V každé zemi existuje větší či menší procento buranů. Jan Tříska svérázně vysvětlil, proč může volby v USA vyhrát Donald Trump. A prozradil, proč nenávidí čtvrtý listopad. Je to hnusné...
07.11.2016
Foto: Bioscop
Popisek: Jan Tříska ve filmu Po strništi bos
Herec Jan Tříska se každoročně vrací do své vlasti, především kvůli výjimečným divadelním rolím. Letos ale dostal nabídku, aby si po pětadvaceti letech opět zahrál ve filmu Jana Svěráka. Ten právě natáčí pokračování kultovní Obecné školy, tentokrát pod názvem Po strništi bos. Tříska tvrdí, že je tento film předem odsouzený k úspěchu. Ale prozradil také, co si také myslí o situaci v zemi, kde dlouhá léta žije.
Jan Tříska se stal hostem Radiožurnálu přímo v den svých osmdesátých narozenin. K těm se ovšem vyjádřil velmi svérázně. „Čtvrtého listopadu je blbé datum. Zaprvé jsem se narodil čtvrtého listopadu a jak známo, listopad je nehezkej měsíc. A mě toho čtvrtého listopadu čeká hnusné číslo, které začíná osmičkou a končí nulou. Nemám to datum rád.“ V této souvislosti se přiznal, že své osmdesátiny slavit vůbec nebude, na oslavy stejně prý moc není.
Odsouzen k úspěchu?
Zato se s nadšením rozpovídal o filmu Po strništi bos, který právě natáčí. Jde o pokračování Obecné školy Jana Svěráka. „Je to hrozně dobrý scénář, je velice poetický, ale má v sobě překvapivě hořká témata, a tím je ten scénář zajímavý. Ten budoucí film bude báječný a podle mého skromného názoru je odsouzen k úspěchu.“ Hrdinou filmu je malý chlapec Eda. Tříska hraje jeho dědečka, jednoho z členů rodiny, který má různá tajemství. Prozradil, že to není příliš příjemný člověk, je v něm něco zatrpklého, paličatého a zlého. Podle něj má v sobě každý herec podobné hořkosti a trpkosti a není těžké to dát najevo. Ostatně v tom podle něj spočívá herecké řemeslo. „Herec by nemohl hrát Hamlety, Krále Leary, Jagy a Shylocky, kdyby nebyl schopen hrát podle literární předlohy velice negativní, tragické postavy, které v sobě obsahují smrt, zlobu, zášť, vraždy, kdyby neměl tu schopnost to v sobě objevit.“
Čím větší země, tím více buranů
Herec se také velmi otevřeně bavil o současné situaci ve Spojených státech. Na otázku modetátora Vladimíra Kroce, jak si vysvětluje, že Donald Trump stále oslovuje dost voličů, reagoval: „V každé zemi, ať velké či malé, existuje určité procento lidí, kterým se říká burani. A čím je větší země, tím je více buranů,“ tvrdí Tříska. Podle něj také na celém světě narůstá populismus. Ale zdůraznil, že ho není nutné brát příliš vážně, protože prý politice moc nerozumí. „Já se o politiku jenom zajímám. Mám Ameriku rád, tudíž mě musí jako občana politika zajímat. Zájem o politiku je, myslím si, povinností každého občana v každé zemi.“
Nikdy by se nevrátil
Tříska po letech připomněl také okolnosti své emigrace v roce 1968. Kvůli okupaci Československa pak prožil půl života v Americe. Poté už nikdy neuvažoval o tom, že by se natrvalo vrátil domů. „Život není holubník, nemůžete střídat země jako holubi vikýře,“ vysvětlil svůj postoj. A tvrdí, že se mu nikdy po vlasti nestýskalo, protože se stále se ženou museli snažit a učit. A především protože mají v Americe dvě dcery. Tvrdí, že se domu vrací jenom díky svému povolání. Do Česka zase přijede pouze v případě, že ho Svěráci pozvou na premiéru nového filmu.
Psali jsme:
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Adéla Hofmanová