Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hromady odpadků, požáry a kameny, letící na policisty: Úřady chtějí srovnat ze zemí uprchlický tábor Džungle v Calais. To ale není tak jednoduché, migranti se lehce nevzdávají…

01.11.2016
Hromady odpadků, požáry a kameny, letící na policisty: Úřady chtějí srovnat ze zemí uprchlický tábor Džungle v Calais. To ale není tak jednoduché, migranti se lehce nevzdávají…

Autor: Jan Rychetský

Popisek: Džungle v Calais v den, kdy se ji francouzské úřady pokoušely zlikvidovat

Jeden z nejpříšernějších uprchlických táborů, nechvalně proslulá Džungle v Calais, oficiálně nikdy neexistoval. A teď skončil úplně. Minulý týden Džungli francouzské úřady srovnaly se zemí. Kam se podělo 10 tisíc zdejších obyvatel?

Oficiální místa počítala s převozem zhruba šesti a půl tisíců lidí a ty rozvezla po menších uprchlických táborech ve Francii -  jenže podle neoficiálních, ale pravděpodobnějších údajů se v rozlehlém uprchlickém táboře nacházelo až deset tisíc lidí. Evakuována tak nebyla ani polovina z nich. Kam se tedy poděl zbytek?

Velká část stále čeká v Calais na trajekt

Přímo v oblasti Calais se podle ČTK vyskytují skoro tři tisíce běženců. Polovinu z toho tvoří nezletilí uprchlíci bez doprovodu. Velká část uprchlíků z likvidovaného tábora totiž utekla do okolí. Převážná část obyvatel Džungle se chtěla dostat do Velké Británie, je tak pravděpodobné, že i po zavření uprchlického tábora se v oblasti budou nadále zdržovat stovky těch, kteří se budou pokoušet dostat se na kamiony nebo trajekty směřující přes kanál. Další uprchlíci zamířili zřejmě do Belgie nebo do Německa.

Vzniknou malé džungle?

Mnozí imigranti se podle televizní stanice France 24 nijak netajili tím, že za žádnou cenu nenasednou do autobusů, najdou si jiné improvizované přístřeší v oblasti přímořského města Calais a budou se dál pokoušet dostat do blízké Británie. Christian Salomé z humanitární organizace Auberge des migrants jejich počet odhaduje na 2000. Předvídá vznik desítek „malých džunglí".

Nechci být ve Francii, říká šestnáctiletý uprchlík

„Jsem nezletilý. Chci se dostat do Británie, autobus mě nezajímá," vysvětluje mladý Etiopan Mohamad. Také 16letý Eritrejec Daniel nechce odvézt. „Chci jet do Spojeného království. Nechci Francii," řekl tento osamělý nezletilec. Upřesnil, že byl v táboře osm měsíců a každý den se pokoušel naskočit na kamiony jedoucí do Británie.

Stále přicházejí noví běženci

„Vláda může jen snít o tom, že rozbitím tábora vyřeší migrační problém. Je to chybná úvaha, protože mnoho z těch, kteří nyní odejdou, se vrátí. Navíc stále přicházejí noví běženci, zhruba 30 denně," tvrdí místopředseda Auberge des migrants François Guennoc.

Část uprchlíků z Džungle táboří v Paříži

Velká část uprchlíků se vydala také do francouzského hlavního města. Podél živých bulvárů a kanálu v severovýchodní části metropole postavili migranti stovky stanů. Přítomnost migrantů v této pařížské oblasti není ničím novým, jejich počet ale v minulých dnech výrazně vzrostl, řekla agentuře Reuters zástupkyně pařížského starosty pro bezpečnostní otázky Colombe Brossel.

Nárůst o tisíc lidí za týden

„Zaznamenali jsme velký nárůst (počtu migrantů) od začátku týdne. Za poslední dva dny naše týmy napočítaly 40 až 50 nových stanů," řekla Brosselová. Jak dodala, je jich tam nyní celkem 700 až 750. Znamená to, že v současnosti přespává v dané oblasti v provizorních přístřešcích kolem 2000 až 2500 osob, zatímco ještě před pár dny jich bylo zhruba 1500. Migranti většinou uvádějí, že pocházejí ze Súdánu. "Nejde o velkou početní explozi, je to ale jasný nárůst. Někteří z nich jsou z Calais, jiní z dalších míst," uvedla Brosselová.

Po uprchlících zbyly odpadky a požáry

Likvidace uprchlického tábora v Calais bagry a čištění celé rozlehlé oblasti od odpadků bude trvat ještě dlouho. Práci dělníků komplikovali třeba požáry, které založili odcházející migranti. Ti na hasiče a policisty navíc házeli kamení. 

Nejméně 14 mrtvých

Tábor se rozrostl před 18 měsíci a jeho obyvatele tvořili především Afghánci, Súdánci a Eritrejci. Většina z nich se snažila dostat do Británie, což vyvolávalo incidenty u tunelu, který spojuje pod Lamanšským průlivem Francii s Británií, a napětí mezi oběma státy. Od začátku údajně roku zahynulo při pokusu se nelegálně dostat do Anglie, především schovaný na kamionu, nejméně 14 migrantů.

Londýn přijme nezletilce, co se zbytkem?

Londýn nyní přistoupil na to, že přijme stovky nezletilých imigrantů, kteří v táboře v Calais zůstali bez doprovodu a mají v Británii příbuzné. Migranti, kteří do autobusů z Džungle nastoupili, byli převezeni do stovek středisek, která byla narychlo vybudovaná například i v zámcích a hotelích, budou vyzváni k požádání o azyl ve Francii. Pokud ho nedostanou, mají být vyhoštěni do země původu.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace