Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Manžel ji léta týral, fyzicky i psychicky. Když se zoufalá Slovenka obrátila na policii, zjistila, že na to má prý právo, je totiž muslim. Platí snad zde v Evropě šaría? Deník Pravda přinesl alarmující zprávu

24.10.2016
Manžel ji léta týral, fyzicky i psychicky. Když se zoufalá Slovenka obrátila na policii, zjistila, že na to má prý právo, je totiž muslim. Platí snad zde v Evropě šaría? Deník Pravda přinesl alarmující zprávu

Autor: Youtube, repro

Popisek: Zasáhl až prokurátor Jaromír Čižnár

Žena, kterou její saúdskoarabský manžel dlouhá léta psychicky a fyzicky týral, hledala čtyři roky marně pomoc policie. Policisté ale ženě nepomohli s argumentem, že v islámském manželství může muž ženu potrestat, píše deník Pravda. Slovenská policie tedy vlastně upřednostnila právo šaría před slovenskými zákony.

Roky týrání jsou prý jen přestupkem

Policejní vyšetřovatelka údajně několikanásobné trestní oznámení 46leté ženy vyhodnotila pouze jako přestupek. Kauza se podle Pravdy začala řešit až poté, co se do celé záležitosti vložil generální prokurátor Jaromír Čižnár. Teprve nyní 41letý Arab Khalid M. A. z Bratislavy, který měl svou ženu týrat, sedí ve vazbě a hrozí mu 7 až 15 let vězení.

Opakovaně ji bil a nedovoloval jí chodit ven

Slovenka žila se svým saúdskoarabským manželem na Slovensku od roku 2004. Na manžela podala třikrát trestní oznámení pro týrání, naposledy v roce 2012. Vypověděla, že ji opakovaně bil, zakazoval chodit ven, sledovat televizi a nařizoval jí, co si má oblékat. Policie vše vyhodnotila jako pouhý přestupek s odůvodněním, že islámské náboženství a zákony prostě už jsou takové a znevýhodňují ženy. Týraná žena později i se svými třemi dětmi od manžela utekla, píše deník Pravda.

Zdůvodnění je obludné, říká prokurátor

Prokurátor Čižnár dostal případ na stůl koncem letošního září, kdy ihned nařídil přezkoumat postup bratislavského zastupitelství v letech 2010 až 2012. „Takové zdůvodnění ze strany vyšetřovatelky považuje generální prokurátor za obludné,“ prohlásila mluvčí prokuratury. Čižnár prý ženu pozval na prokuraturu a nechal s ní sepsat trestní oznámení. Samotná vyšetřovatelka, která celou věc klasifikovala pouze jako přestupek, nemůže být disciplinárně potrestána. Případ je totiž promlčen. Policejní prezident Tibor Gašpar však slíbil, že nechá celou záležitost znovu přezkoumat.

Laxní přístup k domácímu násilí je normální

Podobně laxní přístup policie k domácímu násilí není podle Čižnára na Slovensku nic neobvyklého. Přivolaní policisté mají tendenci řadu oznámení domácího násilí považovat místo za trestný čin za obyčejný přestupek. Což není jen záležitost Slovenska, podobně domácí násilí bagatelizují i čeští policisté.  „Z praxe je to přibližně každá čtvrtá žena,“ potvrzuje jeho slova Miroslav Nosál, sociální terapeut z občanského sdružení Pomoc obětem násilí.

Obviněný Arab nyní sedí ve vazbě, neboť u obviněného údajně hrozí pokus o útěk, skrývání se nebo maření trestního stíhání a pokračování v trestné činnosti. Slovenská kauza je varováním hned ze dvou důvodů – vážně budeme tolerovat týrání žen? A vážně je u našich slovenských sousedů právo šaría nadřazeno zákonu, tedy muslimové smí se ženami v Evropě dělat, co se jim zachce, protože jsou jejich majetkem? 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .  

Vložil: Dáša Vrchotová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace