Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejsem nastávající milenec Angely Merkelové, bránil se publicista. Politolog a novopečený politik Robejšek mu dal co proto. A prozradil také, koho kancléřka zlikvidovala a jak skončí

26.11.2016
Nejsem nastávající milenec Angely Merkelové, bránil se publicista. Politolog a novopečený politik Robejšek mu dal co proto. A prozradil také, koho kancléřka zlikvidovala a jak skončí

Foto: Youtube, repro

Popisek: Angela Merkel

Ostrý souboj mezi sebou tento týden svedli publicista Jaroslav Šonka a politolog ( a nově i politik) Petr Robejšek kvůli Angele Merkelové. Byl o to zajímavější, že v Událostech komentářích na ČT následoval po tradičně jalovém, nic neříkajícím tlachání českých politiků. Zatímco Šonka přivítal, že se Merkelová hodlá počtvrté ucházet o funkci německé kancléřky, Robejšek mu zásadně oponoval. Podle něj kancléřka poznala, jak chutná moc a neví, kdy přestat.

Šonka tvrdí, že rozhodnutí Merkelové znovu kandidovat má svoji logiku a je to prý dobře. Odmítl se ale prezentovat jako její fanoušek, když se k údivu moderátora Lukáše Dolanského nechal slyšet, že není nastávající milenec Angely Merkelové. Podle něj toho ale tolik špatného neudělala. Oceňoval také,  že   během posledních let zlikvidovala všechny „kariéristické dorostence“ ze své strany. Robejšek v reakci na to poznamenal, že Merkelová ví, jak chutná moc a neví, kdy přestat. Vždy se prý snažila, aby neskončila jako Helmut Kohl, ale on sám se domnívá, že tak nakonec pravděpodobně skončí. To si naopak nemyslí Šonka.  Ten naopak  vyzdvihl, že vládnutí Merkelové má  časovou stabilitu.

Shora dolů

To ovšem odmítl Robejšek, protože je přesvědčen, že je nejvyšší čas kancléřku vyměnit. Její nástupce byl měl být právě opačným typem, jako je ona. Je poslední z německých lídrů, uplatňujících klasickou paternalistickou politiku shora dolů a ignorujících, co chce národ a co si  myslí. „To je politika, která je odsouzená k zániku,“ uvedl Robejšek.  Svoje názory opřel o výsledky brexitu, situaci ve Francii, či volbu Donalda Trumpa americkým prezidentem.

Stará politika    

To podle očekávání Šonka odmítl. Merkelová se prý řídí principem pomáhat bližnímu a chovat se slušně a to není starý princip. On sám se obává právě toho, že tato tzv. stará politika přestane platit, protože stojí na mnoha letech vývoje demokratické společnosti. Robejšek však tvrdil, že právě tato politika Evropu dovedla tam, kde dnes je a nutně potřebuje novou. Kritizoval například rozhodnutí, že  EU nechala vládnout nad našimi hranicemi Turecko a odložila tak radikální řešení uprchlické krize. Jeho názor Šonku vytočil: „A budeme se dívat přes ty hranice, jak tam teď v zimě budou ty lidi ležet v bahně?“  S tím se Robejšek rychle vyrovnal, když mu odpověděl, že máme především povinnost starat se o naše občany a připomněl, že v Česku žije milion lidí pod hranicí chudoby: „Západ tady není od toho, aby spasil celý svět, když to zkusí, tak zajde sám,“ varoval.

Úspěšná integrace?

Jenže Jaroslav Šonka si trval na svém a argumentoval tím, že v Německu již žije deset procent lidí s cizím původem a jejich integrace prý podle něj probíhá převážně dobře. Obhajoval sociálně tržní politiku a občanské vzdělávání v této zemi a zdůraznil, že podle průzkumů veřejného mínění dnes většina Němců  populistické postoje odmítá. Kritizoval  stranu Alternativa pro Německo, mimo jiné proto, že se v ní  prý  projevují fašistické tendence. To Robejška pobavilo,   Merkelová se podle něj  totiž k  politice AFD postupně přibližuje.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace