Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Definitivní konec politické korektnosti? A nejen v USA, Evropu čeká řetězová reakce. Vysmívaný populismus totiž pro mnoho lidí znamená naději, že se někdo bude věnovat jejich problémům a obavám

10.11.2016
Definitivní konec politické korektnosti? A nejen v USA, Evropu čeká řetězová reakce. Vysmívaný populismus totiž pro mnoho lidí znamená naději, že se někdo bude věnovat jejich problémům a obavám

Autor: Facebook

Popisek: Donald Trump má v USA mnoho podporovatelů

Doslova šok vyvolal fakt, že kontroverzní miliardář Donald Trump porazil v prezidentských volbách, navíc dosti drtivě, favorizovanou, zkušenou političku Hillary Clintonovou. Média, agentury pro výzkum veřejného mínění i renomovaní politologové a komentátoři podcenili fakt, že lidé už mají plné zuby politické korektnosti a bližší jsou jím lídři, kteří otevřeně říkají, co si myslí.

A neplatí to jenom zdaleka pro americké volby. Důsledkem přehnané, americké i evropské korektnosti je fakt, že výrazná část občanů  se cítí ohrožená politikou,  podle níž mají menšiny větší práva než většina a o jejich životě rozhoduje pár elitářů a zájmových skupin. Exprezident Václav Klaus, který je vítězstvím Donalda Trumpa nadšený, se nechal slyšet, že americké prezidentské volby vyhráli  normální, obyčejný a zdravý rozum používající lidé, kteří vyhráli nad politickými elitami a dodal: „Byl poražen svět politické korektnosti, svět přetvářky, svět potlačování svobody projevu, svět sociálního inženýrství, svět, smiřující se s úpadkem Západu a zříkající se jeho tradičních hodnot.“ A Klaus, na jehož vize často dříve či později došlo, dokonce předpovídá, že po vítězství Donalda Trumpa lze řetězovou reakci očekávat i v evropských zemích.

Evropu čeká totéž

Známý česko-německý politolog Petr Robejšek se s Klausem ztotožňuje. V reakci na vítězství Donalda  Trumpa uvedl na svém Twitteru, že Trump vyhrál referendum proti pyšným a nenasytným elitám. A dodal: „Evropu čeká totéž“. A později přidal ještě ostřejší komentář: „Když byla v uplynulých dnech řeč o Donaldu Trumpovi, tak političtí pozorovatelé vydávali svoje přání za realitu, média tradičně jednostranně kázala, umělci se teatrálně pohoršovali, bankéři si rvali vlasy, diplomaté nediplomaticky poštěkávali a evropští státníci rozpačitě mlčeli.  A stalo se. Zvolen byl ten, koho tato pospolitost svorně odmítala. Jako vždy vyjadřovaly jejich postoje především jejich zájmy.“ Robejšek přitom argumentuje tím, že političtí experti tvrdili, že Clintonová je zárukou kontinuity, ale ta pro obyčejné lidi znamená, že se další čtyři roky vůbec nic nezmění.  Na Trumpovi naopak kritizovali, že je populista, ale pro občany to znamená naději, že se konečně někdo bude starat o ně. Stejně tak byl Trump vysmíván pro svá jednoduchá řešení. Ale ta jsou podle Robejška někdy velmi účinná. Trumpem slibovaný plot mezi USA a Mexikem může být tak účinný, jako když Makedonie kvůli uprchlické krizi uzavřela hranice s Řeckem.

Trumpa se bát nemusíme

Český novinář a spisovatel Alex Švamberk si rovněž myslí, že výhra Donalda Trumpa je důsledkem  ultrakorektní politiky v USA. Většina voličů Trumpovi prominula jeho skandály, protože je více zajímalo, jak hovořil o jejich problémech, například strachu ze ztráty zaměstnání kvůli přílivu nelegálních migrantů či lacinému dovozu zboží z asijských zemí. A na konec svého komentáře Švamberk vyjádřil přesvědčení, že  Trumpa není nutné se bát, i když jsou jeho názory a vyjádření často šokující. Své schopnosti totiž v minulosti  prokázal mnohokrát.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace