Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V každé zemi existuje větší či menší procento buranů. Jan Tříska svérázně vysvětlil, proč může volby v USA vyhrát Donald Trump. A prozradil, proč nenávidí čtvrtý listopad. Je to hnusné...

07.11.2016
V každé zemi existuje větší či menší procento buranů. Jan Tříska svérázně vysvětlil, proč může volby v USA vyhrát Donald Trump. A prozradil, proč nenávidí čtvrtý listopad. Je to hnusné...

Foto: Bioscop

Popisek: Jan Tříska ve filmu Po strništi bos

Herec Jan Tříska se každoročně vrací do své vlasti, především kvůli výjimečným divadelním rolím. Letos ale dostal nabídku, aby si po pětadvaceti letech opět zahrál ve filmu Jana Svěráka. Ten právě natáčí pokračování kultovní Obecné školy, tentokrát pod názvem Po strništi bos. Tříska tvrdí, že je tento film předem odsouzený k úspěchu. Ale prozradil také, co si také myslí o situaci v zemi, kde dlouhá léta žije.

Jan Tříska se stal hostem Radiožurnálu přímo v den svých osmdesátých narozenin. K těm se ovšem vyjádřil velmi svérázně. „Čtvrtého listopadu je blbé datum. Zaprvé jsem se narodil čtvrtého listopadu a jak známo, listopad je nehezkej měsíc. A mě toho čtvrtého listopadu čeká hnusné číslo, které začíná osmičkou a končí nulou. Nemám to datum rád.“ V této souvislosti se přiznal, že své osmdesátiny slavit vůbec nebude, na oslavy stejně prý moc není.

Odsouzen k úspěchu?

Zato se s nadšením rozpovídal o filmu Po strništi bos, který právě natáčí. Jde o pokračování Obecné školy Jana Svěráka. „Je to hrozně dobrý scénář, je velice poetický, ale má v sobě překvapivě hořká témata, a tím je ten scénář zajímavý. Ten budoucí film bude báječný a podle mého skromného názoru je odsouzen k úspěchu.“ Hrdinou filmu je malý chlapec Eda. Tříska hraje jeho dědečka, jednoho z členů rodiny, který má různá tajemství. Prozradil, že to není příliš příjemný člověk, je v něm něco zatrpklého, paličatého a zlého. Podle něj má v sobě každý herec podobné hořkosti a trpkosti a není těžké to dát najevo. Ostatně v tom podle něj spočívá herecké řemeslo. „Herec by nemohl hrát Hamlety, Krále Leary, Jagy a Shylocky, kdyby nebyl schopen hrát podle literární předlohy velice negativní, tragické postavy, které v sobě obsahují smrt, zlobu, zášť, vraždy, kdyby neměl tu schopnost to v sobě objevit.“

Čím větší země, tím více buranů

Herec se také velmi otevřeně bavil o současné situaci ve Spojených státech. Na otázku modetátora Vladimíra Kroce, jak si vysvětluje, že Donald Trump stále oslovuje dost voličů, reagoval: „V každé zemi, ať velké či malé, existuje určité procento lidí, kterým se říká burani. A čím je větší země, tím je více buranů,“ tvrdí Tříska. Podle něj také na celém světě narůstá populismus. Ale zdůraznil, že ho není nutné brát příliš vážně, protože prý politice moc nerozumí. „Já se o politiku jenom zajímám. Mám Ameriku rád, tudíž mě musí jako občana politika zajímat. Zájem o politiku je, myslím si, povinností každého občana v každé zemi.“

Nikdy by se nevrátil

Tříska po letech připomněl také okolnosti své emigrace v roce 1968. Kvůli okupaci Československa pak prožil půl života v Americe. Poté už nikdy neuvažoval o tom, že by se natrvalo vrátil domů. „Život není holubník, nemůžete střídat země jako holubi vikýře,“ vysvětlil svůj postoj. A tvrdí, že se mu nikdy po vlasti nestýskalo, protože se stále se ženou museli snažit a učit. A především protože mají v Americe dvě dcery.  Tvrdí, že se domu vrací jenom díky svému povolání. Do Česka zase přijede pouze v případě, že ho Svěráci pozvou na premiéru nového filmu.

Psali jsme:

Konečně drama, nebo propadáky? Obecná škola a Pelíšky se vrací. Hned třikrát. Bohužel bez Kodeta a Šafránkové. A kdo bude škrtit babičku?

Nečekaná proměna. Z elegána Třísky je nerudný zanedbaný dědek. Otevřeně přiznal, proč rezignoval na svou vizáž a jak zavinil dvě vážné bouračky

Jan Tříska má smůlu, jaká ho padesát let nepotkala. Je mu do breku, zhatila mu týdny a týdny práce. Jakou lekci dal českým kolegům?

Jan Tříska prý dostává v Česku pohádkové honoráře, zaplatí mu prostě tolik, kolik si řekne. Kdo herecké legendě závidí peníze a jak to bylo s tou bouračkou? Tajnosti slavných

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová