Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bouřlivý život musel rázně skončit, protože by jednoduše nepřežil. Teď jede jen ze setrvačnosti, v níž ho udržuje jeho manažer... Smutný pohled na zpěváka Richarda Müllera. Anebo nejbrutálnější veřejná zpověď?

24.11.2016
Bouřlivý život musel rázně skončit, protože by jednoduše nepřežil. Teď jede jen ze setrvačnosti, v níž ho udržuje jeho manažer... Smutný pohled na zpěváka Richarda Müllera. Anebo nejbrutálnější veřejná zpověď?

Foto: Youtube, repro

Popisek: Richard Müller ve filmu Nepoznaný

Tímhle filmem teď Slovensko doslova žije… A jeho přijetí není jednoznačné. „Nezlobte se na mě, mně se ten film nelíbil. Na Ríšově místě bych jeho promítání nikdy nedovolil, postrádá základní slušnost a etiku. Tvůrci zneužili Müllerovu bezradnost a bezmoc a to se přece nedělá,“ rozčiluje se po shlédnutí dokumentárního filmu Nespoznaný slovenský herec Andrej Hryc.

A o čem dokument je? V roce 2000 populární slovenský zpěvák poprvé přiznal, že za jeho zvláštním chováním, kdy se mimo jiné svlékal na koncertech, mohou vážnější zdravotní problémy. Richard Müller tehdy veřejně přiznal, že trpí maniodepresivní psychózou, mnoho bulvárních novinářů ale pořád jeho excesy svaluje na drogy. 16 let, až do letoška, ho pak sledovaly filmové kamery a výsledkem je nebývale otevřený časosběrný filmový dokument… Jak je na tom zpěvák dnes a kde je pravda?

Nepoznaný Richard Müller

O tom, jak dnes Richard Müller doopravdy žije, vypráví slovenský dokument Nepoznaný, který od 17. Listopadu již běží ve slovenských kinech a v únoru příštího roku se chystá do našich. Drsný časosběrný snímek, který vznikal 16 let, přibližuje zpěvákův život v posledních letech a mimo jiné obsahuje i scénu, v níž Richard leží před koncertem v šatně na kapačkách a je na tom tak zle, že ani nemůže vstát. Asistentka mu dokonce kontroluje tep.

Ani neví, kolik prášků bere – už dvacet let

V traileru je záběr, ve kterém Müller není ani schopný vyjít do schodů, při chůzi ho podpírají, manažer Adnan Hamzic mu zase pomáhá s oblékáním a svlékáním. Léky mu musí dávat jeho asistenti, jelikož si Richard ani nepamatuje, které a kdy má brát. Zpěvák prý ztrácí pojem o čase a často ani neví, kde je. „S tímto já už žiju 20 let a pozor – každý den,“ přiznává sám Richard s vědomím, že jeho stav už se pravděpodobně nikdy nevyřeší úplně. Momentálně je ale prý sice pod prášky, ale stabilizovaný.

Setrvačnost udržovaná manažerem?

Diváci, kteří už film viděli, se ale shodují v jednom – je to sakra smutná podívaná. „Zpěvák funguje díky jakési setrvačnosti, ve které ho udržuje jeho manažer a další lidé, kteří jsou na něm závislí,“ popisuje divák na serveru ČSFD. „Přeju Ríšovi, aby už našel klid a tu pomyslnou pláž, na které bude sedět a maximálně skládat texty,“ píše další, filmem zasažený divák. „Už bych se na jeho místě netrápil živým vystupováním a našel si něco méně stresujícího, jako je třeba právě psaní textů,“ radí mu kdosi s přezdívkou Trako57. Další diváci ale řeší i to, že nic víc, než z bulváru se z filmu nedozvěděli, že informací z hrozných minulých 16 let Müllerova života je v něm pomálu.

Proč zpěvák s filmaři nemluvil?

Dokument totiž mohl být ještě upřímnější – to kdyby se Müller rozhodl v něm s filmaři i mluvit. Sice se nechal přemluvit k připevnění kamery na čelo a nechal se točit při různě drsných situacích, rozhovor ale neposkytl.  A pak je také otázka, jak moc do filmu zasahovali producenti – do kin totiž nejde režisérův, ale producentův sestřih…

Chcíplý tuleň

Film natočil Miro Remo. Podle něj je Richard Müller nejotevřenější celebritou, jakou zná. Přesto na premiéru filmu zpěvák nedorazil. „Dvakrát nadšený asi není, jinak by přišel. Když viděl první sestřih, říkal, že vypadá jak chcíplý tuleň,“ říká režisér v rozhovoru pro Dennik N.

Dal nám to, z čeho by bulvár žil pět let

Müller se prý zachoval neuvěřitelně. „Nejenže nám navzdory svému neutěšenému stavu dovolil natáčet, ale poskytnul nám i rodinný archiv s úžasnými záběry, přitom vůbec netušil, co na nich je. Bylo toho dvacet hodin materiálu, z kterého by bulvár žil pět let,“ tvrdí režisér, který byl zpěvákovi v patách celé tři roky a stříhal materiál z dalších třinácti let. „Byla to frajeřina, takové koule nemá žádná další slovenská celebrita.“

Pustil nás k sobě blízko

„Mínus toho filmu je, že v něm sám aktér nic důležitého neprozradí, výsledkem je zvláštní portrét o něm, ale bez něho,“ říká o svém filmu Remo. „Rozhovor odmítl, mohli jsme jen pozorovat, ale pustil nás k sobě hodně blízko.“ Do jaké míry si podle něj sám Müller uvědomuje, že je smutným stínem chlapa, kterým býval? „Tak inteligentní osobnost si to musí uvědomovat. Právě to je to tragické. Může s tím jen bojovat a dělá to prostřednictvím písní. Hrál rokenrol pro všechny, jenže na to, jak moc se tím všem otevřel, doplatil sám v soukromém životě,“ říká režisér.

Má pravdu dcera?

Podle Müllerovy dcery chce mít její otec svatý pokoj, ale musí pokračovat v šoubyznysu proto, že je na něm hodně lidí existenčně závislých. „Ve filmu zazní, že je to jeho dobrovolné rozhodnutí,“ vykrucuje se režisér. Otázka ale je, jak dalece je dnes zpěvák schopen samostatného rozhodování…

Poznamenal ho rozvod rodičů

Život slavného zpěváka ale nebyl nikdy jednoduchý. Když byl zpěvák ještě v pubertě, jeho rodiče se rozvedli, otec od nich odešel a Richard vyrůstal pouze s matkou Eliškou. Od té doby s otcem, slavným hercem Vlado Müllerem (†60) neměl vůbec dobrý vztah. „Nebyl to vztah, jaký bych si představoval. A po jeho smrti je mi stále více líto, že to tak bylo. V životě máme kolem sebe strašně málo lidí, kteří nám jsou schopni něco dát. Můj táta byl skvělý chlap, který mi opravdu něco dát mohl. Mnohem víc, než mi dal,“ říká dnes Müller v rozhovoru pro Novinky.cz.

Největší průšvih - rozvod

Největší slávu Richard zažil v 90. letech, ve stejné době se mu ale začal hroutit osobní život. Rozvedl se s první ženou, bývalou televizní moderátorkou Soňou Müllerovou, poprvé se začaly projevovat deprese, které tehdy přebíjel drogami. „Šlo o životní zkušenost. Nikdy jsem nezašel tak daleko, že by mi hrozila smrt. Podařilo se mi přežít, podařilo se mi znovu začít hrát, dokázal jsem získat spolehlivé spolupracovníky, takže ničeho nelituju. Vším, čím jsem v tomto ohledu prošel, jsem prošel úspěšně,“ popisuje divoká devadesátá léta zpěvák.

Anděl jménem Iva Bittová

Právě, když prožíval nejhorší chvíle svého života, objevila se zpěvačka Iva Bittová.  „Iva se zjevila jako anděl. Pomohla mi v nejtěžším období života,“ říká Müller. Odešel s ní do Ameriky, vztah ale bohužel nevydržel. Kvůli špatnému zdravotnímu stavu musel zpěvák dokonce na nějakou dobu ukončit kariéru, několikrát byl hospitalizovaný na psychiatrii v Košicích. I Bittová se ve filmu objeví…

Léčba zabírá, tvrdí zpěvák

V současné době bere doživotně prášky, stav je ale podle něj víceméně stabilizovaný. „Podle všeho mi léčba, kterou absolvuji, pomohla. Víte, jsem vděčný za každý další den a věřím, že všechno bude dobré. Momentálně už jsem venku z toho, kdy jsem trpěl těžkými depresemi. Malá deprese sem tam přijde, ale ta se dá zvládnout. Ano, byly takové. Dnes už nad tím ale nepřemýšlím, je to pryč. Jsem na tomhle světě šťastný,“ říká nepříliš přesvědčivě zpěvák, který prý v minulosti uvažoval o sebevraždě.

Co nás nezabije, to nás posílí

„Co nás nezabije, to nás posílí. A zatím se to potvrzuje. Můj dnešní život je mnohem klidnější a pokojnější, ale mám ale pocit, že všechno, čím jsem si prošel, přijít muselo, abych se poučil. Bylo to nutné pro další můj život. Takže všechny ty situace považuji za potřebné,“ tvrdí. A co podle něj byla největší rána? „Vždycky jsem tvrdil, že největší průšvih mého života byl rozpad rodiny. Ale věřím, že už jsme všichni za tím. Děcka už jsou velká, rozběhaná po světě... Znovu říkám: Co nás nezabije, to nás posílí. Banální, ale moudrá fráze,“ tvrdí Richard. Dokument ho ale ukazuje v méně pozitivním světle, jako člověka, pro kterého je problém kvůli těžké depresi vůbec vstát z postele.

Jsem ve věku, kdy se odchází

Je mu pětapadesát, jak vnímá věk? „Uvědomuju si, že život nesmírně letí... Když přišla padesátka, uvědomil jsem si, že jsem vlastně starý, a s tím přišla logicky i bilance. Když jsem byl mladý, byl pro mě padesátník člověk nad hrobem. Uvědomil jsem si, a teď musím použít strašný slovní kýč, že musím plně prožít každý den, protože za chvilku přijde šedesátka, možná sedmdesátka a to už je věk, ve kterém se odchází,“ říká smířeně. Smrti se prý nebojí. „Nemyslím na smrt, ale na různé bolesti a choroby. A na to, jak je to všechno blízko okolo nás. Z bolesti mám strach. Ze smrti ne, protože ta přijde a jediný, koho se nedotkne, jste vy. Všichni blízcí za vás truchlí, ale vy už to nevíte. Kdežto bolest si prožijete,“ říká.

Potřetí otcem – rok po padesátce

Navzdory krizi a psychické chorobě se před třemi lety znovu stal otcem. „Není to jednoduché, protože v mém věku už člověk nemá tolik energie, kolik by chtěl. Nejsem schopen s Markusem komunikovat na jeho úrovni, protože jsem strašně rychle vyčerpaný. Naštěstí má skvělou matku, mou partnerku Vandu Wolfovou, a lidi kolem, takže si mohu dovolit říct, že je o něho výborně postaráno,“ tvrdí zpěvák v rozhovoru pro Novinky.cz. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace