Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jsem něco jako slovenský Jon Bon Jovi, říká Habera a vzpomíná. Jak si kulmou dělal trvalou a... Jak se mu žilo v Americe ve stínu slavné topmodelky? Tam se z vás neposerou, říká

04.11.2016
Jsem něco jako slovenský Jon Bon Jovi, říká Habera a vzpomíná. Jak si kulmou dělal trvalou a... Jak se mu žilo v Americe ve stínu slavné topmodelky? Tam se z vás neposerou, říká

Foto: TV Nova

Popisek: Pavol Habera coby porotce v SuperStar

Oblíbený slovenský zpěvák je v poslední době vidět nejen díky kapele Team, se kterou pravidelně vyráží na turné, ale také díky ženě po svém boku. Žije totiž s modelkou Danielou Peštovou, se kterou vychovává tři děti. Danielina syna z předchozího vztahu Yanicka a dvě společné děti, třináctiletou Ellu Joy Annu, která se narodila v New Yorku, a sedmiletého Paula Henryho, narozeného v Praze. Pavol je po druhé ženatý, z předchozího vztahu má dceru, která mu, poté co se sám stal otcem syna, porodila první vnouče.

Jeho největším zájmem ale pořád je vlastní kapela, tedy Team. Ta mimochodem svou slavnou první desku s názvem Team z roku 1988 vydala mimo jiné v esperantu. Proč, proboha? „V osmaosmdesátém jste se nedostali do ciziny, pokud jste nevymysleli nějakou ptákovinu. Náš manažer byl nadšený esperantista a vymyslel, že uděláme tuhle desku, se kterou se dostaneme na kongresy v Německu, Holandsku, a hlavně v Anglii. Chtěli jsme se kouknout na Západ. S esperantem, což je mimochodem příšerná řeč. Byla to spíš taková sranda,“ popisuje Pavol v rozhovoru pro OnaDnes.

Jeho desku kupovala sekta

„Myslím, že mám kazetu, ale nikdy jsem si ji nepustil. Ta deska je totiž i příšerně nahraná.“ I tak o ni prý byl enormní zájem. „Jo, tak esperantisté jsou jako jehovisti. To je sekta. Nechci říkat, že jim nejde o kvalitu, ale po všem, co je v téhle řeči, se hned zapráší,“ říká. Poněkud legrační není jen deska v esperantu, ale i tehdejší Haberův vzhled. Vážně měl trvalou? „Jednou mi ji udělala kadeřnice Petra Nagye. To bylo ale něco příšerného, hlavně když to navlhlo. Takže pak už jsem do toho nikdy nešel, ale na koncerty jsme jezdili s kulmou. To zase jo,“ směje se zpěvák.

V Americe to ani nezkoušel

Na slovenském a českém hudebním trhu se proslavil, pět let ale prožil s manželkou, modelkou Danielou Peštovou, v Americe. Nezkoušel to i tam? „Ne. V té době už mi bylo čtyřicet. Tam je tolik mladých dobrých bastardů, kteří dobře zpívají... A hlavně mají jinou mentalitu. My Evropani jsme úplně jiní než Američani. A Středoslováci jsou ještě úplně jiní než Evropani (smích). Abych tam měl šanci, musel bych se v Americe narodit, nebo alespoň od patnácti let žít, abych tam prožil dobu, kdy se člověk ještě hudebně tvaruje,“ myslí si zpěvák. Navíc jsme u nás prý příliš slovanští. „Minulý týden tady byl americký producent Carmen Rizzo, který dělal dvě desky se Sealem. Pouštěl jsem mu nějaké demo s anglickými texty a on mi řekl, že je to dobré, ale že to má úplně jinou melodiku, než mají písně v Americe nebo Anglii. Jsme prostě Slované a v našich písních je to stále cítit. Hudebně máme blíž k Rusku než Západu. My si tady myslíme, že umíme dělat západní muziku, ale ho***! Děláme to po našem,“ říká Habera.

Pavol Habera

Co tedy v Americe těch pět let dělal? „Daniela pracovala, já jsem se staral o děti a bylo to přesně tak, jak mělo být. Navíc jsem tam nebyl pořád. Na dva týdny v měsíci jsem jezdil sem, protože jsem musel taky vydělávat. Nechtěl jsem utratit všechno, co jsem do té doby vydělal. Představu vydržovaného muže bych nesnesl,“ konstatuje.

Na Ruzyni hvězda, v Americe nula

To, že ho nikdo nezná, mu prý vůbec nevadilo. „Naopak jsem se cítil velmi svobodně. Občas jedu za hranice, když chci klid. Jakmile totiž překročím hranice s Německem, Rakouskem nebo Polskem, už mě nikdo nezná. Možná je to trochu smutné, ale netrápí mě to. A v Americe už vůbec ne. Američané jsou speciální. Na rozdíl od Evropanů, kteří v současnosti otvírají náruč různorodým národnostem, si to tam dost hlídají. Na Ruzyni jsem nasedal do letadla jako hvězda a po deseti hodinách jsem se v New Yorku zařadil do stejné fronty jako každý jiný,“ vzpomíná.

Jako emigranta z Východní Evropy ho ale prý nikdo nebral. „To ne. Je ale fakt, že lidé, se kterými jsme se tam stýkali, věděli, že jsem zpěvák. Když jsme přišli za našimi americkými přáteli, někteří už věděli, kdo jsem, a šuškali si, že jsem u nás něco jako Jon Bon Jovi u nich. Jasně, zpočátku na vás koukají, pak si vás vygooglují a zjistí, jak na tom jste. Ale taky se z vás nepo***ou. Navíc tam je to všechno jiné. Jste na obědě, vedle u stolu sedí Yoko Ono a nikdo se nad tím nepozastaví. Nikdo za ní nepřijde, že by se chtěl vyfotit,“ popisuje. Lovci autogramů jemu osobně ale prý nevadí. „Vůbec ne! Horší by bylo, kdyby nechodili vůbec. To by znamenalo, že je něco špatně a musím začít něco dělat.“

Díky bohu za Superstar

„Já měl to štěstí, že jsem se v pravý okamžik ukázal i v televizi. Jsme opravdu malý stát a jakákoliv pauza vás může odsunout na vedlejší kolej. Hlavně být pořád ve vlaku. Nemusíte řídit lokomotivu, ale je dobré sedět alespoň v posledním vagonu,“ naráží na porotcování hudebních soutěží, když popisuje, jak udržuje kariéru.

Pavol Habera

„Výhodou dnešní doby jsou sociální sítě, jako je třeba Instagram. Pokud zajímáte média, což my s Danielou zajímáme, lidé o vás uslyší. Jednou jsme tam třeba hodili selfie, parodující Jágrovu fotku, kdy se s ním vyfotila holka v posteli a dala to na internet. Jarda je můj kamarád, kterého mám velmi rád a známe se už spoustu let. A ta baba byla úplně vypatlaná. V té době to média hodně rozebírala, tak jsme si s Danielou řekli, že ho podpoříme touhle parodující fotkou. Za hodinu o ní psaly všechny servery. Takže když se pracuje s těmito věcmi, je to jednoduché, ale musíte média zajímat. Pokud tomu tak není, nepomůže vám nic,“ konstatuje zpěvák, který si na nezájem médií díky manželství s krásnou modelkou nemůže stěžovat.

Rychlokvaškám písně psát nebude

Osudy těch, kdo mu v pěveckých soutěžích prošli pod rukama, prý sleduje a trpí tím, jak rychle vystřelili. „To taky, ale hlavně si myslím, že jejich největším problémem jsou písničky samotné. Všichni jsou výborní interpreti. Ale svou vlastní tvorbu nezvládají nebo ještě nenarazili na dobrého skladatele. Nebo je jich méně. Tady je problém sehnat i producenta. Je to smutné, protože je tu kvantum talentů, ale zúročení je velmi mizerné,“ konstatuje.

Sám by jim ale píseň nenapsal, i když ho o to mnozí žádali. Proč? „Protože musím napsat dobrou písničku v první řadě pro sebe. Dělat ji někomu jinému je velmi zavazující. Navíc u někoho, kdo je na startovní čáře. Nechtěl bych být ten, kdo by mu nějakým způsobem po***l začátek kariéry. Udělal bych to v případě, kdy bych byl přesvědčený, že je to opravdu dobrá věc, napsaná přímo pro jeho hlas. A to se ještě nestalo,“ dodává.

Psali jsme:

Krampolova ‘ex‘ patřila k nejpopulárnějším, pak ale dostala ze dne na den dištanc. A zatímco místo moderování myla hajzlíky, doma ji odsoudili za únos nezletilého dítěte. Tajnosti slavných

Sotva ho pustili z kriminálu a hned druhý den dostal roli v Draculovi. Dnes se předvádí ve StarDance jako odborník a seriózní elegán, takže sotva někoho napadne, že dostal tři a půl roku natvrdo. Tajnosti slavných

Útočil na první příčky a nebýt Gotta, mohl se stát hvězdou č. 1. V jeho úspěch věřil i legendární hitmaker Karel Svoboda. Jenže neunesl slávu a utopil ji v depresích a marihuaně. Tajnosti slavných

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Dáša Vrchotová