Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Točí se další veřejnoprávní detektivní seriál. V hlavní roli se ale konečně objeví skutečně mezinárodně uznávaná herecká osobnost, která tvrdí, že nejpřirozenějším lidským projevem uznání je závist

03.11.2016
Točí se další veřejnoprávní detektivní seriál.  V hlavní roli se ale konečně objeví skutečně mezinárodně uznávaná herecká osobnost, která tvrdí, že nejpřirozenějším lidským projevem uznání je závist

Autor: ČT

Popisek: Juraj Kukura jako Zoltán Max

Jestliže se o mnoha detektivních seriálech, natáčených v poslední době, jejich tvůrci tvrdí, že jsou zcela výjimečné a že něco podobného tady ještě nebylo, pak to určitě bude platit o právě natáčeném novém třináctidílném detektivním seriálu České televize Inspektor Max. Jejím duchovním otcem a hlavním představitelem se stane přitažlivý slovenský elegán Juraj Kukura.

Ten navíc  s nápadem natočit tento seriál přišel.  A v lecčems připomíná jeho život. Podobně jako inspektor Zoltán Max i Kukura žije částečně na Slovensku a částečně v Praze. A nade vše si cení svobodu.  Naštěstí nepatří přes nespornou atraktivitu k tvářím, které na  nás koukají z každé televize a titulních stránek bulváru. Naopak, pokud na sebe upozorní, tak většinou díky svému talentu.  Příkladem je jeho vynikající výkon v inscenaci Činoherního klubu Bratři Karamazovi. Před časem ve stejném divadle dokonce figuroval ve hře Kukura, inspirované jím samotným,  potažmo mizerným stavem naší kultury.

Herecká legenda

Herecká legenda, která příští rok oslaví sedmdesáté narozeniny, má za sebou velmi pestrou a zajímavou uměleckou kariéru. I když Kukura dosáhl u nás i na Slovensku nebývalé popularity a působil na nejprestižnějších scénách, rozhodl se v polovině osmdesátých let emigrovat do Německa. Zde působil v několika renomovaných divadlech, například v Mnichově a Hamburku, kde dodnes žije. A zatímco většině českých a slovenských umělců se v zahraničí v herecké branži nepodařilo prosadit, jemu ano. V zahraničí účinkoval ve více než padesáti filmech. V Německu dnes patří k populárním hercům, například díky účinkování v kriminálním seriálu Místo činu. Ale ani po emigraci nezanevřel na svoji vlast a střídavě pracuje na Slovensku, v Čechách i v Německu.

Pomsta papalášů

Připomeňme, že jeho rozchod s vlastí rozhodně nebyl jednoduchý. Slovenským papalášům vadilo, že často účinkoval v zahraničí. Když v roce 1984 natáčel snímek Via Male, v jeho nepřítomnosti ho odsoudili na tři a  půl roku za opuštění republiky a zabavili mu majetek. Do vlasti se už tehdy nevrátil. A udělal dobře, protože  v cizině se mu mimořádně dařilo. Spolupracoval s nejlepšími divadelními režiséry své doby, například P. Zadekem nebo J. Savarym.   Hrál také jednu z hlavních rolí v šestidílném anglickém kriminálním  dramatu Traffik, který získal čtyři ceny britské akademie a prestižní trofej Emmy. Za hlavní roli ve filmu Filipa Renče Zrozen bez porodu byl nominovaný na cenu za nejlepší herecký výkon na festivalu v Monte Carlu.

Nejlepší uznání? Závist!

Jeho nesporné úspěchy mu ale každý nepřeje. On sám si s tím vůbec nedělá těžkou hlavu a dokonce říká, že  nejpřirozenějším lidským projevem uznání je závist. A tu mu nejspíše, jak prozrazují první reakce, přinese i hlavní role v Inspektoru Maxovi. Sám říká, že nesnáší detektivy v kožených bundách s kymácivou chůzí.  Zoltán Max je obyčejný chlap se svými chybami i neuskutečněnými sny. Je také zároveň potížista a detektivní případy si řeší po svém. Na to, jak dopadnou, si budeme muset ale počkat až do roku 2018.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .                     

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace