Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Donald versus Ronald. Trumpem nás straší stejně jako před lety Reaganem. Přesto, že se stal jedním z nejúspěšnějších prezidentů historie a splnil téměř vše, co slíbil. Podobnost čistě náhodná?

11.11.2016
Donald versus Ronald. Trumpem nás straší stejně jako před lety Reaganem. Přesto, že se stal jedním z nejúspěšnějších prezidentů historie a splnil téměř vše, co slíbil. Podobnost čistě náhodná?

Autor: RonaldReagan.org

Popisek: Ronald Reagan

Když byl v roce 1981 zvolen čtyřicátým prezidentem USA Ronald Reagan, komunistická propaganda se mu vysmívala, že to je druholigový herec. Příliš se nemluvilo o tom, že byl úspěšným a zkušeným guvernérem Kalifornie, ani o tom, že byl první, komu se skutečně drtivě podařilo porazit demokratického soupeře. Zatímco Jimmy Carter získal pouhých 49 hlasů volitelů, Reagan jich nasbíral 489.

Stejně tak se kvůli tomu, že většina lidí tehdy neměla možnost informace si ověřovat, zamlčovalo, že se talentovaný fešák propracoval z oněch béčkových filmů k áčkovým a že se nakonec stal velmi úspěšnou hollywoodskou a posléze televizní hvězdou. Důvod, proč mu komunistická propaganda nemohla přijít na jméno, výmluvně vysvětluje fakt, že Reagan byl zarytým antikomunistou a jako jedinému se mu nakonec podařilo něco neuvěřitelného, největší komunistickou velmoc uzbrojit a dostat ji na kolena. Ostatně, celý život tvrdil, že je to „Říše zla“.

Donald versus Ronald

Ačkoliv se o tom nyní mnoho nemluví, Trump má s Reaganem mnoho společného.  Volby vyhrál drtivě díky slibům, že vrátí jednotlivým zemím práva, která jim náleží. A zrovna se nepředháněl v tom, aby podporoval práva menšin. Carter ho obvinil z rasismu, ale nakonec se to obrátilo proti němu. Naopak Reagan úspěšně útočil na svého soka obviněním, že není schopen snížit nezaměstnanost a  zvýšit  ekonomický růst.  A stejně jako Reagan i Trump nyní slibuje radikální snížení daní.  Své předvolební sliby se vysmívanému Reaganovi až na výjimku podařilo  splnit, nezaměstnanost a inflace klesly a navzdory radikálnímu snížení daní rostl jejich výběr. Velké úspěchy měl také jeho nesmiřitelný boj s drogami, do něhož se zapojila i první dáma  Nancy Reaganová. A Reagana s Trumpem spojuje i negativní postoj k nelegálním imigrantům. 

Válečný štváč?

Během své kariéry byl Ronald Reagan často označován za válečného štváče, mimo jiné proto, že za jeho vlády došlo k eskalaci studené války.  Ale díky tomu, že výrazně zvýšil náklady na zbrojení a v Západní Evropě nechal  kvůli Říši zla rozmístit rakety Pershing II., se mu  podařilo nad Sovětským svazem získat značnou převahu. S prezidentem Michailem Gorbačovem  nakonec   prostřednictvím politiky „perestrojky“ navázal velmi dobré vztahy a společně zastavili závody ve zbrojení. Zásluhou těchto dvou velkých osobností, které si padly do oka, se v roce 1991 rozpadl Sovětský svaz.

Druhé nejstarší řemeslo světa?

Byly to především herecké zkušenosti,  schopnost komunikace  a mimořádné charisma, které z Reagana udělaly tak úspěšného prezidenta a nejmocnějšího muže světa své doby.  Podobně jako Trump, i on rád užíval silná slova a řada jeho výroků je legendární.  Jeho osvědčenou zbraní byly různé vtípky, jimiž bodoval u státníků i obyčejných lidí. Traduje se, že si mohl dovolit říci téměř cokoliv a vždy mu to prošlo.  Z jeho bonmotů patří k nejpopulárnějším například: „Politika je údajně druhé nejstarší řemeslo na světě. Občas si ale uvědomuji, že se v mnohém podobá tomu prvnímu.“ A stále až mrazivě aktuální je jeho jízlivá poznámka o praktikách vlády: „Pokud se to hýbe, zdaň to,  když se to stále hýbe, zreguluj to. A když se to přestane hýbat, dotuj to.“ K jeho kontroverzním citátům patřil následující: „Nebojím se deficitu, je dost velký, aby se o sebe postaral sám.“ A s klidným svědomím USA pořádně zadlužil, což se logicky stalo předmětem značné kritiky. Navzdory tomu i pokročilému věku se mu přesto podařilo obhájit prezidentský post i podruhé, když v roce 1984 porazil  Waltera Mondalea. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace