Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Po celý život krmí romantické dušičky sladkobolnými happy-endy a přitom je až trapně racionální. Dokonce sloužila u námořnictva a zamilovaná nebyla ani do manžela, kterému porodila čtyři děti

03.10.2016
Po celý život krmí romantické dušičky sladkobolnými happy-endy a přitom je až trapně racionální. Dokonce sloužila u námořnictva a zamilovaná nebyla ani do manžela, kterému porodila čtyři děti

Foto: cornwalltoday.co.uk

Popisek: Královna romantických příběhů, britská spisovatelka Rosamunde Pilcher, oslavila 22. září dvaadevadesáté narozeniny

Milovnice romantických příběhů na ni nedají dopustit a přitom vůbec netuší, kdože jim vlastně story plné vášně a citů servíruje. Slavná Rosamunde Pilcher je totiž velmi rázná a racionální žena, která vysněným iluzím nikdy nepodlehla.

Čtenářky svých knih a milovnice televizních filmů spolehlivě odvádí z každodenní uspěchané a zpravidla i poněkud šedivé reality do světa lásky, bohatství a velkých citů. Jako kulisu používá romantický anglický či skotský venkov a stále dokola je přesvědčuje, že i ty největší průšvihy a nejkomplikovanější vztahy určitě nakonec vždy skončí happy-endem. Málokoho by tudíž napadlo, že jejich autorka Rosamunde Pilcher se od svých hrdinů diametrálně liší a iluzím, jimiž tak ráda zásobuje druhé, ve skutečnosti nikdy sama nepodlehla. Světoznámá autorka romantických příběhů před pár dny oslavila již dvaadevadesáté narozeniny a v posledních letech již nové příběhy nepíše. Přesto díky televiznímu zpracování její hrdinové neustále žijí a mají neuvěřitelnou spoustu fanynek.

Zamilovaná nikdy nebyla

Její fanynky jsou většinou přesvědčeny, že i paní Rosamunde musela určitě od mládí naplno prožívat nádhernou a nefalšovanou lásku. Copak by o ní mohla tak nádherně psát, kdyby tomu tak nebylo? Jak je vidět – mohla! Ve skutečnosti je všechno opravdu jenom dílem její bujné fantazie. Sice žila déle než šedesát let ve spokojeném manželství, otevřeně ale přiznává, že do svého manžela nikdy nebyla bezhlavě zamilovaná. Rodačka s anglického Cornwallu byla totiž ve své generaci opravdu výjimečná, především ale svou mimořádnou akčností. O svých touhách jenom nesnila, nýbrž se již ve velmi útlém věku rozhodla, že si je splní.

Ona byla krásná a on milý

Se psaním začala již v sedmi letech, a když jí bylo osmnáct, vyšla její první krátká povídka. Během druhé světové války ale psaní příběhů odložila, absolvovala kurz pro sekretářky, a pak se přihlásila k námořnictvu. V roce 1943 byla odvelena do Indie a později působila na Srí Lance. Po návratu domů přijala pozvání na jednu čajovou party, na níž se seznámila s důstojníkem Grahamem Pilcherem. Žádné jiskření ani plamenná vyznání lásky se však nekonala. Graham konstatoval, že Rosamunda byla velmi krásná a měla zatraceně pěkné nohy. Jí se zase zdál milý a vyrovnaný. A tak se za něj provdala. Lásku prý ale k němu necítila.

Psaní jí zachránilo manželství

Od samého začátku rozhodně neplánovala stát se matkou na plný úvazek a oddanou manželkou, která by žila jenom pro blaho své rodiny. „Lidé od manželství hodně očekávají. Ve skutečnosti je to jenom nové velké zaměstnání,“ konstatovala sarkasticky. Stala se sice čtyřnásobnou matkou – porodila dcery Fionu a Pippu a syny Robina a Marka. Současně se ale rozhodla věnovat i své největší zálibě a psaní knih ji časem začalo i velmi slušně živit. Prvních deset knih vydala pod pseudonymem Jane Fraser a v roce 1955 se konečně objevilo na obálkách její skutečné jméno. S odstupem času pak nejednou prohlásila, že se pro ni psaní knih stalo únikem ze všedního života a zachránilo její manželství. I ona totiž považuje za důležité, abychom se tu a tam nechali unést z každodenní reality příběhy, které za nás vymyslel někdo jiný.

Party opustil v nejlepším

Své přinejmenším svérázné názory naplno projevila i před pár lety, když její manžel v úctyhodném věku dvaadevadesáti let zemřel. „Party se má opustit v nejlepším a Graham byl před svou smrtí velmi šťastný,“ prohlásila pro německý magazín Bild dam Sonntag s tím, že na jeho pohřbu prý vůbec nedokázala plakat. „Proč taky, vždyť to bylo nádherné. Dudák hrál jeho oblíbené písně a při tak dlouhém životě ode mě nemůžete vyžadovat, abych plakala. Odešel ode mě dřív, za což jsem se vždy modlila, protože by jinak zůstal na krku našim dětem,“ dodala. A co si vlastně autorka slavných romancí představuje pod pojmem romantika? „Jsou to nečekané, jedinečné okamžiky. Okamžiky, které se odehrají mezi dvěma lidmi. Když dělají společně něco, co oba milují,“ dodala Rosamunde Pilcher.

Čtěte také:

Vzpomínám si, když mě poprvé praštil: Syn má diagnózu asperger, schizofrenie, paranoia, manžel rakovinu… Není žádný div, že herecká hvězda Vinohrad, bývalá láska Ivana Trojana, řeší trable panákem

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská