Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prohodili spolu jen pár slov, pak už se ke svému ideálu neprobojoval davem. Zrodila se tak nenávist, doutnající sedm let. Cestou za svou obětí pak jeho vrah nejprve zabil další čtyři lidi. Tajemná úmrtí

28.11.2016
Prohodili spolu jen pár slov, pak už se ke svému ideálu neprobojoval davem. Zrodila se tak nenávist, doutnající sedm let. Cestou za svou obětí pak jeho vrah nejprve zabil další čtyři lidi. Tajemná úmrtí

Foto: icon.panorama.it

Popisek: Slavný módní návrhář Gianni Versace si svého vraha ani nemohl pamatovat

Se svým vrahem se Gianni Versace setkal jen letmo a vůbec si ho nepamatoval. Neznámý ambiciózní mladík jím byl fascinován a současně jím pohrdal. Když pak nevyšly jeho sny, zrodila se nenávist až za hrob, kterou ukončil chladnokrevnou popravou.

Zpráva o smrti Gianniho Versace šokovala 15. července 1997 celý svět. A nejen ten módní. Krátce před devátou hodinou ranní ho před bránou jeho domu chladnokrevně popravil šílený vrah, který následně obrátil zbraň proti sobě. Proč? Slavný návrhář ho prý kdysi nevědomky urazil. Zrodila se tak nenávist, která v hlavě přehnaně ambiciózního mladého muže, jenž nedokázal realizovat své sny, doutnala a narůstala dlouhých sedm let.

Chladnokrevná poprava

Versace se právě vracel z pravidelné ranní procházky po Ocean Drive, kterou končíval první ranní kávou a zakoupením novin ve svém oblíbeném podniku News Cafe. Toho dne ale kávu vynechal, koupil si jenom čtyři časopisy. Když odemykal bránu svého luxusního sídla Casa Casuarina v Miami Beach, přistoupil k němu neznámý mladý muž v bílém tričku a šedých šortkách a bez jediného slova vypálil dvě rány z pistole. Padesátiletého návrháře trefil do krku a do hlavy, pak klidně poodešel a nastoupil do přistaveného auta. Versace skončil v nemocnici a po několika minutách marné snahy zdravotníků v miamské Jackson Memorial Hospital zemřel. „Jeho zranění nebyla slučitelná se životem, jeho mozek už byl mrtvý,“ řekl tehdy neurochirurg Phillip Villanueva.

Gianniho vila v Miami Beach byla po vraždě přebudována na hotel

Gianniho vila v Miami Beach byla po vraždě přebudována na hotel

Policie rychlá jako blesk

Byl to obrovský paradox a osudová nespravedlnost, protože jen o pár měsíců dříve se tehdejší nekorunovaný král módy vyléčil z rakoviny vnitřního ucha. Přesné zprávy o jeho osobním životě ale málokdy pronikaly na veřejnost, protože si své soukromí bedlivě střežil. Celou pravdu o jeho nemoci znala jen rodina – mladší sestra Donatella a starší bratr Santo, a někteří přátelé. K těm nejbližším patřila například Lady Diana, Sting, Elton John či jeho oblíbená modelka Naomi Campbell. Byla smrt návrháře, kterému ležel módní byznys u nohou, výsledkem pominutí mysli jednoho šílence, nebo šlo o objednanou vraždu? ‘Zaručené zprávy‘ a spekulace zaplavily média jako lavina, u těla zavražděného byla totiž údajně nalezena mrtvá hrdlička, která byla považována za podpis podsvětí. A zatímco se v Itálii konal pohřeb za hojné účasti celebrit, ve Spojených státech policisté usilovně pátrali po útočníkovi. Případ byl ale poměrně brzy uzavřen s tím, že vrahem je prostitut Andrew Cunanan.

Ztělesnění amerického snu

Mladý gay, který byl označen jako pachatel, měl ke slavnému návrháři od počátku rozporuplný vztah. Až nekriticky obdivoval jeho úspěch a bohatství, současně jím ale pohrdal, protože některé jeho modely a návrhy považoval za přezdobené a nevkusné. Obdivovat bylo opravdu co, Versaceho kariéru lze nazvat splněním amerického dnu. Pocházel totiž z Reggio di Calabria, tedy oblasti, která je považována v Itálii za nejchudší. Možná právě proto později tíhl k leckdy až přehnanému luxusu. Talent zdědil po matce, která byla dámskou krejčovou, a své první šaty navrhl již v pouhých deseti letech. Brzy se vypracoval ve slušného krejčího a v pětadvaceti se odstěhoval do Milána, kde začal navrhovat modely pro známé firmy. Po třech letech založil s podporou sourozenců vlastní firmu se znakem medusy, legendární antické příšery, po jejímž pohledu každý zkamení.

Úspěšné sourozenecké trio Santo, Gianni a Donatella Versace

Úspěšné sourozenecké trio Santo, Gianni a Donatella Versace

Uražený šílenec

Od svých kolegů se Gianni lišil hlavně nekonečnou fantazií a kreativitou. Jeho modely byly vždy napřed. Byly krásné, z toho nejlepšího materiálu, provokativní a nespoutané, ale hlavně v sobě nesly obrovský erotický náboj. Versace byl gay, takže dokázal vdechnout jiskru i mužskému oděvu. Není divu, že brzy zaujal celebrity z různých společenských sfér, výstřední umělce i kontroverzní politiky. Oblékal princeznu Dianu i extravagantní Madonnu. Na přelomu 80. a 90. let byl na vrcholu a chrlil jeden nápad za druhým. Bydlel střídavě v několika svých domech v Miláně, Miami a New Yorku a již delší dobu žil se stálým partnerem, bývalým modelem a svým asistentem Antoniem D´Amico. Sbíral starožitnosti i moderní umění, ale především řídil světoznámý módní kolos, který vydělával miliony dolarů.

Se svým vrahem se údajně setkal na jedné party, pořádané na jeho počest, na kterou se ambiciózní mladík jakými zázrakem probojoval. Andrew Cunanan totiž vždy chtěl patřit do velkého světa zámožných lidí. Styděl se za svůj chudý původ, takže vystupoval pod jiným jménem a prohlašoval se za boháče. Na večírku se mu dokonce podařilo prohodit se svým idolem pár zdvořilostních frází, když se ale k němu chtěl dostat podruhé, už se mu to nepodařilo. Urazil se, považoval to za projev opovržení, přičemž slavný návrhář o něm vůbec nevěděl. Tehdy zřejmě začala v Cunananově pošramocené duši klíčit obrovská nenávist, která vyvrcholila o sedm let později střelbou.

Údajný vrah Andrew Cunanan

Údajný vrah Andrew Cunanan

Vražedná jízda

Sen o životě na výsluní a ve společnosti celebrit se Cunananovi nesplnil, naopak padl na úplné dno. Živil se jako homosexuální prostitut a drogový kurýr. A na drogách se stal časem závislým. Nakonec dospěl k přesvědčení, že je HIV pozitivní, takže už nemá co ztratit. Nejprve zavraždil ze žárlivosti dva své přátele, pak na útěku zabil a okradl jednoho podnikatele. Další jeho obětí se stal strážce hřbitova. Všechny čtyři vraždy spáchal během dvanácti dnů. Nakonec ujel víc než tři tisíce kilometrů, aby našel muže, kterému tak strašně záviděl a jenž ho nevědomky před sedmi lety ponížil. Dlouho ho sledoval a čekal na vhodnou příležitost. Ta se naskytla 14. července ráno, když Versace vyrazil na ranní procházku výjimečně sám, protože si jeho přítel trošku přispal. Nakonec v domnění, že stejně umírá na AIDS, zastřelil Cunanan na svém miamském hausbótu i sebe. Pitva ale prokázala, že HIV pozitivní nebyl. A policie našla vysvětlení i pro mrtvou hrdličku – prý byla zasažena zbytkem střely. Jak to ale bylo doopravdy, zůstává dodnes záhadou. Koneckonců už jste někdy slyšeli o mafiánovi, který by se dobrovolně přihlásil k vraždě?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace