Nejsem nastávající milenec Angely Merkelové, bránil se publicista. Politolog a novopečený politik Robejšek mu dal co proto. A prozradil také, koho kancléřka zlikvidovala a jak skončí
26.11.2016
Autor: Youtube, repro
Popisek: Angela Merkel
Ostrý souboj mezi sebou tento týden svedli publicista Jaroslav Šonka a politolog ( a nově i politik) Petr Robejšek kvůli Angele Merkelové. Byl o to zajímavější, že v Událostech komentářích na ČT následoval po tradičně jalovém, nic neříkajícím tlachání českých politiků. Zatímco Šonka přivítal, že se Merkelová hodlá počtvrté ucházet o funkci německé kancléřky, Robejšek mu zásadně oponoval. Podle něj kancléřka poznala, jak chutná moc a neví, kdy přestat.
Šonka tvrdí, že rozhodnutí Merkelové znovu kandidovat má svoji logiku a je to prý dobře. Odmítl se ale prezentovat jako její fanoušek, když se k údivu moderátora Lukáše Dolanského nechal slyšet, že není nastávající milenec Angely Merkelové. Podle něj toho ale tolik špatného neudělala. Oceňoval také, že během posledních let zlikvidovala všechny „kariéristické dorostence“ ze své strany. Robejšek v reakci na to poznamenal, že Merkelová ví, jak chutná moc a neví, kdy přestat. Vždy se prý snažila, aby neskončila jako Helmut Kohl, ale on sám se domnívá, že tak nakonec pravděpodobně skončí. To si naopak nemyslí Šonka. Ten naopak vyzdvihl, že vládnutí Merkelové má časovou stabilitu.
Shora dolů
To ovšem odmítl Robejšek, protože je přesvědčen, že je nejvyšší čas kancléřku vyměnit. Její nástupce byl měl být právě opačným typem, jako je ona. Je poslední z německých lídrů, uplatňujících klasickou paternalistickou politiku shora dolů a ignorujících, co chce národ a co si myslí. „To je politika, která je odsouzená k zániku,“ uvedl Robejšek. Svoje názory opřel o výsledky brexitu, situaci ve Francii, či volbu Donalda Trumpa americkým prezidentem.
Stará politika
To podle očekávání Šonka odmítl. Merkelová se prý řídí principem pomáhat bližnímu a chovat se slušně a to není starý princip. On sám se obává právě toho, že tato tzv. stará politika přestane platit, protože stojí na mnoha letech vývoje demokratické společnosti. Robejšek však tvrdil, že právě tato politika Evropu dovedla tam, kde dnes je a nutně potřebuje novou. Kritizoval například rozhodnutí, že EU nechala vládnout nad našimi hranicemi Turecko a odložila tak radikální řešení uprchlické krize. Jeho názor Šonku vytočil: „A budeme se dívat přes ty hranice, jak tam teď v zimě budou ty lidi ležet v bahně?“ S tím se Robejšek rychle vyrovnal, když mu odpověděl, že máme především povinnost starat se o naše občany a připomněl, že v Česku žije milion lidí pod hranicí chudoby: „Západ tady není od toho, aby spasil celý svět, když to zkusí, tak zajde sám,“ varoval.
Úspěšná integrace?
Jenže Jaroslav Šonka si trval na svém a argumentoval tím, že v Německu již žije deset procent lidí s cizím původem a jejich integrace prý podle něj probíhá převážně dobře. Obhajoval sociálně tržní politiku a občanské vzdělávání v této zemi a zdůraznil, že podle průzkumů veřejného mínění dnes většina Němců populistické postoje odmítá. Kritizoval stranu Alternativa pro Německo, mimo jiné proto, že se v ní prý projevují fašistické tendence. To Robejška pobavilo, Merkelová se podle něj totiž k politice AFD postupně přibližuje.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Adéla Hofmanová