Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hodně drsné. Český novinář vyrazil do Calais, zažít „džungli“ na vlastní kůži. Afghánští imigranti ho kamenovali a chtěli mu uříznout hlavu; přistihl je při pití alkoholu, v koránu přísně zakázaném

23.10.2016
Hodně drsné. Český novinář vyrazil do Calais, zažít „džungli“ na vlastní kůži. Afghánští imigranti ho kamenovali a chtěli mu uříznout hlavu; přistihl je při pití alkoholu, v koránu přísně zakázaném

Autor: Jan Rychetský

Popisek: Džungle v Calais, černá díra bez pravidel a zákonů

FOTO Ve spontánně vzniklém, ale úřady nelegalizovaném francouzském uprchlickém táboře v Calais, kterému se ne nadarmo říká džungle, proběhla nedávno tvrdá policejní razie proti uprchlíkům, kterých tu na dvou kilometrech čtverečních žije více než 5 tisíc. A český novinář z ParlamentníchListů.cz byl u toho.

Incident odstartovalo to, že skupina Afghánců, kterých je tu spolu se Súdánci nejvíc, začala házet přes plot kameny na projíždějící auta vně tábora. A dostalo se jí tvrdé policejní odezvy. Několik policejních aut se zhruba padesáti těžkooděnci a jedno nákladní auto vybavené vodním dělem následně najelo kousek od vstupu do tábora, odkud přes hodinu policisté ostřelovali světlicovými granáty se slzným plynem skupinky uprchlíků shromážděné na vyvýšeném místě u plotu tábora. Policisté použili i vodní dělo.

Novinář fotil Afgánce, těm se to nelíbilo

Imigranti ovšem házeli nevybuchlé granáty zpět na policisty, a to spolu s kamením. Kamenován a fyzicky napaden skupinkou afghánských uprchlíků byl následně i spolupracovník ParlamentníchListů.cz poté, když fotil, jak útočníci z „Džungle“ v oparu slzného dýmu na policisty házejí kameny. Afgánci totiž nemají rádi, když je někdo fotí. Na fotografa už dříve vystartovali, když fotil Eritrejce vezoucího Afgháncům plný nákupní vozík piv. „Uříznu ti hlavu,“ křičel prý Afgánec na fotografa. Přitom právě pití alkoholu je v islámu považováno za těžký hřích. Fotograf měl vůbec smůlu – jeden z obyvatel tábora se mu trefil kamenem přímo do objektivu. Na druhou stranu se ale prý v „Džungli“ najedl v překvapivě čisté afghánské restauraci, kde byla velmi ochotná obsluha.

Toto je inkriminovaná fotografie, která tak rozzuřila Afghánce; foto Vít Hassan

Dej sem ten foťák

Jak probíhal policejní zásah podle českého fotoreportéra? Jeden z francouzských těžkooděnců k němu prý během zásahu přistoupil, a protože fotograf mohl nafotit leccos, co by Francouz asi nechtěl vidět otištěné, řekl: „Kamaráde, půjč mi fotoaparát, jen se podívám na fotky.“ Fotograf samozřejmě odmítl a policista mu vyhrožoval rozbitím fotoaparátu.

Na rozdíl od Angličanů měl štěstí

„Reagoval jsem tak, že jsem z kapsy vyndal zapnutý diktafon, který po podobných zkušenostech s policisty nosím stále u sebe, a ukázal jsem mu ho. Těžkooděnec, který mi před chvílí vyhrožoval, se nezmohl ani na slovo. Následně ke mně přišli tři těžkooděnci a požádali mě o novinářskou kartičku. Poté, co jsem jim ukázal svoji kartičku novináře ParlamentníchListů.cz, se sebrali a odešli. Angličtí kameramani, kteří také dokumentovali policejní zásah, takové štěstí neměli, a jelikož u sebe novinářskou kartičku neměli, byli nemilosrdně vykázáni pryč z místa,“ popisuje celý incident spolupracovník ParlamentníchListů.cz Vít Hassan, který byl celou dobu na místě.

Bude Džungle srovnána se zemí?

Bitka trvala zhruba hodinu a půl. Byl to nejtvrdší zásah proti imigrantům za posledních čtrnáct dní od částečného vyklizení tábora. Protože se šíří zprávy, že ke 24. říjnu má být nelegální uprchlický tábor, čítající množství stanů, dřevěných příbytků, obchodů a restaurací v arabském a africkém stylu, ale například i improvizovaný kostel etiopské ortodoxní církve, kompletně vyklizen a srovnán se zemí, narůstají nepokoje.

Hlavně černoši ze Súdánu

Mezi obyvateli Džungle jsou hlavně černoši z kmene Fórávi, jejichž rodiny z oblasti Jebel Marra z válkou zmítaného západního Súdánu jsou oběťmi genocidy ze strany jednotek arabských kmenů Janjaveed a vládních milic, dále tu jsou převážně křesťanští uprchlíci z Eritreje, Etiopie a muslimové z Afghánistánu, Pákistánu a ze Sýrie.

Vysněný cíl – Anglie

Většina z nich skončila právě v Calais proto, že se chtěla dostat do Anglie, kde doufá v lepší život. Francouzi jsou podle nich rasisté, kteří jim nechtějí umožnit cestu za snem.  Většina místních uprchlíků však nemá potřebné vzdělání a nedisponuje ani základní znalostí angličtiny, což může být při hledání zaměstnání v Anglii obrovský problém.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Dáša Vrchotová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace