje, a tato pseudokauza se odebere do mediálního zapomnění. Alespoň ve Francii. U nás ji možná ještě někdo opráší. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace