Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Úplně jiný než Obama, živý, žádný znuděný golfista… Už 14 let zná úplně jiného Donalda Trumpa, než toho, kterého nám prezentují média. A z jeho vítězství má český investiční poradce radost

23.11.2016
Úplně jiný než Obama, živý, žádný znuděný golfista… Už 14 let zná úplně jiného Donalda Trumpa, než toho, kterého nám prezentují média. A z jeho vítězství má český investiční poradce radost

Foto: Youtube, repro

Popisek: Donald Trump

Investiční poradce Petr Matějček se s nově zvoleným americkým prezidentem zná už čtrnáct let. Většina toho, co jsme o Trumpovi viděli v televizi nebo četli od politických komentátorů, je podle zmanipulovaný mediální blábol.

Jaký je podle něj Trump doopravdy? „Tvrdý byznysmen, ale vřelý a přátelský. On lidi doopravdy spojuje a má obrovské charisma," říká Matějček v rozhovoru pro iHned.cz. Kde český ekonom narazí na Donalda Trumpa? „Poprvé jsem ho viděl v roce 2002. Bylo to ve 27. patře Trump Tower, v jeho kanceláři, kde nás seznámila Silvia Lakatošová (Miss ČSFR 1993 - pozn. red.) a můj letitý životní kamarád Tibor Sikos. Silvia byla tehdy vítězkou Miss Slovakia Universe, což byla součást Miss Universe, kterou Trump vlastnil. Bylo to v podstatě nahodilé setkání. Oni říkali, jdeme za Trumpem, pojď s námi.“ A tak šel.

Mladý Trump umí česky

Poznal prý i Donalda juniora. „Já na něj začal mluvit anglicky. On mě přerušil a začal mluvit česky. Já říkám, jak to, že umíš česky? On: Proč bych nemluvil česky. Minimálně měsíc ročně jsem u babičky ve Zlíně, tak umím česky. Jedna ze základních Trumpových charakteristik je, že má dobře vychované děti,“ vypráví Matějček.

Kdo je Matějček?

Matějček tehdy v Čechách zakládal Českomoravskou stavební spořitelnu. „Od začátku jsem dělal byznys McDonald's, otevírali jsme první provozovnu ve Vodičkově ulici v Praze. Založil jsem první firmu na dovoz plynu s Gazpromem. To byla první firma Gazpromu za hranicemi. Dělal jsem to z pozice člověka, který má vztahy. Svým způsobem byl tohle i můj příběh s Trumpem,“ říká muž s pozoruhodnými styky, který sám sebe označuje za investičního poradce.

To je nesmysl, reagoval jsem, když mi řekli, že bude kandidovat

„S Trumpem jsme se různě setkávali, každý rok jsme se někde viděli. Já jsem potom vztah posílil, protože jsem přivedl dvě firmy, které se staly sponzory Miss Universe. Když se rozhodl, že bude kandidovat na prezidenta, tak jsem za nimi byl v New Yorku. To byl asi březen loňského roku. Zavolal jsem Rona Liebermana, to je první vice­prezident Trump Organization. Sešli jsme se a já říkám: To je nějaký nesmysl,“ směje se té vzpomínce.   

Mluvil o zdi s Mexikem

„Potom mě pozval v červnu do Trump Tower. To byl cirkus, spousta lidí. A Trump tam říká: Ted Cruz, protikandidát, nemá hodnotu ani jako můj obchod Gucci tady v přízemí. Pak mluvil o zdi mezi USA a Mexikem a já si říkal, že je to strašné. A ptal jsem se Rona, proč se k tomu snižuje? On na to, to je jiný svět, musíš prostě zaujmout. Musíš jít natvrdo, jinak tě to semele,“ vysvětluje.

Trumpův poradce pracoval původně pro Putina

A pak začal Trumpovi radit.  „S Trumpem nejsme kamarádi ani těsní známí. Vídáme se, známe se, ale nepatřím do žádného týmu. Píšu v režimu nějakých čtrnácti dní až tří týdnů své reakce. Hlavně se zaměřením na střední Evropu a Rusko. Dělal jsem totiž šest let v administraci prezidenta Putina. Od roku 2002 do roku 2008. Putin vytvořil takový think-tank pro energetiku, kde byly největší světové energetické firmy,“ mluví o dalších svých překvapivých známých.

Shell, Gazprom a já

Jak se proboha dostal k Putinovi? „Mám kamaráda, Sergeje Jastrzembského, který dělal poradce Jelcinovi. Když se Putin stal prezidentem, vzal si Sergeje k sobě. Putin vytvořil skupinu, která se jmenovala Global Energy. Seděli v ní zástupci firem jako E.ON, Ruhrgas, Enel, Chevron, Texaco nebo Shell. Z ruské strany Gazprom nebo Jukos. A já. Pak jsem se stal poradcem výkonného šéfa ruského Atomenergopromu, což je civilní část ruského jaderného programu. Tím jsem se dostal k nejvýznamnějším lidem v Rusku. A tohle už Trump věděl. Tak jsem mu vždycky napsal nějaké názory, informace,“ popisuje svou roli v Trumpově prezidentské kampani.

Média prosazovala Hillary

„Posílal jsem různé postřehy či reakce na jeho mediální vystoupení. A jak šly volby, viděl jsem strašnou sílu médií, ale i jejich zneužití. Média začala vytvářet úplně jiný obraz Ameriky, veřejného mínění. Prosazovala Hillary. Tam jsem pocítil, jak strašný tlak je proti Trumpovi veden. A tahle situace ho dohnala k tomu, že musel používat strašně silné výrazy. Nutili ho říkat věci, které by jinak nikdy neřekl,“ tvrdí Matějček.  „Musel, obrazně řečeno, vzít sklenici a praštit s ní o zem, aby ho média vnímala. Volby jsou otázkou pozornosti lidí. Takže když se říká, že Trump je začátek konce americké demokracie, já říkám, že začátek konce americké demokracie je zneužití médií jejich vydavateli.“

Zeman je Hillary, Schwarzenbergr je Trump

Hillary prý média nespravedlivě nahrávala. „Kdybych to přirovnal k volbě českého prezidenta a souboji Zeman-Schwarzenberg, tak se znalostí obou - Karla Schwarzenberga znám spoustu let - mohu říct, že tím americkým Schwarzenbergem je Donald Trump. A Zemanem Hillary Clintonová. Schwarzenberg má s Trumpem spoustu podobností. Oba si vydělali peníze byznysem. Oba mají pozitivní vztah k ženám. Oba dokážou použít v televizi silný výraz. A oba jsou nonšalantní a mají charisma,“ srovnává překvapivě Matějček.

Chorobná ctižádost, to je Hillary

Hillary je podle něj podobně jako Zeman chorobně ctižádostivá, ješitná. „Nikdy nepodnikala, ale vždy dostávala peníze z byznysu. Takže vždy byla představitelkou byznysu. Trump nikdy nebude představitelem byznysu ve smyslu, že by ho byznys vodil jako loutku. Dostal desetinu toho, co Hillary, nikomu nemusí být vděčný,“ líčí poradce.

Tvrdý obchodník

Jaký je podle něj Trump? „Je to velice tvrdý obchodník, který dodržuje zásady byznysu, že výnos musí být větší než náklad. Vždy se obklopuje kvalitními lidmi. Ve vztahu k rodině je nesmírně vstřícný, ohleduplný. Ale zase strašně přísný ke všem dětem. Ty jsou perfektně vychované, vzdělané, mají výborné pracovní návyky. Všechny spolu komunikují,“ tvrdí Matějček.

Donaldův český kuchař

Trumpa prý charakterizuje, že lidi nerozděluje, ale spojuje. „Umí výborně pracovat s médii, je schopný jít s kůží na trh. Oslovit různé skupiny lidí mu nedělá problém. Viděl jsem, jak se chová ke svým podřízeným, ke kuchařům, servírkám. Léta měl českého kuchaře. Strašně má rád české jídlo. Karbanátky, to bylo jeho. Ne hamburgery, ale karbanátky. A upřímně řečeno, Donalda juniora naučil česky ten kuchař, protože se o děti staral, dělal jim svačiny do školy,“ usmívá se.

Nebude to znuděný golfista

Jaký podle něj bude Trump prezident? „Rozhodně bude jiný než při volbách. A bude jiný než Obama. Bude živý. Bude se veřejně a otevřeně zajímat o problémy Spojených států. Nebude vypadat jako znuděný golfista. On má golf strašně rád, ale daleko raději má vystupování na veřejnosti. Bude daleko vstřícnější, otevřenější a bude bojovat za zájmy Spojených států. Nechci ho nadsazovat, ale z toho, jak ho znám, to bude čerstvý vítr. Nic velkého nezkazí. A pro Evropu je to dobrá zpráva,“ říká vzletně Čech, který se dostal do blízkosti budoucího amerického prvního muže.

Amerika na prvním místě

„On bude vystupovat jako byznysmen, americký zájem bude na prvním místě. A stoprocentně není zájmem Spojených států vyvolat konflikt ve světě. Vytvoří si svoji politiku ve vztahu k Blízkému východu, jinou politiku k Rusku, k Číně. Trump bude mít zájem o řešení problémů. Co se třeba týká vztahu k Mexičanům, Trump se k nim rozhodně bude obracet. Protože je celý život konfrontován s emigrantským živlem.“

A jak na tom budeme my? „Měl dvě manželky ze střední Evropy, bude vnímat střední Evropu daleko citlivěji. Jeho děti jezdily za babičkou do Zlína. A on je otec a má silný vztah k dětem. To je pro Evropu obrovské plus,“ říká Trumpův konzultant Matějček. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace