Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pozvala jsem ho na pivo a do dvou měsíců jsem byla těhotná… Bývalá popová princezna dospěla a teď s nadhledem vypráví, jak to chodí v zákulisí šoubyznysu i v jejím soukromí

21.10.2016
Pozvala jsem ho na pivo a do dvou měsíců jsem byla těhotná… Bývalá popová princezna dospěla a teď s nadhledem vypráví, jak to chodí v zákulisí šoubyznysu i v jejím soukromí

Foto: TV Prima

Popisek: Jana Kirschner u Krause

Bývala popovou princeznou a miláčkem národa, což pro dvacetiletou naivní holku byl docela záhul. Teď má dvě děti s anglickým muzikantem, pendluje mezi Bratislavou a Londýnem a dělá mnohem lepší a svobodnější muziku, než kdy předtím. Jana Kirschner prostě potřebovala dospět… Mnohé prozradila i v Show Jana Krause, jež se na dva díly přestěhovala do Londýna.

Největší krizi prý Kirschner zažila právě v době své popové slávy. „Bylo to v době, kdy jsem si žila jak popová princezna, ale ve skutečnosti jsem byla psychicky unavená. Zničená. Začalo to už před patnácti lety, po mé nejúspěšnější desce V cudzom meste. Spousta lidí zavětřila šanci vydělat slušné peníze a já najednou vystupovala každý druhý den. Vzpomínám, jak jsem měla vánoční koncert a na pódiu mi začala téct krev z nosu, byla jsem úplně mimo. Bylo mi dvacet, dostávala jsem slovenské Zlaté slavíky, začínalo se dařit i v Česku, ale já toho měla dost,“ vzpomíná Jana Kirschner v rozhovoru pro MF Dnes.

Oholila jsem si hlavu, vzpomíná na svoje rebelské období

„Tehdy jsem si například oholila hlavu, protože jsem nechtěla, aby mě někdo poznal. Všichni se mě pořád ptali na nějaký názor, ale jak může mít takhle mladý člověk názory na politiku, na emancipaci nebo na literaturu, když nic neví,“ diví se dnes. „Často jsem chodila do knihkupectví a nakupovala spoustu knih, ale ani ne proto, abych si je opravdu četla, jako spíš proto, aby si lidi mysleli, že čtu – byla jsem dítě. Nedávno mě při jednom udělování cen představili jako intelektuálku, ale do háje, já nejsem intelektuálka, já dodnes tolik postrádám opravdové vzdělání,“ přiznává zpěvačka.

Bylo mi dvacet a nedokázala jsem nic

Rodičům její životní styl nevadil? „Co se týče rodičů, tak vám upřímně řeknu, že si nevzpomínám, kde tenkrát byli. Měli to těžké, protože jsou z malého města a pořádně nevěděli, co se děje. V Martině jim všichni říkali: „Máte tak šikovnou holku!“ Máma se dokonce smířila s faktem, že nepůjdu na vysokou školu, měla pocit, že jsem něco dokázala, každý ji o tom ubezpečoval, ale mně bylo dvacet let a nedokázala jsem nic,“ říká hořce.

Je Michal David zombie?

Na jednu historku s rodiči si přece jen vzpomene. „Měla jsem dostat slovenského Zlatého slavíka a agentura, která pořádala ceremoniál, zařadila do programu jako hlavní hvězdu Michala Davida. Můj manažer udělal haló, že tam zpívat nebudu, protože je to přece slovenský Slavík – tak proč nepodpoříme naše umělce. Jeho prohlášení padlo samozřejmě na mě, za chvíli se říkalo, že považuju Michala Davida za zombie, vzniklo z toho drama,“ vypráví Jana Kirschner.

Rodiče se za mě styděli

„Nezapomenu, jak mě v té době vyzvedli po jednom koncertě táta s bráchou; jak mě vezli domů a strašně se styděli. Evidentně je totiž zastavovali známí na ulici a ptali se, co má ta jejich Janka proti Michalu Davidovi: „Vždyť my ho všichni milujeme…“ O pár týdnů později jsme jeli natáčet nějaký pořad do Prahy a tam jsme narazili na Michala Davida. Bylo to vtipné, protože můj manažer nadšeně vykřikl: „Michale, jak se máš, dlouho jsme se neviděli!“ Ale tak asi funguje showbyznys,“ konstatuje zpěvačka.

Manažer ji natáhl o prachy

Manažer, to je také zajímavá kapitola jejího života, od toho původního před pár lety odešla. „Jožko Šebo je dlouhá a důležitá kapitola. Míval smlouvu snů, protože léta dostával polovinu ze všech mých honorářů – nechtěla jsem to podepsat bez právníka, ale on mi řekl: „Janka, je to na tobě, nemusíš, ale zítra ráno ti jede rychlík do Martina.“ Bylo mi čerstvých osmnáct, tak jsem poslechla,“ přiznává Jana.

Dělal to dobře, ale...

„A Jožko na mně pracoval od rána do večera, což bylo obdivuhodné. Jeho dcera, která byla dlouhá léta mojí nejlepší kamarádkou, trpěla tím, že se u nich při nedělním obědě rozebírala Kirschnerová – Jožko pořád vymýšlel nové projekty, hledal, kam se pohnout… Necítím kvůli té naší smlouvě trpkost, uvědomuju si, že práci dělal dobře. Byl to on, díky komu jsem se roku 2005 dostala do Londýna, to on všechny přesvědčil. Prožili jsme skvělé období, peníze se sypaly, zdánlivě všichni byli spokojení a mně na tom, že si bere padesát procent, nepřišlo nic extra,“ říká zpěvačka dnes.

Cože, takhle lidé žijí?

Byla mladá a naivní. „Přesně. A on za mě dělal všechno – zašel na poštu, do obchodu, zaplatil nájem, já si žila opravdu jako princezna. Byla jsem doma, hrála, psala, zpívala… Až když jsem odjela do Londýna, tak jsem překvapeně vydechla: Cože? Tohle je svět, takhle žijí lidé,“ směje se Jana.

Londýn je pestrý

Dnes žije mezi Londýnem a Slovenskem. Jen je to už náročnější, protože starší dcera začala chodit do školy. „Ten náš svobodný život získal určitý řád. Jinak je život v Londýně pestrý, žije tam mnoho národností a někdy to člověk může vnímat jako negativum, protože potkává stále všude mnoho a mnoho různých lidí a může to být únavné. Ale na druhé straně je právě tohle na tomto městě nejpřitažlivější. Nabízí spoustu možností, co se týká umění, škol, výchovy dětí,“ popisuje město, kde vychovává své dvě dcery, pětiletou Matildu a rok a půl starou Yolanu.

Občas potřebuju slovenskou chalupu, přiznává

„Mám ale občas takové své malé krize a potřebuju jít jen tak do lesa. Přitom si o sobě myslím, že jsem městský člověk, ale někdy jednoduše potřebuju tu naši chalupu. Myslím, že je to důležité i pro děti. Vidím to už na tom, že když jsme doma na Slovensku, tak jsou mnohem klidnější a spokojené,“ říká hrdá maminka.

Dcera se jmenuje po kytaře

Obě dcery mají hudební jména. Slavné československé kytary se také jmenovaly Jolana. „To byly kytary, na kterých hráli všichni slavní lidé od Johna Lennona po Jimmiho Pagea. Po Matildě, o které zpívá Tom Waits a navíc je to hospoda v Londýně, máme opět hudební jméno. Yolana je vlastně taková pocta československým kytarám,“ prozradila Jana.

Pozvala jsem ho na pivo a on mě zbouchnul

Její manžel je Angličan Eddie Stevens, muzikant a hudební producent. „Můj muž je velmi šikovný a navíc nikdy nezaváhá. Hned, jak mě potkal, si řekl, že jsem to správné děvče, protože jsem ho pozvala na pivo, a do dvou měsíců jsem byla těhotná,“ zavzpomínala si v Show Jana Krause.

Mateřství ji baví, jen skládání je teď prý hodně náročné. „Předtím jsem se tak nějak toulala po světě, pak jsem šla na oběd, na kávu, potom jsem si něco koupila, šla jsem domů a pak jsem většinou až do čtyř do rána hrála a vymýšlela nové věci a vždy z toho něco vzešlo. Ale teď je to jinak, protože není čas. A navíc si vážím volného času a jednoduše bych chtěla spát. Takže písničky nyní vznikají během nějakého procesu. To znamená například při vysávání, řízení auta, v letadle…Většina písniček se zrodí v letadle, kdy mám ty dvě hodiny pro sebe,“ popisuje Jana Kirschner v Show Jana Krause, která se netypicky odehrávala právě v Londýně. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace