Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

A už dost! Byla slunečním paprskem naší rodiny… Tuhle krásnou usměvavou holku znásilnil afghánský uprchlík, mrtvou nebo umírající ji pak hodil do ledové řeky. Maria přitom pomáhala v uprchlickém táboře

07.12.2016
A už dost! Byla slunečním paprskem naší rodiny… Tuhle krásnou usměvavou holku znásilnil afghánský uprchlík, mrtvou nebo umírající ji pak hodil do ledové řeky. Maria přitom pomáhala v uprchlickém táboře

Foto: Facebook

Popisek: Maria Ladenburger

Již o víkendu začala psát i česká média o výsledku vyšetřování znásilněné a zavražděné studentky medicíny v německém Freiburgu. Nyní o celé kauze přicházejí další alarmující zjištění. V sobotu večer vyšetřovatelé na tiskové konferenci uvedli, že zatkli vraha studentky, kterým je osmnáctiletý (Novinky.cz píší, že sedmnáctiletý) afghánský uprchlík. Ten měl dívku přepadnout ve večerních hodinách 16. října, znásilnit ji a poté její mrtvé tělo pohodit u řeky Dreisam.

Případu se po celé týdny věnovalo několik desítek vyšetřovatelů a pachatel byl zatčen minulý týden v pátek. Na tiskové konferenci bylo mimo jiné řečeno, že jej prozradil nápadný účes a usvědčily testy DNA. Afghánský mladík se pod tíhou důkazů ke znásilnění a zavraždění dívky doznal a v průběhu víkendu se německá veřejnost postupně dozvídala další závažné okolnosti případu. V prvé řadě už se ví, že se dívka jmenovala Maria Ladenburger a její otec Dr. Clemens Ladenburger je vysokým úředníkem v Evropské unii. Mimo jiné je nejbližším spolupracovníkem šéfa právního oddělení Evropské komise.

Britský deník The Express dále píše, že dívka údajně ve svém volném čase pracovala jako dobrovolnice v uprchlickém táboře ve Freiburgu. Osud dívky tak připomíná nešťastnou událost ze Švédska zkraje letošního roku. Dvaadvacetiletá Švédka Alexandra Mezher tehdy byla zavražděna mladým uprchlíkem přímo v azylovém centru pro mladistvé, kde stejně jako Ladenburgerová pracovala jako dobrovolnice.

Maria byla 19 let slunečním paprskem naší rodiny

Vrah do Německa přijel bez doprovodu dospělých před několika měsíci a ve Freiburgu žil v jedné německé rodině. Policie nicméně doposud nezjistila, jestli se s dívkou znal již v minulosti, nebo bylo jejich osudné setkání náhodné. Jak se podařilo britskému deníku zjistit, deset dní po nalezení těla dívky zveřejnila její rodina smuteční oznámení v deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung. „Maria byla po dobu 19 let slunečním paprskem naší rodiny a zůstane jím i nadále. Děkujeme Bohu za tento dar a jsme si jistí, že s ním bude v bezpečí.“

Jak vyplývá z facebookového profilu, Maria ráda cestovala a sdílela své zážitky s přáteli. Letos v únoru se například společně se svými dvěma kamarádkami vyfotila poblíž Pražského hradu. Drtivá většina jejích fotek je plná smíchu a radosti. „Děti se smějí až 400krát denně, ale dospělí jen 15krát. Zůstaňme raději dětmi,“ napsala například loni v létě. Další úsměvné fotky již na svůj Facebook bohužel nepřidá. A to ani ze svých oslav narozenin, které by mimochodem měla v pondělí.

Rovnou ji utopil, nebo ji hodil do řeky v bezvědomí

Novinky.cz se brutální kauze také věnovaly, ale jejich informace jsou malinko jiné. Píší, že mladík je od pátku ve vazbě, protože ho policie ho podezírá, že v polovině října znásilnil oběť, která se v noci vracela domů z večírku. Mrtvola byla druhý den nalezena v řece. Není prý navíc zatím jasné, zda dívku vrah rovnou utopil, nebo ji do řeky hodil v bezvědomí  - se stejným následkem.

Novinky také dodávají, že na internetu vyvolalo zatčení Afghánce bouřlivé diskuse o uprchlické „vítací“ politice kancléřky. Kritický byl i exstarosta čtvrti Berlin-Neukölln Heinz Buschkowsky z SPD, který prohlásil: „Pachatelé jsou z brutálně patriarchálních společností a vůči ženám se chovají, jako by jim byly k dispozici.“ Včera se k této tragické události vyjádřila v pořadu veřejnoprávní televize ARD dokonce i kancléřka Angela Merkelová.

Angela Merkel nepřesvědčila?

Merkelová se přitom k jednotlivým případům trestné činnosti uprchlíků zásadně nevyjadřuje. Příliš empatie nebyla schopna ve svém ojedinělém vystoupení vyjádřit ani obětem po sérii teroristických útoků letos v létě. „Tato vražda je děsivá a mé myšlenky jsou s rodiči dívky,“ uvedla Merkelová ve včerejším pořadu ARD Tagesschau. Zle jazyky hovoří o tom, že k vraždě studentky Marie Ladenburger se vyjádřila jen proto, že dívka pomáhala uprchlíkům a byla dcerou úředníka EU.

Merkelová nicméně opět nezapomněla varovat před odsouzením všech migrantů, kteří přicházejí nejenom do Německa, ale celé Evropy. „Pokud se ukáže, že za znásilnění a vraždu nese odpovědnost afghánský uprchlík, je samozřejmě třeba tento čin odsoudit stejně jako každou jinou vraždu a velmi jasně vše pojmenovat. Nicméně nelze z této vraždy plošně obviňovat všechny uprchlíky,“ uvedla Merkelová pro ARD.

Oproti ještě nedávné praxi německých úřadů a médií kancléřka také zdůraznila, že o těchto případech je třeba hovořit zcela otevřeně. Merkelová však odmítla připustit, že by za případy znásilnění německých žen byla zodpověděná její přistěhovalecká politika otevřených dveří, a pouze zopakovala, že každý případ vraždy nebo znásilnění je třeba jasně pojmenovat a odsoudit. Ze svých vlastních selhání potom nezapomněla obvinit Merkelová ostatní, když vyjádřila nespokojenost se „solidaritou ostatních evropských států“.

Kdyby se ukázalo, že se uprchlíci podílí na páchání trestné činnosti ve větší míře…

Merkelová připustila, že v přistěhovalecké politice EU vidí nedostatky. „Všichni se shodneme na tom, že je nutné ještě lépe chránit naše vnější hranice a rovněž bychom měli ještě mnohem efektivněji bojovat proti příčinám migrace. Za zásadní problém však považuji přerozdělování uprchlíků. To se musí změnit,“ cituje kancléřku deník Die Welt s tím, že ARD byla kritizována za to, že v sobotu neinformovala konkrétně o zatčení afghánského uprchlíka.

„O konkrétních trestných činech informujeme obecně jen velmi zřídka, ale původ údajného pachatele nemá s tímto rozhodnutím nic společného. Kdyby se ukázalo, že se uprchlíci podílí na páchání trestné činnosti ve větší míře než většinová populace, samozřejmě bychom o tom informovali. V každém případě bereme negativní názory diváků velmi vážně a již během příštího roku s přihlédnutím ke kritice diváků podnikneme konkrétní kroky,“ přislíbil šéfredaktor ARD Kai Gniffke.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Vendula Kvochová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace